Ankara Rüzgârı - 11 ocak 09

Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi / Mustafa BALBAY ve Gazeteci-Yazar / Emin ÇÖLAŞAN, Başkent Ankara olmak üzere ülkede gelişen olayları yorumluyor.

Ankara Rüzgârı - 11 ocak 09

İletigönderen Ram » Çrş Oca 14, 2009 15:02

Gazeteci-Yazar Emin ÇÖLAŞAN ve Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa BALBAY Başkent Ankara başta olmak üzere, Türkiye'nin nabzını tutuyor.

İZLE

• Görüntü izlenemiyorsa, sayfayı birkaç defa yenileyiniz. Açıldığı halde oynamıyorsa, belli bir süre bekleyiniz.

Şifre
guncelmeydan

İNDİR

İlişimler
Parça I
Parça II
Mevzuubahs olan; millete saltanatını, hâkimiyetini bırakacak mıyız, bırakmayacak mıyız¿? meselesi değildir. Mesele, zaten emrivâki olmuş bir hakikati ifadeden ibarettir. Bu, behemehâl, olacaktır. Burada içtima edenler, Meclis ve herkes meseleyi tabiî görürse, fikrimce muvafık olur. Aksi takdirde, yine hakikat usûlü dairesinde ifade olunacaktır.

Fakat ihtimâl, bazı kafalar kesilecektir!
Kullanıcı küçük betizi
Ram
Zûlme Karşı İsyan!

İletiler: 8167

İletigönderen kush » Çrş Oca 14, 2009 16:41

cok ama cok tesekkürler
kalbinizdeki vatan ve bayrak sevgisine selamım olsun!

ya istiklal ya ölüm!

Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda, mevcuttur!
K. ATATÜRK 20 Ekim 1927
Kullanıcı küçük betizi
kush
Üye
Üye

İletiler: 905

İletigönderen ser » Prş Oca 15, 2009 2:24

ellerine saglik
Kullanıcı küçük betizi
ser
Üye
Üye

İletiler: 18

İletigönderen İlteriş » Prş Oca 15, 2009 9:34

Vilhelm Thomsen;
Orhun Abidelerindeki yazilari ilk olarak desifre eden dilbilimcidir. Turk tarihine belki de cogu Turk Tarihcisinin yapmadigi bir katkiyi, Turklugun bilinen en eski yazi orneklerinin uzerindeki esrar perdesini kaldirarak yapmistir. Diger cogu batili, hacli kafali bilim adami gibi yapmayarak, bu anitlarin Turk Milletine ait oldugunu dunyaya ilan etmistir.

Programin ikinci yarisinda Ankara'daki cadde isimleri elestirilirken, sira Vilhelm Thomsen caddesine geldi, ve Emin Colasan 3 kere bagirdi;

'Kimdir bu Vilhelm Thomsen yav!"

Tek kelimeyle ayip!

Paylasim icin tesekkurler Ram.
"Temel ilke, Türk milletinin haysiyetli ve şerefli bir millet olarak yaşamasıdır. Bu ilke, ancak tam istiklâle sahip olmakla gerçekleştirilebilir"

Mustafa Kemal Ataturk
Kullanıcı küçük betizi
İlteriş
Üye
Üye

İletiler: 1197

İletigönderen soma45 » Cum Oca 16, 2009 0:40

sagol kardes!!!
“Milleti kurtaracak, yine milletin kendi iradesi ve azmidir. Manda kabul edilemez!”
Kullanıcı küçük betizi
soma45
Üye
Üye

İletiler: 298

İletigönderen ramirez » Cum Oca 16, 2009 1:27

gokturkmehmet yazdı:Vilhelm Thomsen;

Tek kelimeyle [size=14]ayip!

Paylasim icin tesekkurler Ram.

Bir buçuk saatlik programda, bula bula bu ayıbı mı buldun canım sende?
Anlatılmak istenen başka şey.
Kendisi hatırlayamamış, ben aktarayım diyeceksin.
Nice ayıplar yapılıyor yahu bu ülkede.
Kullanıcı küçük betizi
ramirez
Üye
Üye

İletiler: 4

İletigönderen İlteriş » Cum Oca 16, 2009 13:52

Sen simdi Emin Colasan'i mi savundun? Bu laf sokmanla Kemalizmi mi savundun? Elestiri diye birseyden haberin var mi? Kendi dunya gorusumuzde olan insanlarin bilgisizligini elestiremeyeceksek, yobaz, gerici zihniyetten ne farkimiz kalir? Ustelik ben burada elestirirken bir de bilgi veriyorum, HER TURK'UN BILMESI GEREKTIGINE INANDIGIM BIR BILGI!

