AKP'nin yeni ÇAYKUR oyunu!..

Genel & Güncel Konular

AKP'nin yeni ÇAYKUR oyunu!..

İletigönderen tuba » Çrş Ağu 06, 2008 12:18

AKP'nin yeni ÇAYKUR oyunu

Tek Gıda-İŞ Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türkel, ÇAYKUR’u ele geçirmek için operasyona girişen AKP’nin başarılı olamadığını açıkladı.

Türkel, “Kurumu ele geçirme çabaları sonuç vermedi. 9 gün sürdürdüğüm çadır eylemine hem işçiler hem vatandaşlar büyük destek verdi. 14 bin 270 işçiden sadece 3 bini Hak-İş’e geçti” dedi.

Türkel, konfederasyonu topa tuttu:

AB’nin gözdesi HAK-İŞ, iktidar taşeronu gibi
Türk-İş Genel Sekreteri de olan Türkel, sendikal anlamda taşeron olarak nitelendirdiği HAK-İŞ’i tetikçilik yapmakla itham etti.

Tek Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türkel, ÇAYKUR’da karşı karşıya geldikleri Öz-Gıda İş Sendikası’nın bağlı olduğu HAK-İŞ’i sert bir dille eleştirdi. Türkel, Avrupa Birliği’nin ve AKP iktidarının gözdesi olan HAK-İŞ’i tetikçilik ve hükümetin taşeronluğunu yapmakla suçladı. AKP’nin iktidara geldiğinden bu tarafa bütün kurumlara, demokratik olmayan bir şekilde saldırılar başlattığını kaydeden Türkel şunları söyledi: “Benden olmayanın yaşamaya hakkı yok mantığıyla, sivil toplum örgütlerine ve sendikaların hepsini, kendisinden olma mecburiyetinde bırakmaya çalışıyor. Dolayısıyla anti-demokratik bir yapılanma içerisinde bir hareket başlattı. HAK-İŞ de bu uygulamanın bize göre sendikal anlamda taşeronudur. HAK-İŞ, özellikle belli bir zihniyetin kucağında palazlandırılmaya, büyütülmeye çalışılan, zaman zaman da demokrasi havarisi gibi gösterilmeye çalışılan, ama aslında tamamen taşeron bir zihniyetle, tetikçilik anlayışına uygun bir yapılanma içerisinde olan, sendikal hareketin maalesef yüz karasıdır. Ben böyle bakıyorum olaya.”

Türk-İş’in payı var
Türkel, HAK-İŞ’in sendikal harekette bugünlere gelmesinde Türk-İş olarak kendilerinin de katkısı olduğunu kaydetti. Türkel, “Türk-İş’in gölgesinde gelişmiş sonra da bir gün böyle insanların ve toplumun karşısına, işçi hareketinin karşısına problem olarak çıkarılmıştır. Bu konfederasyonun, 35-40 yıllık çalışma hayatına hiçbir katkısı yoktur” dedi. Türkel, Orman-İş’e yönelik operasyonu da bizzat Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yönettiğini kaydetti.

Karen Fogg’dan fonlandılar...
AKP’nin iktidara gelmesinden bu yana, hükümetle uyum içinde çalışan ve Türk-İş’e bağlı Orman-İş, Belediye-İş ve son olarak da Tek Gıda-İş’e yönelik operasyonlarda hükümetin yanında yer alan HAK-İŞ’in geçmişi de tartışmalarla dolu. En yoğun tartışma ise Avrupa Birliği’nden “demokrasi projesi” adı altında aldığı fonda yaşanmıştı. HAK-İŞ’e, DİSK ve KESK’le birlikte “Avrupa’daki sendikalarla işbirliğnin geliştirilmesi” yönündeki eğitimler için 1 milyon Euro’luk bir para verilmişti. Sendikalara bu paranın Avrupa Komisyonu onayıyla verildiği ortaya çıkmıştı. 2002 yılında gerçekleşen bu fonlamaların en önemli himayecisi ise, e-postalarıyla Türk Milleti’ne hakareti bir görev haline getiren dönemin AB Türkiye Temsilcisi Karen Fogg’du.

