30 Ağustos kimin bayramı? / Arslan BULUT

30 Ağustos kimin bayramı? / Arslan BULUT

İletigönderen Balasagun » Sal Ağu 30, 2016 11:57

30 Ağustos kimin bayramı?


Resim
İktidar sahipleri ve destekçilerinin içinde bir grup son zamanlarda sistematik olarak, Atatürk, İstiklal Savaşı, Cumhuriyetin kuruluş dönemi ve laiklik aleyhinde kapsamlı bir propaganda yürütüyor! Ne yaptıklarını burada bir bir sayıp dökmeye gerek yok ama yıkım operasyonlarını İkinci Abdülhamit ve Necip Fazıl’ı öne sürerek sürdürüyorlar.

Bir defa İkinci Abdülhamit dönemi, Osmanlı’nın toprak kaybı dönemidir. Ruslar onun zamanında Yeşilköy’e kadar gelmişti. Berlin Antlaşması’nda da Balkanlar’ın tümü, düşman kontrolüne bırakılmıştı.

Necip Fazıl ise o muhteşem Sakarya şiirinden ibaret değildir. Onun bugünkü takipçileri Abdullah Gül ve Tayyip Erdoğan’dır, milliyetçiler değil! Ve vardıkları yer, “Büyük Doğu”yu kuracağım derken, bir taraftan İngiltere’nin kurduğu İhvanı Müslimin ideolojisinin, diğer taraftan ABD’nin Büyük Orta Doğu Projesi’nin peşinde Libya ve Suriye’yi parçalamak ve yangını Türkiye’ye sıçratmaktır. Bugün Suriye’de dayanak olarak kullandıkları güç ise Banu Avar’ın da hatırlattığı gibi IŞİD’den pek farkı olmayan sözde Özgür Suriye Ordusu diye ne idüğü belirsiz silâhlı bir gruptur.

* * *

Böyle bir ortamda, 30 Ağustos Zafer Bayramı’na geldik ama iktidar bu anlamlı günü geçiştirmek için elinden geleni yapıyor. 26 Ağustos Malazgirt Zaferi’ni hatırlatıp, 26 Ağustos Büyük Taarruz’u yok sayıyorlar. Oysa 26 Ağustos 1071’de Alparslan’ın Türklere açtığı Anadolu kapılarını, 26 Ağustos 1922’de başlayan Büyük Taarruz’da düşmana kapatan Atatürk idi.

Şimdi 30 Ağustos kutlamalarını, Türkiye Gençlik Birliği, Atatürkçü Düşünce Derneği, Cumhuriyet Halk Partisi, Cumhuriyet Kadınları Derneği, 68’liler Birliği Vakfı, Türkiye Emekli Subaylar Derneği, Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği, Eğitim-İş ve Türkiye Liseliler Birliği organize ediyor!

Bu vatan sadece adı geçen kuruluşların vatanı mıdır? FETÖ ve genelde terörle mücadele ile Suriye’ye müdahale konularında hükümeti desteklemek, millî bayramların bir iki uyduruk resmi törene sıkıştırılmasına tahammül etmeyi mi gerektiriyor?

* * *

Hani Orhan Şaik Gökyay, “Bu vatan kimin?” diye soruyordu; Hani ilkokul Türkçe kitaplarında yer verilen bu şiir, öğretmenlerimiz tarafından bizim kuşağımıza ezberletilmişti:

Bu vatan, toprağın kara bağrında
Sıradağlar gibi duranlarındır;
Bir tarih boyunca, onun uğrunda
Kendini tarihe verenlerindir...

Tutuşup kül olan ocaklarından,
Şahlanıp köpüren ırmaklarından,
Hudutlarda gaza bayraklarından,
Alnına ışıklar vuranlarındır...


Peki 30 Ağustos Zafer Bayramı, kimin bayramıdır?

30 Ağustos zaferini kazanan ve bugünkü Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran kuşak, bir gün devleti ele geçirenler tarafından yok sayılacaklarını tahmin edemezdi belki ama Türk Milleti’nin bugünkü nesilleri, sapık bir ideolojinin kölesi olmamalıdır! “Türk Milliyetçisiyim” diyenler ise 30 Ağustos’un küçümsenmesini sineye çekemez! Bunu hazmedenler, milliyetçilikten bahsedemez.

AKP’nin aşağıladığı 30 Ağustos ruhunun öncüsü İstanbul’da TGB, Ankara’da ADD ve CHP oldu! MHP nerede acaba?

* * *

CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, iktidar sahiplerine sesleniyor:

“Devleti krizden Abdülhamid’le mi çıkaracaksınız? Hiç gereği yokken türbanla toplumu tekrar ayrıştırmaya kalkanlar, Yenikapı uzlaşısının bir illüzyon olduğunu gösteriyor. Bugün uzlaşma adı altında yapılanlar, laikliği tehdit etmeye devam ediyor. Aslında yapılan Başkanlık propagandası öncesinde parlamenter sistemin Cumhuriyetteki kazanımlarının OHAL kararlarıyla yok edilmesidir. Sabah uzlaşıyla geri çekilen kararlar, gece geri getiriliyor. Devlet kriz içinde, yeni darbe iddiaları ortalığı sarmış, siz hâlâ türbanla uğraşıyorsunuz. (...) Siyasi iktidar FETÖ’cülerle değil, Cumhuriyetle, Cumhuriyetimizin kazanımları ile uğraşıyor. İktidarın asıl mücadelesi, yıllarca FETÖ ile ortak yürüttüğü Atatürk Cumhuriyeti’ne karşı verilen savaşın şimdi AKP öncülüğünde, OHAL uygulamaları ile sürdürülmesidir.”

Arslan BULUT, 30 Ağustos 2016
arslanbulut@yenicaggazetesi.com.tr
“Efendiler, aziz milletime şunu tavsiye ederim ki, bağrında yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki aslî cevheri çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an feragat etmesin”
Kullanıcı küçük betizi
Balasagun
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 3524
Kayıt: Cum Eki 17, 2008 13:18

Şu dizine dön: Arslan BULUT

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x