Ustelik oyle bir donemde yasiyoruz ki, kendi is ozelestirilerini yapmayan insanlar kaybetmee mahkumdur. Biz burada elestirmezsek, yarin daha baska bir ulusalci aydinimiz ayni hatayi yapar, sonra da f-tipi tv'lerde adami TURKLUK DUSMANI bile yaparlar, elestirmezler saldirirlar. Elestiri gelisim icin, yaraticilik icin on sarttir.

Programin geri kalaninda ifade edilen gorusleri destekliyorum, ve genel olarak Emin Colasan'in fikirlerini benimsiyorum. Ama benim gibi dusunen insanlarin yalakasi degilimdir, benim de ondan ogreneceklerim vardir, onun da benden.
"Temel ilke, Türk milletinin haysiyetli ve şerefli bir millet olarak yaşamasıdır. Bu ilke, ancak tam istiklâle sahip olmakla gerçekleştirilebilir"

Mustafa Kemal Ataturk
Kullanıcı küçük betizi
İlteriş
Üye
Üye

İletigönderen beycan » Cum Oca 16, 2009 16:37

Programda anlatilanlar onemle uzerinde durulmasi gereken , Turkiye ve insaninin son donemde en ciddi sorunlarina isaret eden basliklar icermektedir. Turkiye ve insani degistirilmek istenmektedir. Siyasi iktidari ellerinde bulunduran birim bunu bilincli ve taktiksel stratijilerle uygulamaktadir. Sok etkileri insanlarda etkili sonuclar dogurmaktadir. Naomi Klein`in "The Shock Doctrine" arastirmasinda bu konu incelenmektedir. Bu arastirmada insanlar uzerinde yapilan bazi deneylerin topluma nasil uygulanabilirliligi ortaya koyuluyor. Ayrica bir toplumun nasil yonlendirilebilecegi ve bunun olasi oldugunu, toplumun tum orf-adet, ahlak ve hatta din gorusunun , siyasi ve kulturel aliskanliklarinin degistirilebilip ve bunun yaninda o ulkede nasil bir savasin cikarilabilecegi ispatlanmaktadir. "Yik ve yok et". Degerleri yik ve yok et.

Iste Turkiye`de uygulanan budur. Bu ard arda gelen soklarin (dalga) nedenini anlayabilmenin kolayligini kitap bize vermektedir. Turkiye toplumunu bir kobay gibi goren anlayis calismalarini baslatmis ve toplumun tum degerlerini yikip yok etmek icin ilac enjekte edilmistir. Toplumun belleginde iz birakmis insanlarin kullanilmasi, onlarin hizmet ettikleri anlayisin zedelenmesine neden vermektedir. Yada toplum bunu boyle algilamaktadir. Topluma verilmek istenilen sok etkiside budur. Gercek elektirik sokundan farkli degildir. Beyin bunu boyle algilamaktadir. Eger bu cumhuriyetci bir anlayisa yada ulusalci bir anlayisa karsi yapilmissa , toplumdaki cumhuriyetci yada ulusalci anlayis zedelendirilmis olmaktadir. Arkasindan gelen soklarlada anlayis tamamen yok edilecektir.
Kullanıcı küçük betizi
beycan
Üye
Üye

İletigönderen ramirez » Pzr Oca 18, 2009 2:43

gokturkmehmet yazdı:

Sen simdi Emin Colasan'i mi savundun? Bu laf sokmanla Kemalizmi mi savundun? Elestiri diye birseyden haberin var mi? Kendi dunya gorusumuzde olan insanlarin bilgisizligini elestiremeyeceksek, yobaz, gerici zihniyetten ne farkimiz kalir? Ustelik ben burada elestirirken bir de bilgi veriyorum, HER TURK'UN BILMESI GEREKTIGINE INANDIGIM BIR BILGI!

Ustelik oyle bir donemde yasiyoruz ki, kendi is ozelestirilerini yapmayan insanlar kaybetmee mahkumdur. Biz burada elestirmezsek, yarin daha baska bir ulusalci aydinimiz ayni hatayi yapar, sonra da f-tipi tv'lerde adami TURKLUK DUSMANI bile yaparlar, elestirmezler saldirirlar. Elestiri gelisim icin, yaraticilik icin on sarttir.

