AKP, BDP, CHP Erbil'de, Barzani-Talabani Kongresinde PDF Yazdır e-Posta
Pazar, 12 Aralık 2010 11:10 ◙◙▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬◙◙ 8073 kişi bu içeriğe erişmiştir.
Paylaş
http://img46.imageshack.us/img46/3210/777tile22.jpgAK Parti Genel Başkan Yardımcıları Ömer Çelik ve Abdülkadir Aksu, Irak'ın Erbil kentine gitti.

Özel uçakla beraberinde Bağdat Büyükelçisi Murat Özçelik ile Ankara'dan Erbil'e gelen Çelik ve Aksu'yu havaalanında Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Erbil Başkonsolosu Aydın Selcen ve Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) Dış İlişkileri Sorumlusu Sefin Dizayi karşıladı.

Bir süre havaalanının VIP salonunda Zebari ile görüşen Çelik ve Aksu daha sonra IKDP'nin kongresine katılmak üzere Erbil Sami Abdurrahman Parkı'na geçtiler.

KONGREYE YOĞUN KATILIM

Çelik ve Aksu'nun yanı sıra Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ve yeni kabineyi kurmakla görevli olan Başbakan Nuri El Maliki, Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin lideri Mesud Barzani ve Irakiye listesinin lideri İyad Allavi de kongre merkezine geldi.

Kongreye CHP Genel Başkan Yardımcısı Mesut Değer, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Grup Başkanvekili Bengi Yıldız, BDP Milletvekili Hamit Geylani ve eski DEP milletvekili Leyla Zana'nın da aralarında yer aldığı çok sayıda davetli katılıyor.

Bu arada IKDP kongresinin yapıldığı Erbil kentinde yoğun güvenlik önlemleri alındı. 1500 delege ile aralarında diplomat, siyasetçi ve basın mensuplarının da bulunduğu yaklaşık 2 bin 500 kişi Erbil'e gelirken, kentin çeşitli yerlerinde oluşturulan kontrol noktalarında ayrıntılı aramalar yapılıyor. Kongrenin düzenlendiği Sami Abdurrahman Parkı çevresinde güvenlik güçleri sıkı güvenlik önlemleri almış durumda.

gazete5.com
AKP, CHP, BDP Erbil'de.

AKP'li Abdulkadir Aksu Barzani'yi öyle bir parlattı ki...Aksu KDP Kongresi'nde konuştu: İtici güç Barzani


AKP'li Abdulkadir Aksu Barzani'yi öyle bir parlattı ki...


AKP, CHP, BDP Erbil'de. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu, KDP Kongresi'nde yaptığı konuşmada Barzani'yi öyle bir takdim etti ki konuklar bile şaşırdı

Aksu, Erbil Sami Abdurrahman Parkı’nda düzenlenen Irak Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) kongresinde yaptığı konuşmada, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik ile kongreye katılmaktan büyük memnuniyet duyduklarını söyledi.

Siyasi partilerin kongrelerini düzenli aralıklarla yapmasının demokrasinin yerleşmesine ve kurumsallaşmasına büyük katkı sunduğunu kaydeden Aksu, "Iraklı Kürt kardeşlerimizin, akrabalarımızın ve siyasi partilerinin hür iradeleri doğrultusunda örgütlenmeleri insanların ortak ideali olan demokrasi zemininin kuvvetlendiğini göstermektedir" dedi.

Yalnızca ortak bir sınırı değil aynı zamanda ortak bir geçmişi ve kültürel hatırayı paylaştıklarını anlatan Aksu, şöyle konuştu:

"Sizleri Türkiye’nin Irak’a ve Ortadoğu’ya açılan kapısı olarak görmekteyiz, Türkiye de sizin için Avrupa’ya açılan kapıdır.

Çağlar boyunca ortak dünya medeniyetine önemli katkılar sunan bir çok medeniyete yurt teşkil eden bereketli Mezopotamya halkasında dost ve kardeş olan iki halk, bir kader birliği içerisindedir.

Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan bundan bir yıl önce Bağdat’ı ziyaretlerinde, Irak ile ortak bir kalkınma, refah ve huzur havzası yaratmayı taahhüt etmişti. Sözünü ettiğimiz vizyonu hayata geçirme hedefinin KDP liderliği tarafından paylaşıldığını biliyorum. Bu geleceği kurmak hepimizin sorumluluğudur. Bu sorumluluğu yerine getirmek için çabalarımızı birleştirmek zorundayız."

