ABD'NİN "İSTİKRAR" KAVRAMI VE IRAK'IN KUZEYİ / Mithat AKAR

Üniversiteli Gençler Burada Yazıyor

ABD'NİN "İSTİKRAR" KAVRAMI VE IRAK'IN KUZEYİ / Mithat AKAR

İletigönderen mithat akar 1923 » Pzt Eki 16, 2017 12:53

Irak'ın Kuzeyindeki Mevcut Durum ve ABD'nin "İstikrar" Kavramı

Irak ordusu ve Haşdi Şabi, 15 Ekim'i 16 Ekim'e bağlayan gece, Barzani'ye bağlı, K1 adı verilen sözde askeri üssü' ve petrol kuyularını Peşmerge'den almak için harekete geçti. Irak Savaş Haberleşme Dairesi Başkanlığı Ortak Bilgi Komutanlığı, saat 11.00 sularında yaptığı açıklamada Kerkük’te Peşmergenin bazı yerlerde geri çekilmeye başladığını açıkladı. Hemen ardından ABD Savunma Bakanlığı devreye girdi.
Pentagon Orta Doğu masası sözcüsü Binbaşı Adrian Rankine Galloway, "Hangi taraf olursa olsun şiddet kullanımına karşıyız. DEAŞ ile mücadeleden alıkoyacak ve Irak’ın istikrarının altını oyacak istikrar bozucu adımlara karşı uyarıyoruz" şeklinde bir açıklama yaptı.
Resim

Sanki Irak'ta ve Suriye'de yıllardır, işgal ve iç savaş operasyonlarını Mars'tan gelen başka bir devlet ve bu devletin ordusu, istihbarat teşkilatları gerçekleştiriyor da, "Arap Baharı" adı altında Ortadoğu ve Arap coğrafyasını kana bulayan ABD merkezli küresel şer odakları değilmiş gibi "... Irak’ın istikrarının altını oyacak istikrar bozucu adımlara karşı uyarıyoruz" diyor ABD Savunma Bakanlığı.

Gerçi istikrar kavramı devletlerin ekonomik, politik, askeri yönelimlerine göre değişiklik gösterir. Örneğin Türkiye'ye göre istikrar; Batı destekli bölücülük ve gericilik tehditlerinin tamamen bertaraf edilmesi, milli / üniter devlet yapısının kurucu ilkeleriyle yeniden bina edilmesidir.

Irak'a göre istikrar; Irak'ın hemen kuzeyindeki peşmerge yapısının tamamen etkisiz hale getirilmesi iken Suriye'ye göre ise Batı destekli iç savaşın ve olası bir işgal tehdidinin ortadan kaldırılmasıdır.

Genel anlamıyla Ortadoğu'da istikrar ise ABD'nin Ortadoğu'daki askeri - siyasi egemenlik kurma planlarının çökertilmesidir. Irak Ordusu'nun, bölge devletleri ile Irak kuzeyindeki "özerk" yapıya müdahale etmesi, ABD için "istikrarsızlık" anlamına gelirken; Irak ve Türkiye dahil diğer bölge devletleri için bu durum istikrar zemini oluşturacaktır. Veya Suriye'deki iç savaş, ABD için "istikrar" ifade ederken, Suriye devletinin kendi topraklarında yeniden egemen olması ABD için "istikrarsızlık", bölge devletleri için istikrar ifade etmektedir.

Konuyu uzatmadan sonuca bağlayalım. Pentagon Orta Doğu masası sözcüsü Binbaşı Adrian Rankine'nin "istikrar bozucu adımlara karşı" yaptığı uyarı, ABD'nin bölge devletlerine yönelik "istikrarsızlaştırma" stratejisinin sekteye uğramasına dair duyduğu kaygının dışa vurumudur. ABD için "istikrarsızlık", bizim için istikrardır, şeklinde bir hipotezle duruma yaklaşacak olursak, kendi istikrarımız için, ABD'nin istikrarsızlığını temenni etmeye ve bu yönde adımlar atmaya devam etmeliyiz.

Mithat Akar
https://www.facebook.com/profile.php?id=100006232153226
Kullanıcı küçük betizi
mithat akar 1923
Üye
Üye
 
İletiler: 298
Kayıt: Çrş Ağu 28, 2013 16:18

Şu dizine dön: Gençlik Diyor ki

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 1 konuk

x