Allah ve Evrim Teorisi

Türkiye ve dünya gündemindeki gelişmeler hakkındaki fikirleriniz, yayınladığımız izlencelerin bölümleri hakkındaki düşüncelerinizi paylaşabileceğiniz alan.

İletigönderen yahac » Pzr Mar 15, 2009 19:17

"Hem Allah var hem Evrim var diyen arkadaslarin su sorulara verdikleri yanitlari duymak isterim. Ruh var midir? Cennet cehennem var midir? Ruh varsa Neandental insanlarinin ruhu var miydi? onlarin varsa Homoerectus`unda var miydi? onda varsa maymunda niye yok?"

Ruh vardir.
Cennet cehennem vardir.
Neaderthal insanin ruhu var mi?- Bilmiyorum. Insanlar arasinda bilen var mi?
Maymunun var mi? - Bilmiyorum. Kim yok dedi?

Bunlari bir tek Allah bilir! :D
Kullanıcı küçük betizi
yahac
Üye
Üye

İletiler: 154

İletigönderen bezgin » Pzr Mar 15, 2009 21:20

Evrendeki herseyin bir ruhu yok mu?
Tasin, topragin, suyun ruhu yok mu?
İşgâlciler ölmeli! :turkiye:

"Bir ülkenin nüfusunun yarıya yakın bölümünün bir bölgede, dörtte birinin bir şehirde yaşaması, başlı başına tezgahtır."
Kullanıcı küçük betizi
bezgin
Genel Yetkili
Genel Yetkili

İletiler: 1394

İletigönderen İlteriş » Pzr Mar 15, 2009 21:32

yahac yazdı:"Hem Allah var hem Evrim var diyen arkadaslarin su sorulara verdikleri yanitlari duymak isterim. Ruh var midir? Cennet cehennem var midir? Ruh varsa Neandental insanlarinin ruhu var miydi? onlarin varsa Homoerectus`unda var miydi? onda varsa maymunda niye yok?"

Ruh vardir.
Cennet cehennem vardir.
Neaderthal insanin ruhu var mi?- Bilmiyorum. Insanlar arasinda bilen var mi?
Maymunun var mi? - Bilmiyorum. Kim yok dedi?

Bunlari bir tek Allah bilir! :D

Daha once de sormustun, bu kez kendin cevap vermissin:-) "Bunlari bir tek Allah bilir"

Benim de cevabim, "bilinemez" idi zaten...

GöktürkMehmet yazdı:
yahac yazdı:Hem Allah var hem Evrim var diyen arkadaslarin su sorulara verdikleri yanitlari duymak isterim. Ruh var midir? Cennet cehennem var midir? Ruh varsa Neandental insanlarinin ruhu var miydi? onlarin varsa Homoerectus`unda var miydi? onda varsa maymunda niye yok?

Bilimsel yontemlerle denetlenemeyecek konulari "bilinemez" olarak nitelerim. Darwin de agnostiktir.
"Temel ilke, Türk milletinin haysiyetli ve şerefli bir millet olarak yaşamasıdır. Bu ilke, ancak tam istiklâle sahip olmakla gerçekleştirilebilir"

Mustafa Kemal Ataturk
Kullanıcı küçük betizi
İlteriş
Üye
Üye

İletiler: 1197

İletigönderen yahac » Pzr Mar 15, 2009 21:43

Eyvallah hocam! :)
Kullanıcı küçük betizi
yahac
Üye
Üye

İletiler: 154

İletigönderen Türk-Kan » Cmt Mar 21, 2009 17:17

maydonos yazdı:Bence evrim gerceklesti :!: rte diye bir insan turu aniden mutasyona ugrayarak yeni bir kedi turune donusmus bulunmaktadir.13 yasindaki bir cocugu taciz etmistir.Ab+d gul diye bir insan ise her tarafi zirhli bir oda yaptirarak kendini bu karanlik odanin icine dusmanlarindan korumak icin zirhlayim diye dusunurken aniden agzinda iki sivri disin alt cenedede iki sivri disin ciktigini gorerek dehsete dusmus ve dolunayin gelisini beklemektedir.Ilgililere duyrulur.Dolunayda lutfen disari cikmayin.Eger bir secim otobusu gorurseniz kacin.Ama eger siz evrim gecirip ata donusmusseniz inanin bu kedi hemen kacar.At bu kediyi kotu tepmistir.Drakuladan korunmak icin ise yaninizda sarimsak ve kralice elizabet yeterli.Hemen smokinini giyip etek oper. :shock:
http://www.ted.com/index.php/talks/patt ... sense.html millet nelerle ugrasiyor bizim su halimize bak.
Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye

İletiler: 6735

İletigönderen Türk-Kan » Cmt Mar 21, 2009 17:17

brd yazdı:Richard Dawkins "Ya yaniliyorsaniz!"

http://www.youtube.com/watch?v=-uswy7r9KfA
Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye

İletigönderen Türk-Kan » Cmt Mar 21, 2009 17:19

yahac yazdı:
brd yazdı:Richard Dawkins "Ya yaniliyorsaniz!"

http://www.youtube.com/watch?v=-uswy7r9KfA

brd arkadasim konuyu degistirmek istiyor galiba. Simdi de Allah'i inkar konusunu mu isleyecegiz. Onu da isleriz ama istersen ayri bir baslik acsan. Konu dagiliyor, yeri degil....

Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye

İletigönderen Türk-Kan » Cmt Mar 21, 2009 17:20

brd yazdı:Konuyu degistirmiyorum, bir biliminsani nasil düsünüyor, nasil sorular soruyor görüyorsunuz, peki inanan biri böyle sorgulayabilir mi inancini... o nedenle dini, siyaseti ve bilimi birbirine karistirmayin... hepsinin yöntemi ve amacladigi seyler farkli... inaniyorsaniz bunun icin bilimsel kaynakalr aramayin, bilimsel sonuclari da dinsel metinlerde aramayin, is bu kadar basit aslinda...

Evrim adi üstünde teori, yani her an yanlisligini ortaya koyabilecek yeni kanitlar ortaya cikabilir. Belki evrim hic olmadi sonucuna bile ulasilabilir, ama siz cikmis Kuran'da evrim var diyorsunuz. Evrim teorisi yanlislanirsa, Kuran'da oldugunu iddia ettiginiz evrimle ilgili bölümleri elinize alip silmeye hazir misiniz peki?

Bu akilli tasarim teorisi denen sacmaligin Türkiye versiyonudur, belki haberiniz yok ama, ABD"deki yobazlarla ayni söylemi dile getiriyorsunuz. Emperyalizme karsiysaniz bu akilli tasarim teorisine de karci cikamniz lazim, yoksa bagimsizlikti, egemenlikti deyip durmayin bunlar baglantili seyler.

Bilimsel olaylarla ilgili Kurandan verdiginiz örneklerin hicbir degeri yok, cünkü bu bilimsel veriler/olaylar
bir süre sonra ya yanlislanacak ya da daha iyileri bulunacak, o zaman Kuran yanlislandi diyebilecekseniz bilimsel verileri/dercekleri Kuranda aramaya örneklerin verin, yani dürüst olun bir biliminsani gibi..

300 sene önce Newton fizigi gecerliydi, simdi Kuantum... Bizim cahil yobazlar bunun da üstüne atladi bakin Kuantum Kurani dogruluyor diye... 100 sene sonra Kuantum fizigini rafa kaldirdigimizda ne diyecekeler bakalim...

Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye

İletigönderen Türk-Kan » Cmt Mar 21, 2009 17:21

yahac yazdı:
brd yazdı:Konuyu degistirmiyorum, bir biliminsani nasil düsünüyor, nasil sorular soruyor görüyorsunuz, peki inanan biri böyle sorgulayabilir mi inancini... o nedenle dini, siyaseti ve bilimi birbirine karistirmayin... hepsinin yöntemi ve amacladigi seyler farkli... inaniyorsaniz bunun icin bilimsel kaynakalr aramayin, bilimsel sonuclari da dinsel metinlerde aramayin, is bu kadar basit aslinda...

Evrim adi üstünde teori, yani her an yanlisligini ortaya koyabilecek yeni kanitlar ortaya cikabilir. Belki evrim hic olmadi sonucuna bile ulasilabilir, ama siz cikmis Kuran'da evrim var diyorsunuz. Evrim teorisi yanlislanirsa, Kuran'da oldugunu iddia ettiginiz evrimle ilgili bölümleri elinize alip silmeye hazir misiniz peki?

Bu akilli tasarim teorisi denen sacmaligin Türkiye versiyonudur, belki haberiniz yok ama, ABD"deki yobazlarla ayni söylemi dile getiriyorsunuz. Emperyalizme karsiysaniz bu akilli tasarim teorisine de karci cikamniz lazim, yoksa bagimsizlikti, egemenlikti deyip durmayin bunlar baglantili seyler.

