alex'den dobra dobra açıklamalar

Futbol ile ilgili hersey burada.

alex'den dobra dobra açıklamalar

İletigönderen Veled » Cum May 25, 2007 16:10

ALEX'TEN DOBRA DOBRA AÇIKLAMALAR!..

Olaylı derbiyi durdururdum

Alex, G.Saray-F.Bahçe maçındaki olayları dehşet verici buluyor

Fenerbahçe’nin starı ‘Sami Yen’de olsaydım olay çıkınca, iki kaptanla hakeme gidip ‘Maçı bitir’ diye onu ikna ederdim. Çünkü herkesin hayatı tehlikedeydi. Bu şartlarda maç oynanmazdı’ dedi

Şampiyonluk yolunda sadece rakiplerimizle uğraşmadık. Saha dışında da birçok olumsuz faktörle mücadele ettik. Bir çok penaltımız verilmedi

Yönetimle para ve anlaşma süresi konusunda sorun yok. Avrupa’dan gelen cazip teklifler kafamı karıştırdı. Tek problem bu!

Trabzon maçında penaltıyı kaçırınca ‘Eyvah! Şampiyonluk bir hafta gecikecek’ diye düşündüm. Ancak şans bizden yana güldü

Tuncay, Arda ve Tümer çok beğendiğim futbolcular. Denizli’deki sakallı (Tomas) üç yıldır belalım oldu, beni iyi marke etti

GİTMEK DAHA ZOR

Fenerbahçeli Alex de Souza konuşmak için starspor’u tercih etti

‘Sözleşme uzatmamamın nedeni para, ya da mukavele süresiyle ilgili değil!. O konuda yönetimle mutabık kaldık. Ancak Avrupa’dan birçok teklif var. Bu da benim kafamı karıştırıyor. Türkiye’ye de çok alıştım. Kalmak daha kolay’

‘G.Saray ve Beşiktaş’tan transfer teklifi almadım Brezilya Milli Takımı’na çağrılmamak futbolumu etkilemez. Evimizdeki Sivas ve Manisa maçlarında kaybettiğimiz puanlar hesabımızı karıştırabilirdi...’

FENERBAHÇE son üç sezonda iki kez şampiyonluk yaşadı. Bir şampiyonluğu da dramatik bir şekilde son haftada, ezeli rakip Galatasaray’a hediye etti. Kanarya’nın bu başarısında elbette yöneticinin, hocanın, taraftarın ve futbolcuların payı vardı. Ama içlerinden bir tanesini ayırıp, bir kenara koymak gerekir...

Bu kişi de hiç şüphesiz Alex de Souza... Brezilyalı futbolcu zaman zaman eleştirilse de attığı goller, yaptığı asistlerle Kanarya’nın bu üç sezonda en etkili ismi oldu. Şu anda da takımının ve ligin en fazla gol atıp, en fazla asist yapan futbolcusu... Ve son günlerde Alex’le ilgili olarak en fazla konuşulan konu, kalacak mı, yoksa gidecek mi?

Bu sorunun yanıtını birinci elden öğrenmek en iyisi... 2006-07 sezonunun sonunda röportaj için starspor’u tercih eden Alex’e ilk sorumuz bu oluyor... Nedir bu olayın gerçeği? Para konusunda yönetimle arasındaki uçurum çok mu büyük... Alex kalacak mı? Gidecekse niye gidecek? Fenerbahçe ile sözleşme yenileyecek mi? Söz Alex’in...

‘Henüz imza atıp atmayacağımı ben de bilmiyorum. Fenerbahçe Kulübü’nün yaptığı teklif elimde. Başka külüpler de var. Şu anda düşünüyorum.

Kulüple niye anlaşamıyorsun. Sorun ne? Para da mı anlaşamıyorsunuz, yoksa mukavele süresinde mi?

