15 Ocak'ta Ankara TÜRK-İŞ TEKEL Önünde Buluşalım!

Sitemiz hakkında duyurular buradan bildirilecektir..

15 Ocak'ta Ankara TÜRK-İŞ TEKEL Önünde Buluşalım!

İletigönderen Ram » Prş Ara 31, 2009 7:09

15 OCAK'TA ANKARA TÜRK-İŞ TEKEL ÖNÜNDE BULUŞALIM! AYDININ YERİ TEKEL İŞÇİSİNİN YANIDIR! TEKEL VATANDIR!

İçinden geçtiğimiz tünelde ışığı taşıyanlar TEKEL İŞÇİLERİDİR! ŞEKER İŞÇİLERİDİR. İtfaiyecilerdir. Eczacılardır. Ulaştırma işçileri, belediye çalışanlarıdır. Öğretmenler, çiftçiler, gazeteciler, işsizlerdir!

Aydın demek öncü güç demektir . Öncü gücün yeri öncü sınıfın yanıdır. Öncü sınıf İşçilerdir. Bugün her türlü hakkı elinden alınan TEKEL İŞÇİLERİDİR ..

Aydınlar, sanatçılar gazeteciler 7 Ocakta 12.30 da Ziraat Mühendisleri Odası başkanı Gökhan Günaydın ile beraber Ankara Türk İş genel merkezi önünde Tekel işçilerile yanyana geldik. 14 Ocak'ta 12.30'da İstanbul Cevizli Tekel önünde Yine Tekel işçisinin yanındaydık. Gerçek aydınlar Rıza Zelyut, Arslan Bulut, Can Ataklı, Halil nebiler, Hüseyin Özbek de oradaydı.

Bu direniş Türkiye için yeni bir başlangıçtır!

Banu AVAR

15 Ocak'ta Ankara Türk-İş önünde yine beraber olacağız, bekleriz... Aydınım diyen herkesi bekleriz!
Banu AVAR


KAMUOYUNA AÇIK ÇAĞRI

TEKEL işçilerinin iş – aş – ekmek mücadelesi, Ankara’nın dondurucu soğuğunda devam ediyor. Bu onurlu direniş kimi çevreler tarafından “ideolojik” bulunuyor, işçi kardeşlerimiz “yetimin hakkını yemeye çalışanlar” olarak niteleniyorlar…

Anadolu’nun can damarları fabrikalarımız yabancılaştırıldığı ve kapatıldığı için TEKEL işçileri Ankara’dalar… Başka bir deyişle, yetimin yenen hakkının mücadelesidir sokaklarda süren… Konu ile ilgili birkaç satırbaşı şöyle verilebilir;

  • TEKEL’in İçki Bölümü, 2004 yılında kasasındaki 348,4 trilyon TL ve 70 milyon YTL değerindeki içkiyle beraber, 292 Milyon ABD dolarına bir konsorsiyuma devredilmiştir.


  • Sözü edilen konsorsiyum, 2006 yılında, TEKEL’in içki bölümünün % 92 hissesini, Amerikan Teksas Pacific Group’a 3 katı fiyatla, 810 milyon dolara satmıştır.


  • Özelleştirme çalışmaları kapsamında 2 fabrika (Şanlıurfa ve Kırıkkale), ihale sonrası ise 8 fabrika (Ankara, Çanakkale, Diyarbakır, İstanbul, İzmir, Ürgüp, Yozgat ve Acıpayam) kapatılmış olup, bugün yalnızca 9 fabrika faaliyettedir. Böylece işçi işini kaybetmekte, üzüm üreticisi üzümünü satacak fabrika bulamamaktadır…


  • TEKEL’in Sigara Bölümü, 2008 yılında 1 milyar 720 milyon dolara British American Tobacco’ya satılmıştır. Satış sonrası İstanbul, Adana, Bitlis, Malatya ve Tokat sigara fabrikaları kapatılmış olup, yalnızca Ballıca Fabrikası çalışır durumdadır. Tütün üretici sayımız 477 binden 194 bine düşmüş, üretimimiz 200 bin ton’dan 93 bin ton’a gerilemiş, köylü ve işçi üretim alanlarını yitirmiş, piyasa yabancılaştırılmıştır. Böylece Reji İdaresi boyunduruğundan sonra, şimdi de piyasa, yabancı tekelin insafına bırakılmıştır.


  • Son olarak, Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK), Türkiye geneline yayılmış 60 Yaprak Tütün İşletme Müdürlüğü’nün kapatılmasına karar vermiştir. Bu işletmelerde çalışan 12 bin işçiye, 4-C statüsü dayatılmaktadır.


  • Bu dayatmaya karşı çıkan, fabrikalarını ve üretimlerini savunan işçiler, biber gazı, basınçlı su ve orantısız güç kullanımı ile karşı karşıya kalmaktadırlar.


