Ahmedijeat, Tebriz'de halka Türkçe seslendi

Avrasya Coğrafyası ve Türk dünyası hakkında yazılan stratejik makaleler ve önemli gelişmeler

İletigönderen Ram » Cum Ara 05, 2008 15:44

Ahmedinecad, ABD’ye gözdağı vererek, “Halkımız, hakkını gasba yeltenecek her eli kıracak” dedi.

On binlerce kişiye Türkçe seslendi

Türk kenti Tebriz stadyumunda konuşan Ahmedinecad, ABD ve İsrail’e sert mesajlar gönderdi: “Sizlere nasihat ediyorum, Filistin, Irak ve Afganistan’dan çıkın!”

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, çıktığı yurt içi gezisinde Türk nüfusunun yoğun olarak yaşadığı Tebriz kentine de uğradı. Kentin stadyumda toplanan on binlerce kişiye Türkçe seslenen Ahmedinecad, güç ve zorbalık döneminin sona erdiğini söyledi. “İşgallere, çatışmalara ve savaşlara” değinen Ahmedinecad, zorbalık ve tehdidin hiç kimseye yarar getirmediğini kaydetti. “Güç dilini kullanma, kabadayılık ve zorbalık anlayışı, yolun sonuna gelmiştir” diyen İran lideri Ahmedinecad, Batı dünyasına hitaben, “Halkların yanında yer alın, adalet ve dostluk yolunda hareket edin. Bu sizlerin de yararınadır” dedi.

Ellerini kırarız...

“İşgalci ve savaşçı ülkelere” seslendiğini belirten Ahmedinecad, “İran halkı, sizleri insanlığa hizmete davet ediyor. Sizlere nasihat ediyorum, Filistin, Irak ve Afganistan’dan hemen çıkın” şeklinde konuştu. İran halkının tüm gücüyle hak ve hukukunu savunacağını kaydeden Cumhurbaşkanı Ahmedinecad, “Halkımız, hakkını gasba yeltenecek her eli kıracak” diyerek ABD ve İsrail’e gözdağı verdi. Bölgede yaşayanların, her alanda yetiştirdiği büyük insanlarla ülkeye eşsiz hizmetlerde bulunduğunu anlatan Ahmedinecad, Irak Baas rejimi eliyle açılan savaşta bölge halkının gösterdiği kahramanlıkları da övdü.

‘İsrail, İran'ı tek başına vuracak’

İsrail’in tek başına İran’ın nükleer tesislerine hava saldırısı düzenlemeye hazırlandığı iddia edildi. İran Devlet televizyonunun, İsrail gazetesi The Jerusalem Post’tan aktardığı habere göre, Washington’un İran’a saldırıya yeşil ışık yakmaması üzerine İsrail’in tek başına harekete geçme kararı aldığı ileri sürüldü. Televizyona göre, gazete, İsrailli üst düzey bir yetkilinin, ”İran’a saldırı konusunda ABD ile ortak hareket etmemiz elbette en iyi olanı, ancak biz ABD’siz plan üzerinde de çalışıyoruz“ dediğini aktardı.

Irak hava sahası açıldı

Haberde, Irak hava sahasının Amerikan güçlerince kontrol edildiği, dolayısıyla bu ülkenin yardımı olmadan olası bir saldırının imkansız göründüğü bilgisine de yer verildi. İran devlet televizyonu, 10 Temmuz’da Iraklı kaynaklara dayanarak verdiği haberinde, ABD’nin İran’a karşı olası bir saldırı için Irak hava sahasını İsrail jetlerinin kullanımına açtığını duyurmuştu. Haberde, İsrail savaş uçaklarının bir ayı aşkın bir süredir Ürdün üzerinden Irak’taki ABD hava üslerine iniş kalkış yaptığı iddia edilmişti.

05/12/2008
Mevzuubahs olan; millete saltanatını, hâkimiyetini bırakacak mıyız, bırakmayacak mıyız¿? meselesi değildir. Mesele, zaten emrivâki olmuş bir hakikati ifadeden ibarettir. Bu, behemehâl, olacaktır. Burada içtima edenler, Meclis ve herkes meseleyi tabiî görürse, fikrimce muvafık olur. Aksi takdirde, yine hakikat usûlü dairesinde ifade olunacaktır.