‘İkisi de değil. Fenerbahçe’nin bana önerdiği fiyat ile benimki aynı. İki yıllık sözleşme süresi de aynı. Problem bu değil. Başka teklifler de var. Analiz ediyorum. Son maçın ardından net bir şekilde karar vereceğim. Halkın önüne çıkıp ilan edeceğim.

Kalmak mı zor, yoksa gitmek mi?

‘Ayrılmak çok zor. Gittiğimde benim için yeni dönem gelecek. Ben burada mutluyum. Ama ayrılırsam bambaşka, yeni bir süreç başlayacak. Ayrılmak bunun için de biraz zor.’

Galatasaray ve Beşiktaş’tan teklif geldi mi?

‘Hayır. Bu güne kadar her ikisinden de teklif almadım.

Türkiye’deki yılların nasıl geçti. Burada futbol oynamanın sana katkısı oldu mu?

‘Tabi ki oldu. Aradan üç sene geçti. Çok şey öğrendim. Kendime katkılarım oldu. Gelmeden önce Türkiye’yi, Fenerbahçe taraftarını bilmiyordum. Galibiyetlerde ve mağlubiyetlerde neler yaşanacağını bilmiyordum. Ama artık her şeyi biliyorum, olayların farkındayım.’

Galatasaray-Fenerbahçe derbisinde yaşananlar için ne düşünüyorsun?

‘Çok saçma ve dehşet verici idi. Hayatım boyunca böyle bir olaya tanık olmadım. İlk önce Galatasaray taraftarı kendine ve takımına zarar verdi. Bunu nasıl düşünmeden yaptılar anlam veremedim. Hakem nasıl devam ettirdi. Sahada içinde basın mensupları da vardı. Herkesin hayatı tehlike altında idi.

Ben o maçta sahada olsaydım, Bizim kaptanı ve Galatasaray’ın kaptanını çağırır, hakemle konuşur, ‘Maçı bitirmen gerek’ derdim. Gerçekten tehlikeli durum. Atılan sandalye parçaları zarar verebilirdi.’

O maçta niçin oynamadın?

‘O maça çıkmama sebebim, 2 çocuğumun hastalığıydı. Küçük olanı hastaneye yatırdık. Büyük de evde hastaydı. Hastalık süresince idman ve uyku düzenim bozuldu. Maç sabahı Zico’ya durumu anlattım. Anlayışla karşıladı.

PEKİ Alex, sonu şampiyonlukla biten bu sezonu nasıl değerlendiriyor... İşte cevabı:

‘Zor bir sezon geçirdik. Verilmeyen penaltılar, kararlar. Ceza sahası içinde hakemler düdük çalmazken, aynı hareketler ceza sahası dışında yapıldığı zaman faul veriliyordu. Bu yıl sadece saha içindeki rakiplerimizle uğraşmadık, aynı zamanda saha dışındaki bir çok olumsuz faktörle de mücadele etmek zorunda kaldık. Kariyerimin en zor şampiyonluklarından birisini yaşadım.

Sezona teknik kadrosuz başladık. Zico, tüm turnuvaların başlangıç arefesinde geldi. Takımını tanıma imkanına sahip değildi. Buna rağmen sezona iyi başladık en başından beri biz önde idik. Bence hak ediyorduk.

Geçen sezon şampiyonluğu son maçta kaybetmemiz, bu sezon için de bir stres oluşturdu. 100. yıl baskısını da unutmamak lazım. Sezon boyunca geçirdiğim bütün sakatlık ve rahatsızlıklardan sonra bu şampiyonluk çok iyi geldi.’

Bu sezon en kritik, puan kaybı hangisiydi?

‘Kendi evimizde Sivasspor ve Manisaspor karşısındaki beraberlikler. Bu maçlardan bir tanesini kazanabilseydik çok daha farklı olabilirdi bence. Şampiyonluğu erken ilan ederdik...’

Trabzon maçında penaltı kaçırınca ne hissettin?

