Ali Babacan'dan Türkşen'e davet / Levent BULUT

Ali Babacan'dan Türkşen'e davet / Levent BULUT

İletigönderen Oguzhan34 » Cum Eki 04, 2019 23:19

"İnandığım ilke, değer ve fikirler arasında derin farklılıklar oluştu. Aklen ve kalben bir ayrışma yaşadım." diyerek Ak Parti'den istifa eden Ali Babacan, kuracağı parti için çalışmalarını sürdürüyor. Bazı siyasetçiler ve akademisyenlerle görüşmeler yapan Babacan'ın kuracağı parti için teklif götüreceği isimler her gün daha da netleşiyor. Aldığım bilgilere göre bu isimler arasında İYi Parti'den istifa edenler de var.

*

Kulislerde Babacan'ın, Balyoz ve Poyrazköy kumpası mağduru emekli Kurmay Albay Ali Türkşen'e kuruculuk teklif edeceği söyleniyor.

Kardak kahramanı Türkşen, İyi Parti’nin kurucu üyesiydi.

İyi Parti, FETÖ iddialarına seçim kampanyası boyunca Türkşen ile Balyoz kumpası mağduru “Yörük Ali Paşa” lakaplı, emekli Tuğgeneral Ali Aydın, ve yine kumpas mağduru 15 Temmuz Gazisi emekli Emniyet Müdürü Fatih Eryılmaz isimleriyle cevap vermişti.

Bu isimler daha sonra partilerinden istifa etmişlerdi. Bu arada İYİ Parti kurulurken Meral Akşener için yapılan FETÖ iddiaları Ali Babacan için de yapıldı. Bir eski Hazine çalışanının suç duyurusunun ardından açılan soruşturma, dönemin bakanı olduğu için suçlamanın kabineyi kapsayacağı anlaşılınca dosya kapatıldı.

*

Aslında, Türkşen'e teklif götürüleceği iddiası beni şaşırtmadı. Kardak kahramanı, FETÖ'nün zarar verdiği insanlar içinde yer alan Türkşen'in halkta bir karşılığı var şüphesiz. Fakat , “Büyük keyif aldığım siyasî hayatımın, hiçbir uygulamasından memnun olmadığım mevcut iktidarı değiştirmeye yetmediğini ve yakın gelecekte de değiştirmeye yetmeyeceğini üzülerek görüyorum” ifadeleriyle siyaseti bıraktığını açıklamıştı.

*

Yeni parti teklifini nasıl karşılayacak? Tekrar siyasete dönecek mi?

Bilmiyorum…

Ama Türkşen kadroya dâhil olursa Ak Parti ve MHP içinden kaçan oyları önemli miktarda artıracağı aşikârdır.

ÜLKE EKONOMİSİNİN

DURUMU İŞTE BÖYLE

Ben henüz 3-4 yaşlarındayken, bizim evle anneannemlerin evi çok yakınmış. Bunun en büyük avantajı evde bir şey eksikse bakkala gitmeden halledilebiliyor oluşuymuş. Bir gün annem evde eksik olanı istemek için beni anneannemlerin kapısına yollamış.

Kapıyı açan anneanneme;

-“Annem tuz ile çamırcak istiyor” demişim.

Rahmetli anneannem tuz tamam da, çamırcakın ne olduğunu hâliyle anlamamış.

-Çivi mi istiyor?

-Hayır çamırcak!

-Bir şey mi çakacak?

-Ih ıh… Yemek yapacak…

Anneannem ne istediğimi çözemeyince rahmetli dayımı çağırmış.

Aynı şeyleri onunla da konuşmuşuz ve her saydıkları şeyde;

“hayır çamırcakkkk!” diye bağırmaya başlamışım.

İşin içinden çıkamayınca kolumdan tutup eve götürmüşler ve anlamışlar ki istediğim sarımsakmış.

*

İşte o sarımsak yüzde 42.58'lik fiyat artışı ile Eylül ayının zam şampiyonu oldu. Sen artık ismini doğru söylesen de kendini alamıyorsun. İstanbul halinde bir kilo sarımsağın fiyatı 50 lirayı buluyor! Et almıyorsun o paraya ya!..

İste bakalım komşundan "Var" diyor mu!

Onda da "yok" çünkü!..

*

İlginç bir ülkeyiz. Sarımsağı yüzde 30.85 fiyat artışı ile kabak, yüzde 27.75 ile salatalık izlerken Eylül ayı enflasyonu ne kadar açıklandı? Yıllık yüzde 9.26.

Her gün zam üstüne zam gelirken fiyatlar el yakarken şaka yapıyor olmalılar!

*

Oysa işin aslı şu: Çamırcağı zam şampiyonu ediyorlar... “Ekonomi çok iyi enflasyon düştü söylemleriyle” kabak tadı veriyorlar. Sayın basınımız ise bunlara tuzla koşuyor.

*

İşte görüyorsunuz: Sarımsak, kabak ve salatalık zam şampiyonu.

Ne diyeyim, “Devlet ekonomiyle uğraşamaz, ticaretle uğraşamaz, imalatla uğraşamaz.” diyerek elde avuçta ne varsa sattılar. Sonra da çıkıp tanzim satışı adı altında domates ve biber işine girdiler. Ekonomi yönetimi Arapsaçına döndü. Her şey artarken enflasyon nasıl düşüyor hiçbirimiz anlamıyoruz. Umarım “ehonomi çok iyi diyen” milletimiz de ekonomide sorun olduğunu ülkeyi yönetenlere ilk seçimde anlatır.
Kullanıcı küçük betizi
Oguzhan34
Üye
Üye
 
İletiler: 154
Kayıt: Cmt Eyl 08, 2012 0:34

Şu dizine dön: Gazete Köşe Yazarları

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 11 konuk

x