Albayların tasfiyesi… / Yavuz Selim DEMİRAĞ

Albayların tasfiyesi… / Yavuz Selim DEMİRAĞ

İletigönderen Oğuz Kağan » Prş Ağu 06, 2020 11:57

Albayların tasfiyesi…

Adları ihtilal, devrim, darbe, muhtıra ya da kalkışma olsa da sonuç da darbeyi planlayıp uygulamaya koyanlar dahil ciddi bir tasfiye yaşanır. Sadece Türkiye'de değil dünyanın bir çok yerinde bu gerçekle yüzleşilir. Siyasi tarihimizin halen karanlıkta kalan dehlizlerinde izlerini bulmak mümkündür. Siyasal İslamcıların halen intikamını alma peşinde oldukları ünlü 31 Mart Vakasını da "mektepli-alaylı" çatışmasından tutun da 27 Mayıs 1960'ın sonrasındaki "Eminsu Olayı", "12 Mart, 12 Eylül ve nihayetinde 15 Temmuz" kalkışmasından sonra başta TSK olmak üzere bürokraside tasfiyeleri yaşayarak öğrendik. Son askeri şurada emekli edilen 624 albay olayına da bu açıdan bakmakta fayda var.

TSK'nın komuta kademesinde bulunanlar bile bazen bu tasfiyelere akıl-sır erdiremezler. 27 Mayıs'tan sonra 5 binden fazla üstsubay (binbaşı, yarbay, albay)ın, emekliye sevkini darbeyi hatırlayanlar "üst rütbelerde yığılmayı" gerekçe göstermişti. 15 Temmuz kalkışmasından sonra binlerce personel atılıp, hapse girmesi ile ciddi tecrübeli personel ihtiyacı var iken yapılan bu tasfiyenin planı hiç de yeni değildir. 15 Temmuz'dan kendilerine mağduriyet çıkaran iktidar "FETÖ Planı" olan yasayı gece yarısı TBMM'ye getirerek subayların 31 yıllık görev süresinin 28 yıla çekip FETÖ'nün kadrolarına yol açmadı mı? Bu satırların yazarının da dahil olduğu 86-87-88 devrelerini tasfiye ile 15 Temmuz'a giden süreç başlatılmıştır. Daha askeri lise yıllarında kendi içinde temizliği büyük ölçüde gerçekleştiren bu devreler 15 Temmuz'un savuşturulmasındaki en büyük etkendir. Tabancaları ile karargahları ele geçiren FETÖ'nün mankurtları ile vuruşup, yaralanan, şehit olan, personeli darbeye karşı direndiren de söz konusu o devrelerdir. Birkaçı hariç son şurada tasfiye edildiler. Çünkü birileri böyle istedi. "Dış güçler vs." diyerek basite indirgemeyelim. Alın size "RAND Corporation Raporları…", "Gölge CİA" olarak bilinen RAND'ın "Türkiye'nin Milliyetçi Yönelimi" başlıklı raporu canım memleketimin gündeminde sabun köpüğü gibi kayboldu. "Orta kademedeki subayların liderliğe son derece öfkeli olduğu belirtiliyor. Bazı gözlemciler, bu memnuniyetsizliğin de bir nokta da başka bir darbe girişimine dahi neden olabileceğine inanıyor" ifadesinden çıkan sonuç ne? MSB bu konuda açıklama yaparak "nifak sokma" olarak yorumladı. Ancak AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan: "RAND Corporation'ın ileri sürdüğü iddia tarafımızca ciddi şekilde değerlendirilmektedir." dedi. Raporda ayrıntı çok ama benim kafam "Yeni Milli Savunma Üniversitesi'nin müfredatının geliştirilmesine yardımcı olunmalı ve TSK'nın ABD'deki okullara öğrenci subay göndermesine devam etmesi teşvik edilmeli…" kısmı için bu güne kadar yoruma rastlamadık. FETÖ hinliğinin daniskası… FETÖ, TSK'ya nasıl sızdı? Askeri okullar sınav sorularını çalarak! Nasıl gelişti? Kurmaylık sorularını çalarak! Karargahlar nasıl ele geçirildi? Ergenekon, Balyoz, Askeri Casusluk Kumpasları ile tasfiye edilenlerin yerine geçerek! Başta istihbarat personel olmak üzere tayin ve terfileri belirleyerek 15 Temmuz'a yürüdü. Darbecilerin A Takımını mercek altına alın! Çoğunluğu ABD ve NATO okulları, kurslarına katılmıştır. Suçüstü enselenenlerin yanında firar eden, başka ülkelere sığınan darbe esnasında yurt dışı görevinden gelmeyenlerin siciline bakın anlarsınız!

