Altın Palmiyeli Yol - Tarık Akan | Oradaydım

Türkiye'nin yakın tarihine yansıyan olayları, yaşayanların ve tanıkların anlatımıyla ele alan, Soner Yalçın'ın hazırladığı 'Oradaydım' belgeseli

Altın Palmiyeli Yol - Tarık Akan | Oradaydım

İletigönderen umityaldiz » Sal Şub 09, 2016 2:54

::: VİDEO İZLEME URL ADRESİ :::

Oradaydım belgeselinin bu bölümünde; 1982 yılında Cannes Film Festivalinde Altın Palmiye ödülü alan, Yılmaz Güneyin senaryosunu yazdığı Yol filminin perde arkası ekrana geldi.

Filmin başrol oyuncusu Tarık Akan; çekim aşamasından, ödül kazanmasına kadar bir efsane olan Yol filmi ile ilgili bütün ayrıntıları Oradaydım Belgeselinde anlattı.

Tarık Akan, sansür kuruluna ne söyleyerek senaryoyu geçirdi? Çekimler devam ederken, filmin yönetmeni neden değişti? Şerif Gören nasıl yönetmen seçildi ve senaryoda nasıl değişiklikler yaptı? Filmin negatifleri nasıl yurtdışına kaçırıldı? Filmde rol alan askerler nasıl sağlandı? İzin çıkmayınca Konyada dış çekimler nasıl yapıldı?

Türk Sinemasının usta oyuncusu Tarık Akan tüm bu soruların cevaplarını ve Yol Filminin çekim öyküsünü Oradaydım Belgeselinde anlattı.

Tarık Akan Yol filminde, film boyunca ona eşlik eden atın senaryo gereği vurulduğu sahneyi neden oynayamadığını da anlattı.
Kullanıcı küçük betizi
umityaldiz
Üye
Üye

İletiler: 26

Şu dizine dön: Oradaydım

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x