‘Şampiyonluğu ilan etmemizin bir hafta uzayacağı aklımdan geçti. Beşiktaş’ın Bursaspor’a yenileceğinden şüphemiz yoktu. Galatasaray da Sivas ile berabere kalınca, bir hafta daha beklememize gerek kalmadı.

Hakem hataları için ne diyeceksin?

‘Hakemlerin bunları kasıtlı olarak yaptığı düşünmüyorum Onlar da insan hata yapabilirler.’

Gol krallığı için ne düşünüyorsun?

‘Gol kralı olmayı elbette istiyorum. Fenerbahçe uzun süredir gol kralı çıkaramamış.Ümit Karan’ı geçeceğimi umut ediyorum.’

Brezilya Milli Takımı’na çağrılmıyorsun. Bu seni olumsuz etkiliyor mu?

‘Beni fazla etkilemiyor. Sonuç olarak Türkiye ligi, çok takip edilen bir lig değil. Fenerbahçe ancak Şampiyonlar Ligi ya da UEFA’da mücadele ederse, o zaman göz önünde oluyorsunuz. Avrupa’da oynadığın zaman kadroya girmen daha kolay olur. 30 yaşına geliyorum. Artık gençler var.’

Alkmaar maçında sana yönelik protestolardan çok etkilendin mi?

‘Bu tepkilere kırıldım ve üzüldüm açıkçası. Neden ıslıklandığımı, yuhalandığımı hala anlayamadım.
İdolün olan Zico için ne söylemek istersin

‘Futbolculuğunda yaptıkları ile her şeyi hak ediyor. Şu anda ise bir teknik direktör. Çok büyük zorlukları var. Geçen sene son maçta şampiyonluğu kaçıran bir kulübün başında ve 100. yılda büyük hedeflerle göreve geldi. Kulüp bazında bu kadar büyük yönettiği ilk takım Fener. Bu yüzden elde ettiği başarı çok büyük.’

Denizli’deki sakallı başıma bela oldu!

Türkiye’de uzunca süredir futbol oynuyorsun... Üzerinde hemen her maçta yakın markaj oluyor. Seni en fazla zorlayan oyuncu kim oldu?

‘Denizlispor’un orta sahasında bir oyuncu var... Üç sezondur beni tutuyor... Sakallı bir futbolcu... Doğrusu adını şimdi hatırlayamadım... (Tomas Abraham’ı kastediyor) Diyebilirim ki Beni tek başına durdurdu...

Sadece Türkiye’de değil, futbol hayatım boyunca beni bu kadar zorlayan başka futbolcu yoktu...’

Tümer, Tuncay ve Arda’ya hayranım!

En eğendiğin futbolcular kimler?

‘Bizim takımdan Tuncay, Tümer ve Semih çok iyi. Üç kalecimiz de çok kaliteli... Galatasaraylı Arda çok yetenekli... Ayrıca Gökdeniz, Fatih Tekke, Ceyhun, Altan ve Yusuf beğendiğim oyuncular arasında...’

Hakan Şükür için ne düşünüyorsun?

‘Attığı gollerle, yaptıklarıyla, hayatı boyunca kazandığı başarılarla saygıyı hak ediyor. Katar’a giderse bu garip olmaz. Çünkü bu sezon çok oynayamadı...’

Şampiyonluk traşı oldu

Lig şampiyonu Fenerbahçe’nin en önemli silahı olan Alex, mutlu sona ulaştıktan sonra başını kazıtıp, eski imajına döndü. Tercümanı Fatih aracılığıyla sorularımızı yanıtlayan Brezilyalı futbolcu, ‘Kendi kendime, şampiyon olursak, saçlarımı kestirme kararı vermiştim. Saçlarım, zafer şerefine gitti’ dedi.

Star
Kullanıcı küçük betizi
Veled
Satılmıştır

İletiler: 3

İletigönderen Ayberk » Cum May 25, 2007 16:12

Semih R.Cabalar, Teşekkürler.
Kullanıcı küçük betizi
Ayberk
Üye
Üye

İletiler: 1400