Fakat ihtimâl, bazı kafalar kesilecektir!
Kullanıcı küçük betizi
Ram
Zûlme Karşı İsyan!

İletiler: 8167

İletigönderen sessiz sedasız » Cum Ara 05, 2008 20:05

stad da türkçe hitab etmesi akıllıca.abd irana girmeden önce halk arasında ırk ayrımcılığını körüklemeye çalışıyor.bütün bir iran yerine hemen parçlanacak ırak gibi bir devlet istiyor karşısında.nejatın bu açıdan bakınca milleti nasıl olursa olsun bir tutmak için fikir üretmesi gerekiyor.bu da bence çok basit görünen ama etkisi büyük olan davranışlarından biri...
Sen ne kadar bilirsen bil,Senin bildiğin karşındakinin anladığı kadardır.
Kullanıcı küçük betizi
sessiz sedasız
Üye
Üye

İletiler: 988

İletigönderen Ram » Cum Ara 05, 2008 21:23

İran'daki Türklerin buna ihtiyacı olduğunu zannetmiyorum. İran, bir ulus devlet değildir. İran halkı için Şialık her şeyin üzerindedir.
Mevzuubahs olan; millete saltanatını, hâkimiyetini bırakacak mıyız, bırakmayacak mıyız¿? meselesi değildir. Mesele, zaten emrivâki olmuş bir hakikati ifadeden ibarettir. Bu, behemehâl, olacaktır. Burada içtima edenler, Meclis ve herkes meseleyi tabiî görürse, fikrimce muvafık olur. Aksi takdirde, yine hakikat usûlü dairesinde ifade olunacaktır.

Kullanıcı küçük betizi
Ram
Zûlme Karşı İsyan!

İletigönderen İlteriş » Cmt Ara 06, 2008 2:44

Bölgede yaşayanların, her alanda yetiştirdiği büyük insanlarla ülkeye eşsiz hizmetlerde bulunduğunu anlatan Ahmedinecad, Irak Baas rejimi eliyle açılan savaşta bölge halkının gösterdiği kahramanlıkları da övdü.

"cepheye biz sizi (Iran Azerilerini), Irak ise Turkmenleri gonderdi, Turku Turke kirdirttik, ne guzel yaptik" demek istemis.

Turkiye tarafsiz kaldigi muddetce ABDnin Irana saldirmasi Turkiyenin cikarinadir. Acimasiz veya duygusuz bulabilirsiniz ama dusuncem budur. Uluslararasi politika, ozellikle milletin hayatini ilgilendiren konularda duygusal olamayiz.

Nedenine gelince, ABD, Iranla savasirsa kaybeder ve gocer, dolayisiyla ulkemiz icin tehdit olmaktan cikar, kazansa bile boyle bir savasin sonunda isgali finanse edemeyerek coker. Ote yandan kazansa ve ekonomik zarar edip cokmese bile Guney Azerbaycana bagimsizlik vererek gitmek durumunda kalacaktir, bu da Turkiye ile Turk dunyasi arasinda karasal uzun bir sinir demektir.

Saygilar
"Temel ilke, Türk milletinin haysiyetli ve şerefli bir millet olarak yaşamasıdır. Bu ilke, ancak tam istiklâle sahip olmakla gerçekleştirilebilir"

Mustafa Kemal Ataturk
Kullanıcı küçük betizi
İlteriş
Üye
Üye

İletiler: 1197

İletigönderen Ram » Cmt Ara 06, 2008 3:52

Barış isteyene savaş verilmez. Göktürkmehmet, ne yazık ki yorumuna hiçbir şekilde katılmıyorum.

Amerika, Irak'a girdiği gibi İran'a tek girecek kadar aptal değildir. İran'a girmek, dünya savaşı demektir. Dünya savaşı çıktıktan sonra, tarafsız olamazsın, hele Türkiye gibi dünyanın merkezindeysen tarafsız olman imkânsızdır. Diyelim bunun sonunda ABD yıkıldı, ne değişecek¿? Dün İngiltere vardı, bugün ABD, yarın ...¿? Ya da diyelim Amerika İran'ı bombalamaya başladı, bu bombalar İran Türklerinin üzerine yağmayacak mı¿?