Programin geri kalaninda ifade edilen gorusleri destekliyorum, ve genel olarak Emin Colasan'in fikirlerini benimsiyorum. Ama benim gibi dusunen insanlarin yalakasi degilimdir, benim de ondan ogreneceklerim vardir, onun da benden.

---------------------------------------------------------------------------------------------------- ---------

Birincisi laf sokmadım. Seni direkt ayıpladım. Tek kelimeyle ayıptı senin yaptığın da.
Bu benim görüşüm tabi.

Eleştiri diye bir şeyden haberim var evet. Senin kadar iyi yapamayacağım fakat
yine de başarılı olduğumu düşünüyorum. Şöyle ki:

Verdiğin bilgi yeterli değil. Fakat ben araştırma yapmadım bunun için. Direkt Google'dan
baktım. Her Türk'ün, yani bizim, bilmemiz gereken bir bilgiyi yeterince aktaramamışsın.
Vilhelm Ludwig Peter Thomsen, bu araştırmayı Rus Türkolog Vasili Vasilyeviç yardımıyla
tamamlamış. Sen tek başına olduğunu aktarmışsın bize. Yani bizi yeterli bir şekilde
bilgilendirememişsin. Sınav sorusu olsa, senin yüzünden o soruyu yanlış işaretleyebilirmişiz.

Onun Türk Düşmanı olduğunu söyleyen bir f-tipi televizyona telefon ile katılsak, bu eksik
bilgi nedeniyle, sunucu da bize laf sokabilirdi (senin deyiminle).

Sonuç olarak:

Emin ÇÖLAŞAN'ın sende bulunan bilgiye nazaran daha fazla bilgisi bulunduğuna eminim.
Yani onun senden değil, senin ondan daha fazla öğreneceğin irfan olduğuna inanıyorum.
Hal böyle olunca senin bu çıkışın bir "ukala" tavır olarak algılanıyor. Ben böyle algıladım.
Ve fikrimi yazdım.

Eleştiri, gelişim ve yaratıcılık için şarttır evet. Bak ne de güzel söylemişsin. Harika!
Bu yazdıklarımı tartışma olarak algılama. Düşüncemi doğru ifade etmeye çalışıyorum.
Ben, benim gibi düşünen insanların incinmemesi için herşeyi yaparım. Hele ki bu zamanda.

Fakat bireysel gelişim, bazı ciğerden (yürekten) gelen duygulara da ihtiyaç duyar. Benim
senin yorumunda göremediğim şey, alçakgönüllülük idi. Bunun karşıtı "ukalalık" oluyor.
Senin de bildiğin gibi bizim toplumumuz kibire düşmandır.

Eğer oraya şunları yazsaydın, ben de o yorumu yazmazdım.
--------------------------------------------------------------------------------------------
Arkadaşlar bir bilgi aktarmalıyım:

Vilhelm Ludwig Peter Thomsen, bilinen ismiyle Vilhelm Thomsen; Orhun Kitabelerini
çözümleyen iki dilbilimciden biridir. Emin ÇÖLAŞAN'ın sanırım bu konu hakkında
yeterince bilgisi yok, konunun harareti ile bu önemli şahsı hatırlayamamış olabilir.
Ben sizler için bu bilgiyi aktarıyorum. Kendisi belki de istemeden bir gaf yaptı,
bunu bizler de tekrarlamayalım. Bilginize...
----------------------------------------------------------------------------------------------

İşte sen durumu bu şekilde aktarsaydın, ikimizin de zamanından çalınmayacaktı.
Bu yazdıklarıma uzun uzun cevap vermekle zamanını da harcama lütfen.
Hepimizin yapacak daha önemli işleri var değil mi?

Bazen en iyi iletişim aracı susmaktır.
Başka yorumun olursa, ben bu aracı kullanacağım.

Selamlarımla.
Kullanıcı küçük betizi
ramirez
Üye
Üye

İletigönderen İlteriş » Pzr Oca 18, 2009 3:20

gokturkmehmet yazmis;

Bu arada Emin Colasan her gecen gun gozumde buyuyor, boyle bir devirde boyle cesareti herkes gosteremiyor. Umarim boyle ornekler cogalir.
15 Ekim 2008.
Kaynak

Demek ki karsinda, Emin Colasan'in fikirlerine saygi duyan, onlara deger veren biri varmis. Bir kisiyi sevmek, onu elestirebilmeyi de beraberinde getirir, senin gibi dostu da Allah Fethullahcilara nasip etsin de, su anda vardiklari yerden bir milim ileri gidemesinler.