'İTİCİ GÜÇ BARZANİ'

Irak Kürt bölgesinin çok hızlı bir değişim geçirdiğini kaydeden Aksu, "Değişimin itici güçlerinden biri de dostum muhterem Genel Başkan Mesut Barzani olmuştur. KDP’nin bu genel kongresinde kendi yönetim yapısını çağımızın gereklerine uyumlu hale getirme kararlığını görüyoruz.

Yetişmekte olan gençliğin arzularına geçerli yanıtları vermenin koşulunun, bu tür bir yeniden yapılanmadan geçtiğini kendi deneyimimizden biliyoruz. KDP, Iraklı Kürt kardeşlerimiz ve Iraklı tüm kardeşlerimizle deneyimlerimizi paylaşmaya hazır olduğumuzu bir keza daha söylemek istiyorum" diye konuştu.

"Türkiye’den gelen davetliler olarak kendimizi evimizde hissediyoruz" diyen Aksu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Irak Kürt bölgesi ile önceliklerimiz örtüşmektedir. Ekonomilerimiz birbirini tamamlamaktadır. Ülkemizin bu bölge ile iş hacmi yılda 6 milyar doları aşmıştır. Bölgedeki yabancı şirketlerin yarısından fazlası Türkiye’dendir. Bu da 600 şirket demektir. Erbil Başkonsolosluğumuz, bu yılın mart ayında açılmıştır. Burada 200’ü aşkın Iraklı kardeşimize ücretsiz olarak vize verilmiştir.


1992 yılından bu yana bölgede faaliyet gösteren Işık okullarının, anaokuldan üniversiteye 19 ayrı şubesi bulunmaktadır. Bunlarda 5 bin 500 öğrenci Kürtçe ve İngilizce ile birlikte Türkçe de eğitim almaktadır. Bu yıl 40 milyon yatırımla kurulan rahmetli İhsan Doğramacı Okulu da öğrenci almaya başlamıştır.

Bunu memnuniyetle öğrendik. Müteahhitlerimiz bu bölgeye su arıtma tesisi, yollar, havaalanları, bakanlık binaları inşa ediyor. Eğitimcilerimizin burada ortaya koyduğu çaba ayrıca övgüye değerdir. Bu denli canlı seyreden bir işbirliği ancak halktan kaynaklanabilir. Biz nasıl IKDP’nin davetine icabet ettiysek bölge insanının da bize aynı gönül sıcaklığıyla yaklaştığını biliyoruz.

Başkan Barzani’nin liderliğindeki Irak Kürt bölgesel yönetiminin ülkemizle olan ilişkilerini derinleştirme, çeşitlendirme ve geliştirmeye katkısını önemsiyoruz. Diğer taraftan bölgemizde artık radikal ideolojiler ve terör yöntemlerinin miadı dolmuştur. Türkiye Iraklı Kürt kardeşleriyle dayanışma içinde olmaya devam edecektir."


BARZANİ'NİN KONUŞMASI

Barzani, Erbil Sami Abdurrahman Parkı’nda düzenlenen Irak Kürdistan Demokrat Partisi (KDP)kongresinde yaptığı konuşmada, partinin 13. kongresini düzenlediklerini belirtti.

KDP’nin 16 Ağustos 1946’da "tüm halkların hakkını korumak için" kurulduğunu bildiren Barzani, bölgesel yönetimdeki hükümet ve parlamentonun demokratik kurallar içerisinde çalışmasını istediklerini kaydetti.

Barzani "Ayrıca iyi bir muhalefetin de olmasını istiyoruz ki, denetleme olsun. Kadın haklarına büyük önem veriyoruz. Kadınlar IKDP içerisindeki çalışmalarda erkeklerden geri kalmıştır. Kadına yönelik şiddetin engellenmesi için büyük çaba gösteriyoruz ve göstermeye de devam edeceğiz. Ayrıca parti olarak çevreyi çok önemsiyoruz" dedi.

KDP’nin "Kürtlerin yanı sıra bölgedeki Türkmen, Asuri ve Yezidilerin de haklarını savunduğunu" ileri süren Barzani, "Sorunlu bölgeler özellikle de Kerkük tüm halkların yaşam kenti olacak. Kerkük Kürdistanındır, bunu tartışmaya dahi açmıyoruz. Sorunlu bölgelerin bizim tarafa geçmesi, orada yaşayanlar için olumlu olur" görüşünü öne sürdü.

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ise kongrede yaptığı konuşmada KDP’nin hiçbir zaman Irak halkıyla mücadele etmediğini, yönetimle mücadele ettiğini söyledi. Irak Başbakanı Nuri El Maliki de Kürtlerin sürekli olarak geçmişte büyük baskı gördüğünü belirterek, "Halepçe katliamını yaşadılar. Eski rejimden geriye virane bir Irak ile çok kötü dış ilişkiler kaldı. Bu sıkıntıları birbirimize destek olarak çözebiliriz. KDP ile iyi ilişkiler içerisindeyiz" dedi.

