1 saat 45 dakikada Türkleri temizleriz

Genel & Güncel Konular

1 saat 45 dakikada Türkleri temizleriz

İletigönderen Türk-Kan » Pzt Şub 26, 2007 9:33

Klerides'ten tarihi itiraflar: 1 saat 45 dakikada Türkleri temizleriz

Resim

Kıbrıs Rum yönetimi eski liderlerinden Glafkos Klerides, Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos’un Kıbrıslı Türkleri hiçbir zaman toplum olarak görmediğini, onlara klasik azınlık haklarından başka hak tanımayı asla kabul etmediğini belirterek, "Papdopulos, Kıbrıslı Türkleri azınlık olarak görüyor" dedi.
Rumların Kıbrıslı Türkleri yok etme planlarını içeren Akritas Planının büyük bölümünü Papadopulos’un yazdığını kaydeden Klerides, Papadopulos’un, 1964’te ABD Büyükelçiliğine giderek meşhur, "Türkler adaya çıkmaya kalkışırlarsa Kıbrıs’tan Türkleri temizlemek için 1 saat 45 dakikamız var" sözlerini söylediğini de doğruladı.
"Sonunda olacak olan, Kuzey’deki rejimin doğrudan ayrı egemenlik olarak değil hukuki olarak tanınmasıdır" diyen Klerides, "Kendisine birkaç yıl verecekler ve ayrılış bugünkü bölücü hatlar temelinde gerçekleşecek" ifadesini kullandı.
Rum kesiminde yayımlanan Politis gazetesi, Kıbrıs Rum Üniversitesinde öğretim görevlisi Niyazi Kızılyürek’in, Glafkos Klerides’in Kıbrıs sorunuyla ilgili anlattıklarını aktardığı, "Glafkos Klerides: Bir Ülkenin Süreci" isimli kitabından alıntı yaptı. Gazete, Glafkos Klerides’in, dönemin bilinmeyen siyasi gerçeklerine ışık tuttuğunu yazdı.
Klerides, 1960 Anayasasının işlevsel olduğunu ve Türkiye’nin arzusunun da anayasanın işlemesi yönünde olduğunu ifade ederek, o dönemde, Kıbrıs sorunununu, iki tarafının aşırılarının görüştüğüne dikkati çekti.
Klerides, "Tasos Papadopulos’un Kıbrıslı Türkleri hiçbir zaman toplum olarak tanımadığını, aksine, onların (Türklerin) Kıbrıs Cumhuriyeti içerisinde azınlık olarak var olduklarına inandığını" dile getirdi.

1960 ANAYASASI
Klerides, "Türkiye’nin askeri hükümeti Amerikan unsurundan çok etkileniyordu. Amerikan unsurunun Kıbrıs’ta sükunet istediğinden şüphe yoktur, bu nedenle Türk politikası da değişti. Askerlerin politikası, 1960 Anayasasının işlemesi şeklindeydi" dedi.
Aynı anayasayla ilgili olarak Klerides, şunları söylüyor:
"Temel konulardan biri olan vergiler konusu dışında hiçbir konu işleyemez değildi. Seçimler ve yine belediye yasaları gibi diğer konularda ayrı çoğunluk gerekiyordu. Bu engel yani vergiler meselesi aşılabilse devlet işleyebilirdi.
Türk tarafı gelir vergilerinin artırılmasına olumlu oy kullanmadı çünkü Kıbrıslı Türklerin aleyhine bir vergi yükü getirecekti. Bu sorunun; hükümetin Kıbrıslı Türklerin ve Rumların eğitim harcamalarını üstlenmesiyle çözülmesi önerildi.
Kıbrıs Türk tarafıyla yapılan müzakerelerde bu çözüm üzerinde uzlaşıldı, Kıbrıs Türk tarafı protokol istedi. Protokole Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanı Muavini, Meclis Başkanı ve Cemaat Meclislerinin başkanları tarafından imza atıldı ve Kıbrıs Rum tarafı Anayasal değişiklik istedi. Kıbrıslı Rumların talebinin dayanakları mantıktan çok duygusaldı ve Kıbrıs Rum liderliği (Başpiskopos III.
Makarios, Polikarpos Yorgacis ve Tasos Papadopulos) halka ’Anayasa’nın düzeltilmeye başlandığını’ göstermek istiyordu. Kıbrıslı Rumların, protokolün geçerli olup olamayacağına dair yurt dışından olumlu görüş almalarına rağmen nihayetinde sorun çözülmedi ve bunu 1964’te olanlar izledi."

PAPADOPULOS FEDERASYONA KARŞI ÇIKMIŞTI
Politis’e göre, kitabın ilgi çekici yönleri arasında, 1975-1976 olaylarının anlatımı var. Kıbrıs Rum tarafının müzakerecisi Glafkos Klerides iki toplumlu iki kesimli federasyonu kabul etmişti. Aynı şeyi Kostantin Karamanlis de yaptı.
Müzakerelerde Klerides’e eşlik eden Tasos Papadopulos ve Mihalakis Triantafillidis böyle bir çözümün aleyhinde tavır aldılar ve Makarios bir ikilemle karşı karşıya kaldı.
Klerides’in Rauf Denktaş’a verme inisiyatifini üstlendiği meşhur haritanın yayınlanmasıyla birlikte Klerides müzakerecilikten istifa etti.

