AKP, Taliban olur mu? / Arslan BULUT

AKP, Taliban olur mu? / Arslan BULUT

İletigönderen Oğuz Kağan » Çrş Oca 12, 2011 0:10

AKP, Taliban olur mu?

AKP, artık Taliban’a benzetiliyor. odatv.com’da Mehmet Aksoy, Kars’taki heykelin ortadan kaldırılmasını isteyen Başbakan’ı eleştirerek “Taliban da Buda heykellerini sizin gibi yıkmıştı” diye yazdı.

Bilindiği gibi Kars’taki heykelin yeri de mesajı da tartışmalıdır. Türkiye’nin uluslararası ilişkilerini ilgilendiren bir konuda ülke adına bir heykelle mesaj vermek ne dönemin Kars Belediye Başkanı’nın haddine düşerdi ne de bir heykeltıraşın!

Şimdi konunun bu yönlerini tartışan yok. Fakat “heykele ucube denilir mi?” üzerinden Talibanlaşma konuşuluyor.

12 Mart 2001’de Taliban milisleri, o dönemde Afganistan’ın fiili devlet başkanı olan Molla Ömer’in emri üzerine, Bamiyan’da bulunan 6’ncı yüzyılda inşa edilmiş Buda heykellerini havaya uçurmuştu.

Taliban, heykelleri havaya uçurmakla kalmamış Kabil’deki Ulusal Müze’de sergilenen, ülkenin Budizm etkisi altındaki döneminden kalan neredeyse tüm eserleri de tahrip etmişti.

* * *
Türkiye’de Talibanlaşma şüphesini haklı çıkaran gelişmeler var. Bir televizyon tartışmasında sinemacı Mesut Uçakan, “İslam’da heykel yoktur” deyince “Roma döneminden kalan heykelleri ne yapacaksınız?” sorusuna muhatap oldu!

Uçakan o kadar iddialıydı ki konuyla ilgili ayetler, hadisler bulunduğunu, sorulursa Diyanet İşleri Başkanlığı’nın da aynı yönde cevap vereceğini söyledi.

Oysa Kur’an’da bahsedilen heykeller tapınmak için olanlardır. Bir kültür ürünü olanlar “müstesna” tutulmuştur. Yoksa “Cinler Süleyman için dilediği biçimde kaleler, heykeller, havuz gibi çanaklar ve sabit kazanlar yapıyorlardı” ayeti nasıl açıklanabilir?

Demek ki bugün kimsenin heykellere tapınması söz konusu değildir ama, Allah’ın veya Peygamber’in yerine tarikat önderlerini koyanlar, Kur’an yerine bu önderlerin kitaplarını ayet gibi savunanlar vardır. Parayı putlaştıranlar vardır.

* * *
Sadece heykel meselesinde değil, AKP bütün alanlarda bir Talibanlaşma eğilimi sergiliyor. Kimileri bu tutumu, yaklaşan seçimlere bağlıyor ve muhafazakâr oyları AKP’de toparlamak için bu tür politikalar sergilendiğini iddia ediyorlar.

Böyle olduğunu iddia etmek, Türkiye’nin muhafazakârlarının Taliban kültürüne sahip olduğu iddiasını da beraberinde getirir ki bu doğru değildir.

Fakat AKP’nin bir korku ortamı oluşturmaya başladığını da görmek gerekiyor.

Halk arasında, domuzbağı cinayetleriyle ünlü Hizbullah örgütünün elebaşlarının serbest bırakılması buna bağlanıyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bu durumu “AKP kendisini, iktidardan gitmeyecek şekilde programlamış bir partidir. Gitmemek için her tür baskıyı ve şiddeti uygulayacaktır. Önümüzdeki süreçte insanların nasıl mağdur edilip, haksız yere mahkum edildiklerini de göreceksiniz, yandaş yargıçları, savcıları, baskıları göreceksiniz. O baskılar artacaktır” şeklinde açıklıyor.

İşte bu şiddet, Taliban şiddetine dönüşebilir! Halk arasında konuşulan budur.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin dün de vurguladığı gibi bir “yandaş yargı” mekanizması oluşturulduğunu hep birlikte görüyoruz. Bunun sonuçları da olacak elbette.

Sahi hiç durup düşünüyor muyuz; AKP ile Türkiye nereye gidiyor?


Arslan BULUT, 12 Ocak 2011, YENİÇAĞ
Namık KEMAL:
"Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini,
Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini?"


Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK:
"Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini,
Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini."http://www.guncelmeydan.com/pano/tayyip-erdogan-a-gonderilen-cfr-muhtirasi-kuresel-ihale-t18169.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/abd-disisleri-abdullah-gul-u-biz-yetistirdik-t23656.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/dun-malta-surgunleri-vahdettin-bugun-ergenekon-tayyip-t18151.html

KAÇAMAYACAKSINIZ!
Kullanıcı küçük betizi
Oğuz Kağan
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 12235
Kayıt: Sal Oca 27, 2009 23:04
Konum: Ya İstiklâl, Ya Ölüm!

Şu dizine dön: Arslan BULUT

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 2 konuk

x