Bugün, İran reisi Ahmedinejat; Amerikanın iti bir yönetime, hem de kendi mezheplerini 'şeytan mezhebi' olarak gören bir cemaatten türeyenlerin oluşturduğu bir yönetime bile sıcak duygular verme çabasındadır.

Türk Birliği mi¿? Rusya ve İran ile anlaşılır, ortak çıkarlar belirlenir. Eğer Türk Birliği için İran'ın yok edilmesi gibi bir seçenek varsa ve izlenirse, bunun yanına bir de Rusya'nın yok edilmesi seçeneğini eklemek kaçınılmazdır. Amerika yahut bir başkası, Rusya'yı bombalayabilir mi¿? Amerika İran'ı bombaladı, yendi-yıktı diyelim; Rusya buna razı gelir mi¿? Hadi geldi diyelim; İran silinmiş, ABD bitmiş, Rusya bu savaştan sonra Avrasya'yı saz yapıp çalmaz mı, Türkiye'ye yedirir mi, Türkiye buna karşı çıkabilir mi¿?

Her şeyden evvel, Türkiye'nin kendi iradesiyle 'Türk Birliği'ni kurabilecek gücü var mıdır¿?

Kullanıcı küçük betizi
Ram
Zûlme Karşı İsyan!

İletigönderen Egeli » Cmt Ara 06, 2008 4:58

.
En son Egeli tarafından Cum Kas 07, 2014 12:59 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kez düzenlendi.
Kullanıcı küçük betizi
Egeli
Üye
Üye

İletiler: 1724

İletigönderen İlteriş » Cmt Ara 06, 2008 5:15

Yanlis anlasilmasin, asla savasi savunmuyorum. Bir tek insanin bile olmesine kahroluyorum, ama su korolasi dunya aci gerceklerle dolu, bu cografyada savaslar kacinilmaz maalesef, bu gercekligi ben kurgulamadim. "Bu gerceklige uygun stratejimiz ne olmalidir dan bahsediyorum.

Dünya savaşı çıktıktan sonra, tarafsız olamazsın

Daha once olmadik mi? O zaman da o cagin delileri komsularimiza (yunanistan, bulgaristan) saldirmamismiydi. Gucunu bu olcude dagitan bu deli Alman Imparatorlugu yikilmadi mi? Biz bir sekilde tarafsiz kalabildik, cok da iyi olmustu.

Dün İngiltere vardı, bugün ABD, yarın ...¿?

Orasini Allah bilir, ama benim tahminim Cin'in asiri baskin bir tek super dunya gucu olabilecegidir. Bu hepimiz icin korkunc olur, Avrasya birligi filan da yalan olur, cunku bu kadar guclu bir Cin genisleyecektir. Buna karsi da simdiden politika uretmeliyiz, en azindan fikir duzeyinde, beyin firtinasi yapmaliyiz. Dogu Turkistan'da yaptiklari gosteriyor ki, Cin'in zalim olmak hususunda ABD'den cok da bir farki yoktur. Soru su olsaydi eminim daha kuvvetle desteklerdim. "Cin ile ABD savassin mi?" Evet, dunya halklarinin mutlulugu ve ozgurlugu icin evet derdim.

Bugün, İran reisi Ahmedinejat; Amerikanın iti bir yönetime, hem de kendi mezheplerini 'şeytan mezhebi' olarak gören bir cemaatten türeyenlerin oluşturduğu bir yönetime bile sıcak duygular verme çabasındadır.