TÜRKİYE’DEN YOĞUN İLGİ

KDP Kongresi’ne Türkiye’den yoğun ilgi var. Hükümetten Ömer Çelik’le Abdülkadir Aksu, CHP’den Mesut Değir, BDP’den Bengi Yıldız, Hamit Geylani ve eski DEP milletvekili Leyla Zana kongreyi yerinde takip ediyor

YOĞUN ÖNLEMLER

Kongrenin düzenlendiği Sami Abdurrahman Parkı çevresinde güvenlik güçleri sıkı güvenlik önlemleri almış durumda. Gazeteciler dahil tüm katılımcıların kongre merkezine cep telefonuyla girmesine de izin verilmiyor

Kod: Tümünü seç
http://www.radikal.com.tr/Default.aspx?aType=Detay&VersionID=7305&Date=13.06.2008&ArticleID=1032252
Barzani Irak'ı bölme sinyali verdi

Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin lideri Mesud Barzani, Kuzey Irak'a kendi kaderini tayin etme hakkı verilmesini istedi.

AFP ajansının haberine göre, Barzani, Erbil'de düzenlenen Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) kongresinde yaptığı konuşmada, "bir hak olarak ifade edilen kendi kaderini belirleme konusu, üzerinde çalışılıp tartışılması için bu konferansta gündeme getirilecek" dedi.

Barzani böylece, Irak'ı parçalanmaya götürebilecek olan bu konuyu ilk kez resmen IKDP kongresine getirmiş oldu.

AFP, söz konusu teklifin bugün başlayan ve bir hafta sürecek kongrede oylanmasının beklendiğini bildirdi.

Erbil'de yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleşen kongre toplantısına, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Irak Başbakanı Nuri El Maliki ve mart ayındaki seçimlerde en fazla sandalyeyi kazanan Irakiye listesinin lideri İyad Allavi de katıldı.

gazeteci.tv


Mesud Barzani: "Kerkük Kürdistan'ındır"

Liderliğini Irak'ın kuzeyindeki bölgesel Kürt yönetimi başkanı Mesud Barzani'nin yaptığı Irak Kürdistan Demokrat Partisi'nin 13. kongresi Erbil'de yapılıyor. Kongreye Türkiye'den AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Ömer Çelik ve Abdülkadir Aksu katılıyor.

Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Murat Özçelik, Erbil Başkonsolosu Aydın Selcen, CHP Genel Başkan Yardımcısı Mesut Değer, BDP Grup Başkanvekili Bengi Yıldız da kongreye katılıyor.

Kongrede konuşan Mesud Barzani, Kerkük meselesine değindi; "Sorunlu bölgeler özellikle de Kerkük tüm halkların yaşam kenti olacak. Kerkük Kürdistan'ındır, bunu tartışmaya dahi açmıyoruz" diye konuştu.

Irak'ın Şii Başbakanı Nuri El Maliki de kongrede konuştu. Kürtlerin geçmişte büyük baskı gördüğünü belirten Maliki, "Bu sıkıntıları birbirimize destek olarak çözebiliriz. IKDP ile iyi ilişkiler içerisindeyiz" dedi.

Kongrede konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu, "Bölgemizde artık radikal ideolojiler ve terör yöntemlerinin miadı dolmuştur" dedi.

Kod: Tümünü seç
http://www.cnnturk.com/2010/dunya/12/11/mesud.barzani.kerkuk.kurdistanindir/599161.0/

Paylaş
8073 kişi bu içeriğe erişmiştir.
 
II. Ulusal Savaşım İçin Yurt Genelinde Yapılanacak Partiler Üstü ve Birleştirici Ulusal Bir Örgüt Kurulursa Katılır mısınız?
 

 

 

 

 

Salık akışlarını görmek için
üstteki sekmeleri tıklayın.

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/Karisik/tegmen.png

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/Karisik/edga.jpg

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/Karisik/dikbastv.jpg

UYARI
Güncel Meydan, en iyi olarak 1440 x 900, en düşük olarak da 1280 x 800 çözünürlüklerinde görüntülenir. Güncel Meydan, en sorunsuz olarak, Ateş Tilkisi (FireFox) tarayacısında görüntülenir.
Bu sayfa geç açılabilir. Sayfa tam olarak açılmadığında sayfayı bir veya iki kez yenilemenizi öneriririz.


Hızlı Sızıntılar
(WikiLeaks)

CIA'ya Bilgi Verenler!
CIA Kontakları!