DAYATMA VE BASKI İŞÇİYİ SİNDİREMEDİ

AKP’nin ÇAYKUR operasyonu başarısız
Tek Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türkel, ÇAYKUR’u peşkeş çekmek isteyen AKP iktidarının, kendilerini devreden çıkarma çabalarının sonuç vermediğini söyledi.

Özelleştirme adı altında ülkenin stratejik kurumlarını peş peşe yabancılara peşkeş çeken AKP iktidarının ÇAYKUR’u ele geçirme operrasyonu başarısız oldu. AKP’nin, değişik kurumlarda çalışan işçileri siyaseten kendisine çok yakın hareket eden HAK İŞ’e yönlendirme çabalarına karşı mücadele yürüten Tek Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türkel, iktidarın ÇAYKUR’u özelleştirmeye çalıştığını söyledi. Kendilerinin bu peşkeşe karşı çıktığını ifade eden Türkel, “Arap sermayesi ve onun Türkiye’deki birkaç yerli işbirlikçisiyle altyapı şirketlerini kurdular ve ÇAYKUR’u ele geçirme operasyonu için düğmeye bastılar. Bunun önünde en büyük engel olarak da Tek Gıda-İş Sendikası’nı görüyorlar. Çünkü biz, özelleştirmenin yanlış olduğunu defalarca ilan ettik. Bu tür özelleştirmelerin yarar sağlamadığını, ülkenin milli değerlerinin, ulusal çıkarlarının peşkeş çekildiğini söyledik” diye konuştu.

İşçiler sahip çıktı
Talana karşı çıktıkları için, AKP’nin Tek Gıda-İş Sendikası’na karşı topyekün bir mücadele başlattığını anlatan Türkel, şöyle devam etti: “AKP’nin il, ilçe, belde tüm kadroları son 10 günde bastırdılar. Ancak benim ÇAYKUR Genel Müdürlüğü önünde ’sendikal haklar, demokrasi ve özgürlük nöbeti’ adı altında 9 gün sürdürdüğüm çadır eylemi geniş yankı buldu. Tek Gıda İş Sendikası üyesi işçilere yönelik baskıyı protesto etmek için yaptığımız protestoya sadece üyelerimiz değil, vatandaşlar da büyük destek verdi. İşçilerin durumu da bu sayede netleşti. Bizden ayrılması istenen işçileri ablukaya alan Öz Gıda-İş ve ÇAYKUR yetkililerini kızgın işçilerin elinden jandarma kurtarmıştır. Benim tek başına yaptğım bu eylemde verdiğim mesajı alan ÇAYKUR çalışanları kurumlarına sahip çıktılar. ” Kendisine ulaşan son rakamlara göre, AKP’nin gerçekleştirmek istediği operasyonun başarısız olduğunu kaydeden Türkel, “ÇAYKUR’da toplam çalışan sayısı: 14 bin 270. AKP ve yandaşlarının tüm baskısına rağmen Hak-İş’e bağlı Özgıda-İş’e geçen işçi sayısı ise sadece 3 bin 100. Bu rakamlar, operasyonun başarısız olduğunu belgeliyor” dedi.

Perde arkasında Bayramoğlu var
Tek Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türkel, ÇAYKUR operasyonunun perde arkasında AKP’li Ali Bayramoğlu’nun başını çektiği yöre milletvekillerinin olduğunu savundu. ÇAYKUR’da yaşanan gelişmelerle ilgili kamuoyunun bilgilendirilmesi gerektiğini ifade eden Türkel, “Geçmişte Cüneyt Zapsu aracılığıyla fındık üzerine oynadıkları oyunu, şimdi de Ali Bayramoğlu aracılığıyla çay üzerine oynamaya başladılar. Ali Bayramoğlu, özel çay şirketi olan, çay sistemini elinde tutmaya çalışan bir isim. Bunlar, ÇAYKUR’u yok ederek üreticiyi kendilerine mahkum etmeye çalışıyorlar” diye konuştu.


[img]http://img530.imageshack.us/img530/43/yenicaglogoqt2.gif[/img]
Kullanıcı küçük betizi
tuba
Üye
Üye
 
İletiler: 1113
Kayıt: Cmt Ara 29, 2007 21:09
Konum: Güneşin doğduğu yerden...

Şu dizine dön: Genel - Güncel Konular

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 1 konuk

x