Füze kruvazörleri Türk sularında dolaşabilecek PDF Yazdır e-Posta
Salı, 22 Mayıs 2012 19:58 ◙◙▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬◙◙ 2676 kişi bu içeriğe erişmiştir.
Paylaş

Füze kalkanı kapsamında Malatya’da 1000 kilometre menzilli radarlar tarama yapacak. NATO gerekirse Türk sularında operasyon yapabilecek.

NATO’nun Chicago Zirvesi’nde Kürecik’teki radar üssünün operasyonel kabiliyetinin NATO’ya geçirilmesi ve buradaki balistik füze savunma sisteminin ara yeteneğinin hayata geçirilmesine yönelik kararların alınması NATO’nun yeni savunma konsepti çerçevesinde özel önem verdiği savunma sisteminde yeni bir aşamaya geçildiği anlamına geldi. Askeri ve diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, AN/TPY 2 tipi radarların konuşlanacağı Kürecik, Türkiye’nin doğusuna yönelebilecek tüm tehditleri algılayabilecek ve bu tehditleri Aegis balistik füze sistemiyle donatılmış Amerikan donanmasına ait gemilere aktarabilecek. ABD’nin Akdeniz’de konuşlu 6. Filosu’na bağlı olarak faaliyet gösteren güdümlü füze kruvazörlerinden biri, Kürecik’teki üsle entegre edilecek ve tehditlere karşı bu kruvazör aktif hale getirilecek.

Romanya da entegre olacak

2018’e kadar bütün Avrupa’yı kapsayacak füze savunma sisteminin ilk ve en önemli parçasını oluşturacak radar sisteminin merkezi Almanya olacak. Kürecik Üssü de halen Almanya’da bulunan NATO karargâhlarından birinde oluşturulacak merkezle doğrudan iletişim halinde olacak. Bu merkezde bir Türk generalin görev yapmasına yönelik müzakereler sürerken, NATO’nun merkezdeki görevlinin kurmay albay rütbesinde bulunmasını önerdiği ileri sürüldü. Almanya’da merkez Romanya’da kurulacak füze savunma sistemiyle de entegre olacak. Romanya’daki sistemin 2015’e kadar çalışır hale gelmesi hedefleniyor. Kürecik’te konuşlanacak sistemin yaklaşık maliyetinin 10 milyar doları bulabileceği belirtiliyor. Böylece Kürecik’te tespit edilecek tehdit unsuru aynı anda hem Almanya’ya hem de Doğu Akdeniz’e iletilecek.

Türkiye, sistemin komuta ve kontrolüne aktif biçimde katılacak, radar tesisinde görev yapacak personelin statüsü Türk hukuku ve taraf olunan anlaşmalar çerçevesinde düzenlenecek. Savunma sistemine Akdeniz’de destek verecek savaş gemileri ise Türk karasularında ancak Türk makamlarının kontrolünde seyrüsefer yapabilecek.

25 bin anten besliyor

1000 kilometreyi aşan bir menzile sahip olan radarlar, Raytheon firması tarafından üretildi. AN/TPY 2 radarı, toplam yüzeyi 9,2 metrekareyi bulan bir treylere monte edilmiş geniş batlı bir dizi antene sahip bulunuyor. Antendeki 72 adet yarıiletken teknolojisi ile üretilmiş Gönderici/Alıcı Modülü toplam 25 bin 344 adet anten elemanını besliyor.

Milliyet, 22 Mayıs 2012

 

Paylaş
2676 kişi bu içeriğe erişmiştir.
 
II. Ulusal Savaşım İçin Yurt Genelinde Yapılanacak Partiler Üstü ve Birleştirici Ulusal Bir Örgüt Kurulursa Katılır mısınız?
 

 

 

 

 

Salık akışlarını görmek için
üstteki sekmeleri tıklayın.

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/Karisik/tegmen.png

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/Karisik/edga.jpg

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/images/stories/Karisik/dikbastv.jpg

UYARI
Güncel Meydan, en iyi olarak 1440 x 900, en düşük olarak da 1280 x 800 çözünürlüklerinde görüntülenir. Güncel Meydan, en sorunsuz olarak, Ateş Tilkisi (FireFox) tarayacısında görüntülenir.
Bu sayfa geç açılabilir. Sayfa tam olarak açılmadığında sayfayı bir veya iki kez yenilemenizi öneriririz.


Hızlı Sızıntılar
(WikiLeaks)

CIA'ya Bilgi Verenler!
CIA Kontakları!