Libya'ya "Demokrasi" Geldi ve Bölünüyor! PDF Yazdır e-Posta
Çarşamba, 07 Mart 2012 18:30 ◙◙▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬◙◙ 2516 kişi bu içeriğe erişmiştir.
Paylaş

Emperyalizm destekli muhalefetin Kaddafi iktidarını devirmesinin ardından iç çatışmaların şiddetlenerek arttığı Libya'nın parçalanması gündemde. Zengin petrol yatakları olan bölgeler ayrılık için bastırıyor.

Kaddafi karşıtı silahlı ayaklanmaların başlamasından, NATO tarafından "kurtarılarak" Batı yanlısı yeni bir iktidarın kurulduğu bugüne, Libya'da olan sadece, ülkenin istikrarsızlığının daha da derinleşmesi.

Libya'dan işkence ve çatışma haberleri arka arkaya gelirken, ülkede kaosun hiç bitmeyecekmiş gibi görünmesine şimdi de, Sirenayka adıyla bilinen Barka bölgesinde özerklik ilan edileceği yönündeki haberler katkıda bulunuyor.

AP ajansının geçtiğimiz gün yayımladığı bir haberde, Libya'nın doğu bölgesinin etkili aşiret liderlerinin geçtiğimiz salı günü Bingazi'de bir toplantı yaptıklarını ve tek taraflı olarak, ülkenin batısı ile gevşek bir "federal birlik" bağıyla bağlı bir "doğu devleti" kurma kararı aldıkları bildirildi.

Kaddafi karşıtı isyanın merkezi olan Bingazi'de bugün de, "Sirenayka Halk Kongresi" adı altında düzenlenecek olan, yaklaşık 5 bin kişilik katılımın beklendiği bir toplantıda, merkezinde Bingazi'nin bulunduğu Sirenayka bölgesinin özerkliğinin ilan edilmesi kararı alınacağı belirtildi. Toplantıda ayrıca, Libya'nın Trablus ve Fizan bölgelerinin de kendi özerkliklerini ilan etmelerine, Libya'da federal bir sistemin kurulmasına yönelik çağrı yapılacağı ileri sürülüyor.

"ABD demokrasisi" ile Libya monarşisi arasında bir yerde...


AP haberinde, İdris el Rahel adlı eski bir subayın ifadelerine de yer verildi. Libya'nın petrol alanlarının çoğunluğunun yer aldığı doğudaki Sirenayka bölgesinin özerkliğini ilan etmeye hazırlanan "Ulusal Federal Birlik" hareketinin liderlerinden biri olarak tanıtılan İdris El Rahel, özerklik savunusunda ABD modelini örnek gösterdi.

İdris El Rahel'in temsilcisi olduğu "Ulusal Federal Birlik" hareketinin, Libya'daki her bir bölgenin kendi başkentine, parlamentosuna, yargı sistemine ve polis gücüne sahip olması yönünde çağrıda bulunduğu bildirilirken, bu gelişmelerin Kaddafi öncesi döneme dönüş anlamına geldiği vurgusu da yer aldı. "Ulusal Federal Birlik" hareketinin girişimleri, Muammer Kaddafi'nin liderliğindeki askeri darbeyle 1969 yılında yıkılan monarşi dönemindeki federal yapıyı tartışma gündemine getirdi. Monarşinin hüküm sürdüğü dönemde Libya, batıda Trablus, güneydoğuda Fizan ve doğuda da Sirenayka (Barka) olmak üzere üç ayrı bölgeydi.

Her şey petrol için: Batı'nın yeni müttefiki olmak için sıraya girdiler


"Ulusal Federal Birlik" hareketi kurucularından biri olarak tanıtılan Ebu Bekir Baira, bugün Bingazi'de yapılacak toplantıdan çıkacağı ileri sürülen özerklik kararını merkezi hükümetin kabul etmemesi durumunda, BM'nin desteğini almak için çalışacaklarını belirtti. Haberde, Kaddafi karşıtı isyan sırasında Sirenayka bölgesinde kurulduğu belirtilen "Barka Yüksek Askeri Şûrası"nın komutanlarından Hamit el Hassi'nin, Trablus'un tanımaması durumunda mevcut silahlı güçlerinin özerklik için mücadele edeceği ve bölgedeki petrol rezervlerinin kontrolünü ele geçirmek için gerekirse yeni bir savaşa hazır oldukları yönündeki açıklaması da yer aldı.