Bu noktada son zamanlardaki cemaat-Tayyip ayrismasinin temellerine inebiliriz. Acaba neden durduk yere cemaatciler Tayyip uzerine psikolojik harp duzenlemelere basladilar (simdilik belli belirsiz, ama dikkatli gozlerden kacmiyor).
Benim cevabim su; AKP'ye ABD'den Iran'a karsi olasi harekatta isbirligi teklifi gitti, AKP ise tamamen F-tipi cemaat gudumunde degil, baska tip cemaatler de var bunyesinde. Bunlarin arasinda kati amerikan karsitligi yapanlar da var, Tayyip de bu tabandan geliyor (her ne kadar milli gorus gomlegini cikardim dese de) Iran'a (ozellikle Islami rejim'i temsil eden Irana) karsi ABD ile ortak hareket edebilecek kadar uzun boylu degil! AKP mevcut tabani bu isin aleyhinde tayyip'i etkiliyor olmali. Veya daha muhtemel olasilik, "Tayyip ABD'ye "ret" yonundeki kanaatini gectigimiz ay icinde bildirmis olmali ve cemaat (ki bu cemaat kayitsiz sartsiz ABD gudumu olan laik bir hukumete bile razidir, cunku onlari hain yapan anti-laikliklerinden bir adim once USAK OLMA EGILIMLERIDIR, ABD'de yasadigim icin biliyorum, bu cemaatin uyeleri kendi kaderlerini ABD'ninki ile adeta birlestirmistirler) ABD'den aldigi emir ile Tayyip'i yipratma, ve bu harekata destek vermesi yonunde baski yapma pozisyonu aliyor olmali" diye dusunuyorum.

Rusya ve Iran ile anlasma, cok guzel bir fikir, ama su asamada olmuyor iste, hapise atiliyoruz savununca. Ama bu, ABD yukarda bahsettigimiz aptalligi yaptiktan sonra mumkun olacak :-)

Rusya'nin Avrasya'yi saz yapip calmasi su an mumkun degil, Turk Cumhuriyetleri gitgide gucleniyor, Turkiye tarafindan ordulari egitiliyor, sanayi atilimi icindeler. Fakat ayni sekilde guclenen bir Rusya da var. Bu isin sonunu kimin daha hizli kosacagi belirleyecek, bugunden kestirmek guc. Ote yandan Rusya ile bir sekilde anlasmak zorunda oldugumuz da bir gercek, onlarin da bizim de birbirimizle savasma luksumuz yok, ancak her daim, elimizde tatar, cecen kartlarini bulundurmaliyiz. Rusya'nin hemen guney sinirindaki koskocaman ulke, Kazakistan, buyuk bir surpriz yapti, ve Turk Birligi'nin ilk adimini, Turkiye'den rol calarak kendisi atti. "Turk Dili konusan Ulkeler Parlementerler Asamblesi" Kazakistan Cumhurbaskani'nin teklifi uzerine hayata gecti. Bu gelecegin Avrupa Parlementosu" na denk bir orgutlenme olabilir, siyasi, ekonomik ve kulturel dayanisma icin ortak stratejik kararlarin alinacagi cok yapici bir platform olabilir. Rusya bundan korkuyor ornegin, bunun herhangi baska bir ulkeye karsi olmadigi vurgulanarak Rusyaya da guven verilmelidir.

Her şeyden evvel, Türkiye'nin kendi iradesiyle 'Türk Birliği'ni kurabilecek gücü var mıdır¿?

Anlattigim gibi, zaten bu ise sadece Turkiye bas koymuyor, Kazakistan, Kirgisiztan, Azerbaycan da tam destek veriyor, hatta ben bizimkilerden cok onlardan umitliyim, Turk Birligi kurulacaksa onlar kuracak, Turkiye buna esit ortak olarak girecek. Biz abi filan olamayiz onlara, su anki hasta adam ulke imajimizla ancak oradaki saglam Turk Gencleri (Kazaklar, Kirgizlar ve Azeriler)'in dedesi poziyonunda oluruz, bizi de guvenceye onlar alacak gibi. (Ozbekistan ve Turkmenistan hala bu birlige katilmadi, ama cok uzun surmeyecegi konusuluyor). Ote yandan ben Cin basininin ingilizce sayfalarini takip ettim bu olay olurken, bizdeki yabanci medyanin gormezden geldigi olay, Cin'de haftanin olayi gibi karsilandi ve bir tehdit gibi algilandi. Avrasya Birligi Amerika'dan bagimsiz olmak isteyen biz Turkler icin cok sevimli duruyor, ama ince bir diplomasi ve akil gerektiren karmasik ve bir o kadar da belirsizliklerle dolu. Avrasya ulkelerinin birbirlerine karsi GUVEN ARTIRMALARI gerekiyor.