Bilimsel olaylarla ilgili Kurandan verdiginiz örneklerin hicbir degeri yok, cünkü bu bilimsel veriler/olaylar
bir süre sonra ya yanlislanacak ya da daha iyileri bulunacak, o zaman Kuran yanlislandi diyebilecekseniz bilimsel verileri/dercekleri Kuranda aramaya örneklerin verin, yani dürüst olun bir biliminsani gibi..

300 sene önce Newton fizigi gecerliydi, simdi Kuantum... Bizim cahil yobazlar bunun da üstüne atladi bakin Kuantum Kurani dogruluyor diye... 100 sene sonra Kuantum fizigini rafa kaldirdigimizda ne diyecekeler bakalim...

brd, konu Kur'an'da insanin yaratilisi ve evrim. Bilim adamlarinin nasil sorular sorduguyla ilgili degil. Onu ayri bir yerde tartisalim. Ayrica Dawkins denen kisi o soruya yanit da vermemistir, soruya soruyla yanit vermistir. Neyse, onu da istersen konusalim ayri bir baslikta.

Ben zaten evrimi savunmuyorum. Benim sundugum ayetlerde insanin en onemli misyonunlarindan birinin ilim sahibi olmaya calismak (isimleri ogrenmek) oldugu aciklaniyor.

Dolayisiyla dunya bizim icin bir okul. Ogretmen Allah.
Iyi ogrenci var kotu ogrenci var. Olunce kabirlerde sinav sonuclarini beklemeye koyuluyoruz.
Kiyamet gunu de kim gecmis kim kalmis, kim en caliskan kim tembel belli olacak.

Yoksa ben de ne oldugu belli olmayan bir "bilimsel" teorinin bire bir Kur'an'da ayetlerle gecerlilik kazandirilma cabasini dogru bulmuyorum. Hele su evrim teorisi bir otursun belli bir temeli saglansin o ayri incelenir. Ancak evrim teorisinin kendisi de evrim halinde, araformda yani. Bir deneyin verileri devamli "evrim" (farkilik) halindeyse buna bilimsel de denmez zaten. Hipotezlerin evrimi denebilir. Cunku bilim, deneyler veya gozlemler ile elde edilen bulgularin muteakip deney ve gozlemlerde de tekrarlamasi sonucunda bilim adamlarini ayni veya benzer bir yoruma goturmesi ile bilimsel gecerlilik kazanir. Oysa evrim teorisinin hipotezleri devamli olaraktan curutulup yenileri ile degisitirilmekte.

Kur'an ruhumuzu, nefsimizi terbiye etmemiz icin bize rehber olarak sunulmus. Akla da hitap eder ancak tabii ki bilim kitabi degildir. Onu da Allah'in izniyle bizler yapacagiz. Hazira oturup beklemek olmaz.

Demek ki tek kayginiz bilim degil. Tabii ki bu isin ideolojik ve siyasi boyutu var. Bunlardan inananlar da heberdar. Bilim oyle kitaplara sikisip kalmaz. Herzaman yasama uyarlanmaya calisilir. Yasamin da sadece ekonomik degil ayni zamanda siyasal ve ideolojik alanlari da bundan nasibini alir. Her gelen yeni birsey ayni zamanda bir seyi goturur. Iyi veya kotu, bu boyle.

Cunku bilim insanlar tarafindan yapilir ve insanlarin yasamini bir sekilde etkileyebildigi surece maddi ve manevi destek gorur. Ugulanabilirligi olan seylere daha cok paralar akitilir.

Hep merak etmisimdir "evrim" teorisinin insana verebilecegi yarar nedir diye?
Zamaninda Marksistler insani Tanri'dan "kurtardigi" icin ona var gucleriyle sarilmislardi... Onlarin da insanogluna verdigi "yararlar" herkesce biliniyor...

Yaradilisinin misyonunu Kur'an'daki ayetlerde arayan bir Musluman'in insan zekasi urunu olan bu ne oldugu belli olmayan "evrim" teorisine nicin acik cek vermesi gerektigini anlamak mumkun degildir?

Cunku yaradilis Yaradan'in isidir. Onu kendisinden baskasi daha iyi bilemez...
Bize bunu nasil yaptiginin sirrini aciklar mi? Bir tek Allah bilir. Gaybin bilgisi ancak O'na aittir, insana da gerektigi olcude aciklar...

Aciklamazsa ne olur? Benim icin hic birsey degismez.
Yine en iyi sekilde ona kulluk yapmaya calisirim.

Aciklarsa da elhamdullilah deyip sukrederim.

Allah'in yaradilis surecindeki onemini azaltmaya yada ortadan kaldirmaya calisan her tur "bilimsel" teori Islam aleminde tepkiyle karsilanmaya mahkumdur. Zaten bu cok net olarak bilindiginden, ulkelerimizdeki fitnenin ozunde hep bu teoriyi ve onun etrafinda orulmus siyasi akimlari bulursunuz...