Hedef aynı! TSK'nın başını koparmak… "Darbe yapacaklar" yalanı ile iktidarla beraber Ergenekon, Balyoz, Askeri Casusluk kumpaslarını kuran 15 Temmuz'dan sonra yine darbe çığırtkanlığı ile "Türkiye'nin Milliyetçi Yönelimi" diye TSK içindeki milli unsurların tasfiyesini yürütüyor. "Başarısızlığa endeksli darbe girişimi" sonucunda Türkiye'deki rejimi değiştirenlerden biri de çıkıp: "Sana ne bizim Milli Savunma müfredatımızdan!" , "Biz ABD ve NATO'nun isteği doğrultusunda öğrenci yetiştirmek zorunda mıyız?" diyemiyor. "Milli Ordu" kavramı yerine "Biat Eden Ordu" istiyor.

TSK'daki son tasfiyeleri yorumlayabilmek için RAND'ın raporunu yeniden değerlendirmekte fayda var. Aksi halde Winston Churchill'in "Türkiye, Türklerin yönetemeyeceği kadar önemli ülkedir." tespitini yaşamaya devam ederiz. Vesselam…

Yavuz Selim DEMİRAĞ, 6 Ağustos 2020
ysd592@gmail.com
Namık KEMAL:
"Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini,
Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini?"


Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK:
"Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini,
Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini."http://www.guncelmeydan.com/pano/tayyip-erdogan-a-gonderilen-cfr-muhtirasi-kuresel-ihale-t18169.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/abd-disisleri-abdullah-gul-u-biz-yetistirdik-t23656.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/dun-malta-surgunleri-vahdettin-bugun-ergenekon-tayyip-t18151.html

KAÇAMAYACAKSINIZ!
Kullanıcı küçük betizi
Oğuz Kağan
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 12340
Kayıt: Sal Oca 27, 2009 23:04
Konum: Ya İstiklâl, Ya Ölüm!

Re: Albayların tasfiyesi… / Yavuz Selim DEMİRAĞ

İletigönderen Gönül Pınar Atacı » Cum Ağu 07, 2020 13:13

Tüm vatansever asker ve sivil insanlar tarafından aynen ve tamamen paylaşılması gereken baştan sona MUHTEŞEM bir irdeleme ve genelleme. Üstün ve özgün asker ve seçkin ve saygın gazteci - yazar sevgili Yavuz Selim DEMİRAĞ'a en yürekten tebrikler, derin saygılar, en iyi dilekler, yeni utkular ve konuya ilişkin özel bir ithaf :

BOP’CULAR VE AÇIK VE GİZLİ MAŞALAR VE KUKLALAR

Darbeciler diyerek sekizbin yıllık HARBİYEYİ,
Günahkarlar diyerek ulusal Gata’lı TIBBİYEYİ
Vesayetci diyerek yüce ve kutsal ASKERİYEYİ
Ümmet ve himmet diyerek yücw milli EGEMENLİĞİ,
Şeriata aykırı diyerek bütün ulusal GÜVENLİĞİ,

Sömürgeciliktir diyerek uluslararasıİŞBİRLİĞİNİ,
Cihat diyerek bütün iç ve dış BARIŞI VE DİRLİĞİ,
Dinsizliktir diyerek KEMALİST DEVRİMCİLİĞİ,
Bölücülüktür diyerek gerçek VATAN SEVERLİĞİ,
Ve tüm insani,vatani,milli,ahlaki,dini DEĞERLERİ

Red ve inkar eden BOP’cular ve açık ve gizli maşalar ve kuklalar
En gerici ve yobaz, nihilist,faşist ve şöven odaklarla bir olarak
Ve emperyal mandaya, himayeye ve mafyaya büyük methiyeler yazarak
Türkiye ve dünya tarihinin en büyük suçunu işlediler ve işliyorlar.

Bu kadim ülke ve şanlı ulus,bunları ve destekcilerini asla bağışlamayacaktır.
Günü ve saatı gelince hepsini soruşturacak, sorgulayacak ve yargılayacaktır.
İşte o zaman yediden yetmişe herkese barış,huzur,özgürlük tekrar gelecektir
Ve tüm melekler ve erkekler mut, kut, genlik,gönenç türküleri söyleyecektir.

Gönül Pınar Atacı, 31.Temmuz..2020 - 7.Ağustos.2020
Kullanıcı küçük betizi
Gönül Pınar Atacı
Üye
Üye
 
İletiler: 863
Kayıt: Sal Ara 01, 2015 9:02


Şu dizine dön: Gazete Köşe Yazarları

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 7 konuk

x