Cok fazla Turk basinina yansimiyor, ama Ruslar, Cinlilerin ABD ile girdigi SIKI ekonomik isbirliginden son derece rahatsiz, Amerika'da ne kadar buyuk sirket varsa hepsi CIN'de fabrika acmis orada uretimini bedavaya getiriyor, Cin de kendi halkina fakirlik kosullari da olsa istihdam sagliyor. CIN ve ABD SU AN MUTUALIST YASAYAN ORGANIZMALAR GIBILER, yani birbirlerini en cok besleyen iki guc. Rusya bundan cok rahatsiz, ve Guantanamo'da elkde'ci diye iskence goren UYGUR BAGIMSIZLIKCILARI'nin coklugundan haberda olan ben de bir Turk olarak rahatsizim.

Iste bu sorunlarin cozulmesi gerekiyor RAM, yoksa Amerika ile kaderlerini birlestirenlerden baska hickimse prensip olarak Avrasya Birligine karsi olamaz, burada aradigimiz milletimizin uzun vadeli cikarlari ve bekasinin nasil mumkun olacagidir.

Saygilar
"Temel ilke, Türk milletinin haysiyetli ve şerefli bir millet olarak yaşamasıdır. Bu ilke, ancak tam istiklâle sahip olmakla gerçekleştirilebilir"

Mustafa Kemal Ataturk
Kullanıcı küçük betizi
İlteriş
Üye
Üye

İletiler: 1197

İletigönderen Ram » Cmt Ara 06, 2008 6:30

gokturkmehmet yazdı:Yanlis anlasilmasin, asla savasi savunmuyorum. Bir tek insanin bile olmesine kahroluyorum, ama su korolasi dunya aci gerceklerle dolu, bu cografyada savaslar kacinilmaz maalesef, bu gercekligi ben kurgulamadim. "Bu gerceklige uygun stratejimiz ne olmalidir dan bahsediyorum.

Dünya savaşı çıktıktan sonra, tarafsız olamazsın

Daha once olmadik mi? O zaman da o cagin delileri komsularimiza (yunanistan, bulgaristan) saldirmamismiydi. Gucunu bu olcude dagitan bu deli Alman Imparatorlugu yikilmadi mi? Biz bir sekilde tarafsiz kalabildik, cok da iyi olmustu.

Yok, yanlış anlamadım. Ben sana savaş istiyorsun demek istemedim. Demek istediğim, ABD Irak'a girerken Türkiye'nin seyretmesi, savaşa izin vermektir. İran Türkiye ile iyi geçinmeyi düşünürken, Türkiye ABD'nin yahut herhangi bir devletin İran'a girmesine seyirci kalırsa, bu, barış isteyene savaş vermek olur.

Daha önce tarafsız olmadık, İnönü yalnızca tarafsız göründü. Hatta savaşın bitimine yakın resmen de dâhil olduk.

Dün İngiltere vardı, bugün ABD, yarın ...¿?

Orasini Allah bilir, ama benim tahminim Cin'in asiri baskin bir tek super dunya gucu olabilecegidir. Bu hepimiz icin korkunc olur, Avrasya birligi filan da yalan olur, cunku bu kadar guclu bir Cin genisleyecektir. Buna karsi da simdiden politika uretmeliyiz, en azindan fikir duzeyinde, beyin firtinasi yapmaliyiz. Dogu Turkistan'da yaptiklari gosteriyor ki, Cin'in zalim olmak hususunda ABD'den cok da bir farki yoktur. Soru su olsaydi eminim daha kuvvetle desteklerdim. "Cin ile ABD savassin mi?" Evet, dunya halklarinin mutlulugu ve ozgurlugu icin evet derdim.

Evet. Çin ABD ile yakın temas halindedir. yalnız Doğu Türkistan'da yaptıkları katliamlara bakarak yorum yapmak sağlıklı değil. Ben de senin görüşündeyim, fakat katliamlar, izlenceleri (strateji) çözümlerken bir etken değil, olmamalı da...