Selamlar!

Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye

İletigönderen Türk-Kan » Cmt Mar 21, 2009 17:22

maydonos yazdı:brd arkadas cok guzel ozetlemissin.inancla siyaset nasil bir arada olmuyorsa aynen bilim icin de bu gecerlidir.Herseyi bir kitaba baglayarak yasayamayiz.Yalniz bu kuantumla ilgili bence cok beyin yikiyorlar gibi geliyor.Kiliseler bunu cok destekliyor.Bakalim ne gibi bir gorusle karsimiza cikacaklar.Yoksa bir takim goruntu yada halisinasyonlar gecirterek halka baska seylere mi inandirilacagiz gokten mesihin indirilmesinde bir sahtekarlik yapmasinlarda.insanlar bir takim kimyasal silahlarla homoseksuel hissettirilebiliyorsa dusunun bu kuantumla neler yapilabilir.bilim adamlarindan degil ama sahtekarlara dikkat etmek gerekiyor.

Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye

İletigönderen Urumchi » Cmt Mar 21, 2009 18:25

Arkadaslar , benim anlamadigim bir teorinin ispatini Kuran-i kerimde aramak , Adi uzerinde teori , ispatlanmamis daha .Illaha evrim teorisini Kuran-i kerimde bulacagiz diye bir sey yok ... Evrim kendi icinde celisiyor , Ataistler bunu manifesto yapmislar, baska arayisa girmiyorlar . Belki cok daha farkli seyler bulacaklar insanlar, Allah'in buyuklugunu ve yaratilisi anlamak icin .. Illaki Evrim dayatma fasist bir yaklasim bence ..

Motorcu Hoca orneginide esasinda Ram'in bir benzetmesine cevaben saka yollu soyledim ... Ama gercekten . Evrimin en baba teorisi ve Yaratilis ile ayrilan kismi turler arasi donusum .Eger , Darwin'in dedigi gibi bir donusum var ise , Hz Adem ( Amip veya Maymun hasa ) bu da kabul edersiniz ki biraz ayip olur yani! Ama alternatif olarak daha farkli veya daha mistik dusunursek , belki bizim aklimizin almayacagi farkli bir olusum veya donusum olabilir bilemiyorum bence bunun su anda bilmek imkansiz . Inanmak ve kabul etme lazim bazen ... Insanin algisininda bir siniri var !!!!

Kuran-i kerim cok gizemli bir kitap elbette tam olarka anlasak veya cozsek gecmis ve gelecek ile ilgili cok degisik bilgilere ulasiriz bunun ile ilgilide bir cok calisma var. Bilimsel olarak cozemessek bile inanmaliyiz ... Kabul etmeliyiz inanc esasinda kabule dayanir , matematiksel bir ispati olamaz ... Bundan 1000 yil oncede insanlar inaniyordu 5000 yil oncede , Inanc bedenden ve akildan once ruh ve kalp ile ilgilidir ..
Ama bilmedikleri bir şey var! Güneşin neden bu kadar parlak olduğunu hâlâ bilemiyor bilim adamları! Rüzgarın meteorolojinin konusu olduğunu sanıyor bu adamlar, rüzgarın Tanrı'nın soluğu nefesi olduğunu unutmuş, bu adamlar! O kaskatı, sert, çelik silahlarıyla, hala iyilikten, adaletten bahseden Allah'ın çocuklarını ve Allah'ı öldürmeye yemin etmişler! Yer, gök, doğu, batı, uygarlıkları, bilim adamları... Görecekler, ilahiler mi deliyor bu gök kubbeleri, atom bombaları mı?
Kullanıcı küçük betizi
Urumchi
Üye
Üye

İletiler: 259

İletigönderen maydonos » Cmt Mar 21, 2009 18:25

Turkkan kalem ve nokta ne anlama geliyor anlayamadim?Yanlislik mi yapiyoruz.Tamam, tesekkurler.
Resim

Ne MuTLu TüRkÜm DiYeNe
Kullanıcı küçük betizi
maydonos
Üye
Üye

İletiler: 1651

İletigönderen Türk-Kan » Cmt Mar 21, 2009 18:30

maydonos, yok yahu :) o "kalem ve noktalar" profilinde belirleyebilecegin "imzan"dan evvel geliyor. Farkindaysa imzasi olan her arkadasta var.

Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye

Önceki

Şu dizine dön: Tartışma ve Fikir Meydanı

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 1 konuk

x