BM Güvenlik Konseyi tarafından verilen Libya'ya müdahale yetkisinin aslında Batılı ülkelerin petrol rezervlerine erişimini garantiye almak niyetine hizmet ettiği, Libya'ya NATO müdahalesine karşı olan kesimlerin önemli argümanlardan biriydi. Son gelişmeleri ise, "Batıyla yapılacak petrol anlaşmalarında özerklik talebi" olarak da okumak mümkün.

Batı medyası boşa haber yapmıyor: "Merkezi iktidar otorite kuramıyorsa, ..."


AP haberi, emperyalizmin, "Koruma Sorumluluğu" olarak bilinen R2P (Responsibility to Protect) kodlu yeni müdahale biçiminin uygulandığı Libya'da şimdi de, emperyalizmin eski "böl ve yönet" yönteminin devreye girip girmediği sorusunu akla getiriyor.

Batı ana akım medyanın da Libya'daki Batı destekli iktidar Geçici Ulusal Konsey'in zayıflıklarına, otorite sorununa işaret eden sayısız haber yayımladığı gözönünde bulundurulduğunda, Libya'ya yönelik NATO müdahalesinin amaçlarından birinin de, ülkenin bölünmesi olduğunu düşünmek mümkün hale geliyor.

AP ajansının haberinde de, Sirenayka'nın özerkliğini ilan etmeye hazırlandığı bildirilen "hareket"in ortaya çıkışının, Kaddafi'nin düşürülmesinden bugüne kadar geçen 6 ayda Libya'nın merkezi hükümeti Ulusal Geçiş Konseyi'nin yönetme aczine işaret ettiği yorumu yapılıyor. Kaddafi'nin ardından ülkenin tüm kasaba, şehir ve bölgelerindeki milislerin ve aşiretlerin, merkezi hükümet karşısında kendi otoritelerini kurma yönünde eylemlerde bulunduğuna vurgu yapılıyor.

Ülkenin her yerinde "merkezi hükümetin zayıflığına işaret eden gelişmeler yaşandığı"na yapılan vurgu, "devrimcilik"ten milisliğe geçiş yapan grupların ulusal orduya entegre olmaları yönündeki çağrıya direnmeleri, ülkenin üçüncü büyük kenti olan ve başkent Trablus'a sadece 2 saatlik mesafede bulunan Misrata'daki milislerin Kaddafi yanlısı olduğu söylenen kişilere yönelik saldırılarının hükümetin uyarısına rağmen devam etmesi ve Kaddafi yanlılarına işkence yapıldığı gibi örneklerle destekleniyor.

Ülkenin güneydoğusundaki çöl kasabası Kufra'da birbirine düşman biri Arap diğeri Afrika kabilesi arasında 12 Şubat'ta başlayan ve 100'den fazla kişinin ölümüne neden olan çatışmaları sonlandırma konusunda merkezi hükümetin iki kez bölgeye asker göndereceğini söylemesine rağmen hiçbir şey yapamadığı, iki kabile arasında zayıf da olsa bir ateşkesin ancak bölgedeki bağımsız milislerin arabuluculuğuyla sağlandığına yönelik vurgu da, Batı'nın Libya Ulusal Geçiş Konseyi'ne bakışına ilişkin bir diğer örneği oluşturuyor.

SOL Haber, 6 Mart 2012

Paylaş
2516 kişi bu içeriğe erişmiştir.
 
II. Ulusal Savaşım İçin Yurt Genelinde Yapılanacak Partiler Üstü ve Birleştirici Ulusal Bir Örgüt Kurulursa Katılır mısınız?
 

 

 

 

 

Salık akışlarını görmek için
üstteki sekmeleri tıklayın.

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/Karisik/tegmen.png

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/Karisik/edga.jpg

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/Karisik/dikbastv.jpg

UYARI
Güncel Meydan, en iyi olarak 1440 x 900, en düşük olarak da 1280 x 800 çözünürlüklerinde görüntülenir. Güncel Meydan, en sorunsuz olarak, Ateş Tilkisi (FireFox) tarayacısında görüntülenir.
Bu sayfa geç açılabilir. Sayfa tam olarak açılmadığında sayfayı bir veya iki kez yenilemenizi öneriririz.


Hızlı Sızıntılar
(WikiLeaks)

CIA'ya Bilgi Verenler!
CIA Kontakları!