Bu noktada son zamanlardaki cemaat-Tayyip ayrismasinin temellerine inebiliriz. Acaba neden durduk yere cemaatciler Tayyip uzerine psikolojik harp duzenlemelere basladilar (simdilik belli belirsiz, ama dikkatli gozlerden kacmiyor).
Benim cevabim su; AKP'ye ABD'den Iran'a karsi olasi harekatta isbirligi teklifi gitti, AKP ise tamamen F-tipi cemaat gudumunde degil, baska tip cemaatler de var bunyesinde. Bunlarin arasinda kati amerikan karsitligi yapanlar da var, Tayyip de bu tabandan geliyor (her ne kadar milli gorus gomlegini cikardim dese de) Iran'a (ozellikle Islami rejim'i temsil eden Irana) karsi ABD ile ortak hareket edebilecek kadar uzun boylu degil! AKP mevcut tabani bu isin aleyhinde tayyip'i etkiliyor olmali. Veya daha muhtemel olasilik, "Tayyip ABD'ye "ret" yonundeki kanaatini gectigimiz ay icinde bildirmis olmali ve cemaat (ki bu cemaat kayitsiz sartsiz ABD gudumu olan laik bir hukumete bile razidir, cunku onlari hain yapan anti-laikliklerinden bir adim once USAK OLMA EGILIMLERIDIR, ABD'de yasadigim icin biliyorum, bu cemaatin uyeleri kendi kaderlerini ABD'ninki ile adeta birlestirmistirler) ABD'den aldigi emir ile Tayyip'i yipratma, ve bu harekata destek vermesi yonunde baski yapma pozisyonu aliyor olmali" diye dusunuyorum.

Millî Görüş'ün de Şialığa farklı baktığını söyleyemem. Dediğin konu doğrudur, fakat senin bileceğin bir bölümde çok daha evvel açtığım bir başlık var, orada yalnızca cemaatçilerin değil kimi tarafgirlerin ve öteki örümceklerin de ampûle karşı aldıkları tavır ortadadır. ABD Piyyat'ı gözden çıkardıysa, Piyyat da millî gibi durabilir, şu sıralar yaptığı bu olsa gerek. Bunun gömlekle ilgisi olsaydı, 5 Kasım'da el öpmeye Vaşington'a gitmezdi. Bunu, Buş'un gitmesi Obama'nın gelmesine bağlıyorum. Tabii değişen şahıslardan değil, değişen Amerikan politikasından bahsediyorum. BOP'un şaklabanı Füller boşuna "BOP Türkiye'nin felâketi olur" demiyor, aslında BOP eş başkanına, "işin bitti, sana ihtiyaç yok" diyor. Bop eş başkanının da, birkaç hafta evvel askerin yanında yer aldığını unutmayalım. Ama Abdullah'a lâf yok. Tıpış tıpış gidiyor Ermeni eline, vesaire, vesaire...

Rusya ve Iran ile anlasma, cok guzel bir fikir, ama su asamada olmuyor iste, hapise atiliyoruz savununca. Ama bu, ABD yukarda bahsettigimiz aptalligi yaptiktan sonra mumkun olacak :-)

ABD'nin yaptığı aptallık mı, çakallık mı göreceğiz. Zira iktidara hapise atılanlar değil, kuvvetle muhtemel Gazi Paşa'nın partisi olduğu iddia edilen parti getirilecek ("getirilecek" kelimesi yerine "gelecek" kelimesini kullanmaya ne çok isterdim hâlbuki, fakat benim gördüğüm farklıdır...)

Rusya'nin Avrasya'yi saz yapip calmasi su an mumkun degil, Turk Cumhuriyetleri gitgide gucleniyor, Turkiye tarafindan ordulari egitiliyor, sanayi atilimi icindeler. Fakat ayni sekilde guclenen bir Rusya da var. Bu isin sonunu kimin daha hizli kosacagi belirleyecek, bugunden kestirmek guc. Ote yandan Rusya ile bir sekilde anlasmak zorunda oldugumuz da bir gercek, onlarin da bizim de birbirimizle savasma luksumuz yok, ancak her daim, elimizde tatar, cecen kartlarini bulundurmaliyiz. Rusya'nin hemen guney sinirindaki koskocaman ulke, Kazakistan, buyuk bir surpriz yapti, ve Turk Birligi'nin ilk adimini, Turkiye'den rol calarak kendisi atti. "Turk Dili konusan Ulkeler Parlementerler Asamblesi" Kazakistan Cumhurbaskani'nin teklifi uzerine hayata gecti. Bu gelecegin Avrupa Parlementosu" na denk bir orgutlenme olabilir, siyasi, ekonomik ve kulturel dayanisma icin ortak stratejik kararlarin alinacagi cok yapici bir platform olabilir. Rusya bundan korkuyor ornegin, bunun herhangi baska bir ulkeye karsi olmadigi vurgulanarak Rusyaya da guven verilmelidir.