"1 SAAT 45 DAKİKADA TÜRKLERİ ADADAN TEMİZLERİZ"
Klerides’in, şimdiki Rum lideri Tasos Papadopulos hakkında söyledikleri de kitabın en ilgi çekici bölümlerinden biri.
Klerides, Tasos Papadopulos’un 1964’te harekatın gerçekleşmesi durumunda Kıbrıslı Türkleri temizlemeleri konusunda çeşitli istikametlere telefon ederken yakalandığını söyledi.
"Bunu Yorgacis ve Makarios da onayladı. Kendisine ’Bizi, suç işlemekle suçlanacağımız bir yöne sürüklüyorsunuz, durunuz’ dediler. Ancak, böyle düşünceleri vardı" diyen Klerides, bu sözleriyle Makarios Drusiotis’in kitabında yer verdiği, Tasos Papdaoulos’un 1964’te Amarikan Büyükelçiliğini ziyaret ederek Türkiye’nin Kıbrıs’a müdahale etmesi etmesi durumunda "Türkleri Kıbrıs’tan temizlemek için 1 saat 45 dakikamız var’ (we have 1 hour and 45 seconds to clean up the Turks from Cyprus) sözlerini söylediğini doğruladı.

"AKRİTAS PLANININ BÜYÜK BÖLÜMÜNÜ PAPADOPULOS YAZDI"
Klerides, Akritas planının yazılması konusunda yöneltilen sorulara verdiği yanıttaysa şunları söylüyor:
"Söz konusu çalışmanın yazım işinin büyük bölümünü Polikarpos Yorgacis’ten çok Tasos Papadopulos’un yaptığına inanıyorum. Yorgacis, o belgeyi hazırlayacak hukuki olanağa ve eğitim düzeyine sahip değildi. Ben, işin çoğunun Tasos Papadopulos tarafından yapıldığını değerlendiriyorum." Politis gazetesine göre, Klerides’in bu değerlendirmesi kitapta havada bırakılmıyor ve Klerides ilk kez, EOKA mücadelesini 1960’lı yıllarda devam ettirmek isteyen "örgüte" bir miktar katıldığını ilk kez itiraf ediyor.
Klerides dışında, ona oranla daha az olmak üzere Spiros Kiprianu da katıldı, ancak başkanı Polikarpos Yorgacis ve başkan yardımcısı da Tasos Papadopulos’tu.

"TÜRKLERİN, HER TALEBİNİ REDDEDİYORDU"
Klerides, 1974 öncesi dönemle ilgili olarak, şunları anlattı:
"İki toplum arasında işbirliği yöntemleri bulunmasına yönelik ne zaman çaba harcansa Tasos her zaman; (Kıbrıslı Türlerin) ’bir azınlık olduklarını anlamaları gerektiğini ve azınlık haklarından fazlasını istediklerini’ söylüyordu. Tasos, Türk tarafının isteyebileceği klasik azınlık haklarını aşan her her şeyi aşırı buluyor ve karşı çıkıyordu. İki toplum düşüncesi yoktu." Glafkos Klerides’e göre, Tasos Papadopulos’un Kofi Annan’ın planını kabul etmekteki sorunlarından biri, planın iki toplumun siyasi eşitlikten söz etmesiydi.
Kitabın yazarı Niyazi Kızlıyürek, "Kıbrıs"ın Avrupa Birliği’ne (AB) üye olmasıyla meydana gelen konjonktürle çözüm momentumu yitirildiğini kaydetti.
Kızılyürek, kitabını, Klerides’in şu sözleriyle sonlandırdı: "Sonunda olacak olan, Kuzey’deki rejimin doğrudan ayrı egemenlik olarak değil hukuki olarak tanınmasıdır. Kendisine birkaç yıl verecekler ve ayrılış bugünkü bölücü hatlar temelinde gerçekleşecek."

Kaynak
Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye
 
İletiler: 6735
Kayıt: Pzt Şub 19, 2007 20:56

İletigönderen Çetin Taş » Çrş Şub 28, 2007 19:22

Bu açıklamaları hem Dışişleri bakanımıza,hem Başbakanımıza ve hem de şimdiki KKTC Cumhurbaşkanı'na altın çerçevelerle çerçeveleyip göndermek lazım.
Kemalistim.Vatanımı her şeyden çok seviyorum.
Kullanıcı küçük betizi
Çetin Taş
Üye
Üye
 
İletiler: 2354
Kayıt: Pzt Şub 19, 2007 22:02

İletigönderen Panzehir » Cmt Mar 03, 2007 1:42

Çetin Taş yazdı:Bu açıklamaları hem Dışişleri bakanımıza,hem Başbakanımıza ve hem de şimdiki KKTC Cumhurbaşkanına altın çerçevelerle çerçeveleyip göndermek lazım.


Bakıp bakıp susmaları için sanırım. Göndermeli elbet, Bush gibi Erdoğan da gazete felan okumuyor-muş. Bu yüzden görmesi mümkün değil. Kulakları var diyeceksiniz de onlar da sağar sanırım.

Gün gelir devran döner
Adımıza türküler söylenir bu şehirde!..
...
Kullanıcı küçük betizi
Panzehir
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
 
İletiler: 3483
Kayıt: Pzr Şub 18, 2007 20:02

İletigönderen |Kuralsız| » Cmt Mar 03, 2007 12:11

bizi güldürmek için yaratılmış bu yaratıkçıklar...
:twisted:

Haber için tşk. ;)
''Hayattaki yegane üstünlüğüm Türk doğmaktır! Muhterem milletime şunu tavsiye ederim ki; sinesinde yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki cevher-i asli'yi çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an feragat etmesin."
Başbuğ Mustafa Kemal Atatürk

Ruhun Şad, Mekanın Cennet Olsun Türklüğün Yüce Başbuğu ATATÜRK
Kullanıcı küçük betizi
|Kuralsız|
Üye
Üye
 
İletiler: 2244
Kayıt: Pzr Şub 25, 2007 13:25
Konum: Gecenin Kıyısından Karanlığın Tam Ortasından |K@yse®ciyes|


Şu dizine dön: Genel - Güncel Konular

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 21 konuk

x