  • Bu arada, altı şeker fabrikamız, sessiz sedasız, iki yıllık karına karşılık gelen bir bedelle, 606 milyon dolara satılmış bulunuyor. Danıştay’ın bu alandaki yürütmeyi durdurma kararı umut vericidir. Özelleştirme sürerse, tütün çiftçisi ve işçisinden sonra, sırada şeker pancarı çiftçisi ve şeker işçileri var.

Süreç, Anadolu’nun can damarlarının kesilmesi sürecidir. Kapatılan fabrikalar, boş kalan tarlalar, işsiz kalan – yoksullaştırılan halkımız, Türkiye’nin bağımlılaştırılmasının fotoğraflarını oluşturmaktadır.

SIRADA HEPİMİZ VARIZ, İŞÇİYE SIKILAN BİBER GAZI HEPİMİZE SIKILMIŞTIR” diyen ve aşağıda imzaları olan bizler, sürecin sembolü olan TEKEL işçileri ile dayanışmamızı göstermek için, 7 Ocak 2010 günü Ankara Kızılay’da; 14 Ocak 2010 günü ise İstanbul Cevizli’de, 15 Ocak 2010 günü Ankara Türk-İş önünde, saat 12.30’da işçi kardeşlerimizle beraber olma kararı aldık. Tüm halkımızı bu dayanışmaya katılmaya çağırıyoruz.

BU DAVET HEPİMİZİNDİR…

Abdullah AYSU
Afet ILGAZ
Ali ÇOLAK
Ali Ekber YILDIRIM
Ali SİRMEN
Alpaslan IŞIKLI
Altemur KILIÇ
Arslan BULUT
Aziz KONUKMAN
Banu AVAR
Berhan ŞİMŞEK
Birgül AYMAN GÜLER
Cem SOMEL
Enver AYSEVER
Emin ÇÖLAŞAN
Erinç YELDAN
Ferhan ŞENSOY
Gökhan GÜNAYDIN
Halil NEBİLER
İlter ERTUĞRUL
İzzet ÇETİN
İzzettin ÖNDER
Kandemir KONDUK
Kaya GÜVENÇ
Kenan DEMİRKOL
Korkut BORATAV
Levent KIRCA
Müjdat GEZEN
Nihat GENÇ
Oğuz OYAN
Oktay EKİNCİ
Özcan YENİÇERİ
Rıza ZELYUT
Sabahattin ÖNKİBAR
Selcan TAŞÇI
Serdar AKİNAN
Şükran SONER
Tuncay MOLLAVEİSOĞLU
Turan ÖZLÜ
Ümit ÖZDAĞ
Ümit ZİLELİ
Yıldırım KOÇ
Zafer FORTACI


TEKEL DAYANIŞMA GRUBU

ESKİ DUYURU


TÜM HALKIMIZA

AYDINLARA, SANATÇILARA, GAZETECİLERE, AKADEMİSYENLERE,
MESLEK ADAMLARINA, ÜRETİCİLERE, TÜKETİCİLERE


AÇIK ÇAĞRI

Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı
Dr. Gökhan GÜNAYDIN

TEKEL işçilerinin iş – aş – ekmek mücadelesi, Ankara’nın dondurucu soğuğunda devam ediyor. Bu onurlu direniş, kimi çevreler tarafından “ideolojik” bulunuyor, “yetimin hakkını bunlara yedirmem” tavırlarıyla karşılanıyor…

Anadolu’nun can damarları fabrikalarımız yabancılaştırıldığı ve kapatıldığı için TEKEL işçileri Ankara’dalar… Başka bir deyişle, yetimin yenen hakkının mücadelesidir sokaklarda süren… Konu ile ilgili birkaç satırbaşı şöyle verilebilir:


   TEKEL’in İçki Bölümü, 2004 yılında kasasındaki 348,4 trilyon TL ve 70 milyon YTL değerindeki içkiyle beraber, 292 Milyon ABD dolarına MEY ALKOLLÜ İÇKİLER SANAYİ VE TİC. A.Ş’ye (Nurol – Limak- Özaltın - TUTSAB konsorsiyumu) devredilmiştir.

   MEY A.Ş, 2006 yılında, TEKEL’in içki bölümünün % 92 hissesini, Amerikan Teksas Pacific Group’a (TPG), 3 katı fiyatla 810 milyon dolara satmıştır.

   Özelleştirme çalışmaları kapsamında 2 fabrika kapatılmıştır. İhale sonrası satışı yapılan 17 fabrikadan sadece 9’u çalıştırılmaktadır. Böylece işçi işini kaybetmekte, üzüm üreticisi üzümünü satacak fabrika bulamamaktadır…

   TEKEL’in Sigara Bölümü, 2008 yılında 1 milyar 720 milyon dolara British American Tobacco’ya (BAT) satılmıştır. Satış sonrası İstanbul, Adana, Bitlis, Malatya ve Tokat sigara fabrikaları kapatılmış olup, yalnızca Ballıca Fabrikası çalışır durumdadır. Tütün üretici sayımız 477 binden 194 bine düşmüş, üretimimiz 200 bin ton’dan 93 bin ton’a gerilemiş, köylü ve işçi üretim alanlarını yitirmiş, piyasa yabancılaştırılmıştır. Böylece Reji İdaresi boyunduruğundan sonra, şimdi de piyasa, yabancı tekelin insafına bırakılmıştır.

   Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK), şimdi de Türkiye geneline yayılmış 60 Yaprak Tütün İşletme Müdürlüğü’nün kapatılmasına karar vermiştir. Bu işletmelerde çalışan 12 bin işçiye, 4-C statüsü dayatılmaktadır.

   Bu dayatmaya karşı çıkan, fabrikalarını ve üretimlerini savunan işçiler, biber gazı, basınçlı su ve orantısız güç kullanımı ile karşı karşıya kalmaktadırlar.Bu arada, altı şeker fabrikamız, sessiz sedasız, iki yıllık karına karşılık gelen bir bedelle, 606 milyon dolara satılmış bulunuyor. Tütün çiftçisi ve işçisinden sonra, sırada şeker pancarı çiftçisi ve şeker işçileri var.

SIRADA HEPİMİZ VARIZ, İŞÇİYE SIKILAN BİBER GAZI HEPİMİZE SIKILMIŞTIR” diyen aydınları, sanatçıları, gazetecileri, akademisyenleri, meslek adamlarını, üreticileri, tüketicileri; kısaca tüm halkımızı TEKEL işçileri ile dayanışmaya çağırıyoruz.

Bu kapsamda,
7 Ocak 2010 Perşembe günü saat 12.30’da, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası önünde toplanarak, işçi kardeşlerimizi ziyaret edeceğiz.

BU DAVET HEPİMİZİNDİR; GÜN DAYANIŞMA GÜNÜDÜR…
Mevzuubahs olan; millete saltanatını, hâkimiyetini bırakacak mıyız, bırakmayacak mıyız¿? meselesi değildir. Mesele, zaten emrivâki olmuş bir hakikati ifadeden ibarettir. Bu, behemehâl, olacaktır. Burada içtima edenler, Meclis ve herkes meseleyi tabiî görürse, fikrimce muvafık olur. Aksi takdirde, yine hakikat usûlü dairesinde ifade olunacaktır.

Fakat ihtimâl, bazı kafalar kesilecektir!
Kullanıcı küçük betizi
Ram
Zûlme Karşı İsyan!
 
İletiler: 8167
Kayıt: Sal Şub 20, 2007 1:06
Konum: Aç haritaya bak!

Re: TEKEL İşçileri İçin 7 Ocak'ta Buluşalım

İletigönderen Türk-Kan » Cum Oca 01, 2010 21:42

Banu AVAR: Aydın kimdir? Halktan kopuk aydın olmaz!

7 OCAK 2010, Saat: 12:30'da ANKARA'DA TÜRK-İŞ ÖNÜ TEKEL İŞÇİLERİNE DESTEK ZİYARETİ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ . AYDINIM DİYENİ BEKLERİZ!


http://www.banuavar.com.tr/?pg=news&id=52

Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye
 
İletiler: 6735
Kayıt: Pzt Şub 19, 2007 20:56

Re: TEKEL İşçileri İçin 7 Ocak'ta Buluşalım

İletigönderen Mustafa Recep » Sal Oca 12, 2010 16:37

16 OCAK CUMARTESİ, ANKARA SIHHİYE MEYDANI’NDA SAAT 12.00’DE MİTİNG YAPILACAK.
MİTİNG KORTEJİ SAAT 10.00’DA TREN GARI ÖNÜNDE OLUŞTURULACAK VE SAAT 11.00’DE YÜRÜYÜŞE GEÇİLECEKTİR.
Kullanıcı küçük betizi
Mustafa Recep
Üye
Üye
 
İletiler: 417
Kayıt: Çrş Tem 09, 2008 13:11
Konum: sakarya

Re: 15 Ocak'ta Ankara TÜRK-İŞ TEKEL Önünde Buluşalım!

İletigönderen Ram » Prş Oca 14, 2010 23:14

Yeni buluşma tarihi eklenmiştir: 15 OCAK'TA ANKARA TÜRK-İŞ TEKEL ÖNÜNDE BULUŞALIM! AYDININ YERİ TEKEL İŞÇİSİNİN YANIDIR! TEKEL VATANDIR!
Mevzuubahs olan; millete saltanatını, hâkimiyetini bırakacak mıyız, bırakmayacak mıyız¿? meselesi değildir. Mesele, zaten emrivâki olmuş bir hakikati ifadeden ibarettir. Bu, behemehâl, olacaktır. Burada içtima edenler, Meclis ve herkes meseleyi tabiî görürse, fikrimce muvafık olur. Aksi takdirde, yine hakikat usûlü dairesinde ifade olunacaktır.

Fakat ihtimâl, bazı kafalar kesilecektir!
Kullanıcı küçük betizi
Ram
Zûlme Karşı İsyan!
 
İletiler: 8167
Kayıt: Sal Şub 20, 2007 1:06
Konum: Aç haritaya bak!


Şu dizine dön: Duyurular

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x