Türk Cumhuriyetleri, Rusya ile güçleniyor. Zira Rusya Türk Cumhuriyetlerine güç katmazsa, ABD her an enselerinde. Türk Cumhuriyetlerindeki nüfuslarda Rus yoğunluğu çok etkilidir. Esasen ben de, "İran'ı ABD yok eder, bunu Türkiye izler" teorisinin sonucunda olacakları söylemiştim.

Çeçenler bir kart değildir, Çeçenler (eğer Taliban sakalı bırakıp Amerikan konservelerinden beslenip Rusya'ya karşı savaş açanlardan bahsediyorsan). Ayrıca Rusya'da Çeçen savaşı da kalmamıştır diyebiliriz. Gürcü Savaşı'nda Rusların en seçkin birliklerinden biri Çeçen taburudur.

"Turk Dili konusan Ulkeler Parlementerler Asamblesi" :arrow: Bu, Rusya'nın hâkim olduğu Bağımsız Devletler Topluluğu'ndan habersiz yapılmış bir atılım olamaz. Dolayısıyla, Rusya o güveni almış olmalı.

Avrasya Birligi Amerika'dan bagimsiz olmak isteyen biz Turkler icin cok sevimli duruyor, ama ince bir diplomasi ve akil gerektiren karmasik ve bir o kadar da belirsizliklerle dolu. Avrasya ulkelerinin birbirlerine karsi GUVEN ARTIRMALARI gerekiyor.

Avrasya Birliği yahut Avrasya İşbirliği, adı her neyse, bu zaten Türk Birliği'nin kurulması için öngörülen bir seçenektir. Türk Birliği olmadan, Avrasya Birliği'nin bir anlamı olamayacağı gibi, kısa ömürlü olur. Fakat Avrasya Birliği yahut işbirliği olmadan da Türk Birliği'nin olacağını hiç ama hiç sanmıyorum.

Cok fazla Turk basinina yansimiyor, ama Ruslar, Cinlilerin ABD ile girdigi SIKI ekonomik isbirliginden son derece rahatsiz, Amerika'da ne kadar buyuk sirket varsa hepsi CIN'de fabrika acmis orada uretimini bedavaya getiriyor, Cin de kendi halkina fakirlik kosullari da olsa istihdam sagliyor. CIN ve ABD SU AN MUTUALIST YASAYAN ORGANIZMALAR GIBILER, yani birbirlerini en cok besleyen iki guc. Rusya bundan cok rahatsiz, ve Guantanamo'da elkde'ci diye iskence goren UYGUR BAGIMSIZLIKCILARI'nin coklugundan haberda olan ben de bir Turk olarak rahatsizim.

Çin tam bir küresel pezevenk. Hani bizimkilere zamanında prenseslerini göndermişler, bilirsin. Şimdi o prensesler ABD'de. Nedir bunlar; Amerika'daki Çinli nüfusudur, bahsettiğin sermayelerdir, ABD'de tuttukları 1 trilyon dölârdır. Şimdi son krizden sonra Çin'in bu parasının bir kısmı rahmete kavuştu, ABD'de esasen borçlu duruma düştü. Çin de özetle şöyle diyor kanımca; "gel dünyanın anasını beraber ağlatalım, yoksa ben senin ananı ağlatırım"

Herkese iyi bayramlar, görüşmek üzere.

Kullanıcı küçük betizi
Ram
Zûlme Karşı İsyan!

Şu dizine dön: Avrasya Coğrafyası ve Türkler

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x