Kütüphane


Mustafa YILDIRIM
Mustafa YILDIRIM

1948 yılında Denizli İli Selcen Köyü’nde doğdu. Denizli Lisesini 1965’te, ODTÜ Elektrik Mühendisliği Bölümü’nü 1971’de bitirdi. Çeşitli kurum ve kuruluşlarda uzman, araştırma mühendisi ve yönetici olarak çalıştı. Ulusal Enerji Sistemi ile ilgili makaleler yayınlayarak ulusal programın yok edilmesine karşı savaşım verdi.

 

‘Küreselleşme’ ve ‘Yerel Tarih’ adı altında ulusal tarihin çarpıtılmasına karşı, yerinde araştırmalarla Bağımsızlık Savaşı’nın halk direnişini konu alan belge niteliğinde öyküler yazdı. Mustafa Kemal’in emriyle oluşturulan ve işgal bölgesindeki Ulus Dağı çevresinde direnen gerillanın savaşını anlatan ‘Ulus Dağı’na Düşen Ateş’ romanı ‘Samim Kocagöz 2002 Edebiyat Ödülü’ne uygun bulundu. Kitabın 2.- 6. basımları UDY tarafından yapıldı.

 

Ortadoğu’nun yeniden işgaline karşı uyanış sağlamak için, 1918 işgal saldırısının son dönemini ve Ortadoğu tarihini araştırdı. Türkiye’de ve dünyada konusunda bir ilk olan ’58 Gün - Mustafa Kemal ile Filis-tin’den Anayurdun Dağlarına’ adlı belgesel romanında, işgale ve teslimiyete karşı direnişi, bağımsızlık için örgütlenişi yazdı. Kitabın 2. - 3. basımları UDY tarafından yapıldı.

 

ABD’nin “Project Democracy” operasyonunu konu alan araştırması, 2002 genel seçiminden 4 ay önce yayıncıya verildiyse de yayınlanmadı. Bu araştırma, yayıncı engellerini aşarak, ancak 2004 baharında, Project Democracy - Sivil Örümceğin Ağında adıyla yayınlanabildi. Konusunda dünyada bir ilk olan kitabın genişletilmiş 6. ve sonraki basımları UDY tarafından yapıldı.

 

Azerbaycan’da 'Proje Demokratiya' ve Said-i Nursi’nin gerçek yaşamını ve uydurmaları sergilediği 'Meczup Yaratmak' kitapları 2006’da; yarı açık operasyonun Türkiye iç-dış siyasetine yansımalarını değerlendirdiği 'Savaşmadan Yenilmek' 1. ve 2. Basımları 2007’de yayınlandı. Yazarın 'O Eski Şarkı' adlı kitabındaki şiirlerden bir bölümünün Fransızca çevrileri Genese (Nancy) dergisinde yer aldı. Yazarın “Ortadoğu’da Büyük İşgal ve Mustafa Kemal’in Direnişi" başlıklı konferansı, Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı’nın ‘18.30 Söyleşileri-4’ kitabında yayınlandı.

 

Mustafa Yıldırım, Van-Şark Yıldızı, Ordu–Gerçek, Yeni Giresun, Çağdaş Marmaris, Muğla–Devrim, Aydın-Mercek, Orhangazi–Tuna, Çağ-daş Burdur, Adana–Söz, Denizli-Hizmet, Antalya–Gerçek, Bodrum-Yarımada, Bolu-Olay ve Kıbrıs-Volkan gazetelerinde haftalık makaleler yayınlayarak ve konferanslar vererek bağımsızlık savaşımını sürdürmektedir.Bu Yazarın Yayınları

Ortağın Çocukları Ortağın Çocukları
Anglo-Amerikan Sivil Paşalar Darbesi

Yazarı: Mustafa YILDIRIM


Savaşmadan Yenilmek Savaşmadan Yenilmek

Yazarı: Mustafa YILDIRIM


Sivil Örümceğin Ağında Sivil Örümceğin Ağında
Project Democracy

Yazarı: Mustafa YILDIRIM


II. Ulusal Savaşım İçin Yurt Genelinde Yapılanacak Partiler Üstü ve Birleştirici Ulusal Bir Örgüt Kurulursa Katılır mısınız?