Emin Colasan'in yalakaya, dalkavuga ihtiyaci yoktur, elestiriye ihtiyaci vardir, o aydin bir insandir, bir konuda bilgi sahibi degilse, ve bu onemli bir konu ise bunu ogrendigi zaman her aydin insan gibi hatasini kabul eder ve bu bilgi eksigini kapatir.

Sana gelince,

Turk Tarihi ile ilgili butun bilim insanlarini sana ben ogretecek degilim! Her koyun kendi bacagindan asilir, gideceksin, arastiracaksin, ogreneceksin! Okuyacaksin!

Burada konu Vilhelm Thomsen'di, elbette sadece Vilhelm Thomsen'in kim oldugunu aciklayacagim! Gerekli gereksiz, senin yaptigin gibi, Turk tarihi hakkinda eser vermis butun bilim insanlarinin listesini mi dokecektim buraya! Iste o zaman ukala olurdum! Diger selef ve haleflerinin katkilari ASLA gozardi edilemez haklisin, ve fakat haksiz oldugun bir nokta var ki cok onemli! Vilhelm Thomsen'in tek basina mustesna bir yeri vardir bu calismalarda.

Kitabin Adi: Orhun Yazitlarinin Desifresi; Orijinal adi : Inscriptions de l'orkhon dechiffrees
TEK Yazari : Vilhelm Thomsen;

Asagida kitabin kapagi var, bak bakalim kac yazari varmis?

Resim

Yanlis anlama bu sana degil kitaba kapak olmus 1896'da!

Ote yandan, aldigin dersin neticesinde bir hayli zaman ayirip arastirma yapmissin, bu benim icin sevindirici bir olay. Sayemde, elestirinin bile ne oldugunu bilmeyen bir vatandas bir iki bilimsel calismayi, google'da da olsa inceledi. (Gerci hemen ardindan gordugu isimleri buraya listeleme ukalaligina teslim oldu, ama o kadar kusur kadi kizinda da olur, ne yapalim)

Umarim dalkavukluk mesleginden bir an once ayrilirsin da, Turk aydinlarina hak etmedikleri yalakalik yerine, hakettikleri gercek saygiyi gosterirsin.

Mustafa Kemal Ataturk
Kullanıcı küçük betizi
İlteriş
Üye
Üye

İletigönderen ramirez » Pzr Oca 18, 2009 5:45

:)

Cevap yazmayacaktım fakat, sabahın bu saatinde sizi daha fazla bekletmek istemedim.
Benim için bu kadar zahmete katlanmanız güzel. Fakat ben yine haklı olduğumu görüyorum.

Karşınızda kim olduğunu bilmeden bu derece cesaret sahibi olmak oldukça düşündürücü.
Değilim fakat, bir dilbilimci dahi olabilirdim. Daha önceki yorumunuzda da yazım hatalarınız
bulunduğundan, ben bu ihtimali düşünmeden direkt yazdım.

Yazıları ilk olarak deşifre eden dilbilimci demiştiniz. Ben de yardım aldığını yazdım. Daha
doğrusu öyle yazıyor internet'te dedim. Kitabı yazan o olabilir fakat, bu araştırmayı tek
başına yaptığını doğrulamıyor. Çevirileri tek başına yaptığını doğrulamıyor.

Vilhelm Ludwig Peter Thomsen, bu araştırmayı Rus Türkolog Vasili Vasilyeviç yardımıyla
tamamlamış dedim ben sadece. "Bizi yeterince bilgilendirmemişsiniz ki?" dedim. Bir bulgu
sergiliyor, bir şey kanıtlıyorsanız altına kaynağını da yazacaksınız. Siz de İnternet'ten
bulmadıysanız bu görseli tabi.

Benden çok daha fazla şey okumuş, öğrenmiş, biliyor olabilirsiniz. Fakat saygılı olmayı
öğrenememişsiniz. Kapak konusundan bahsediyorum.

Siz de kendinizi bir "Aydın" olarak tanımlıyorsanız eğer, önce Türkçe'nizi düzeltin; ardından
edepli davranmayı öğrenin. Karşınızda kara cahil biri bulunsa bile...

Bütün bu yorumlarınızın sonucunda, sizin vereceğiniz hiçbir bilgi benim için değerlendirilebilir
bir gerçeklik taşımaz. Taşıyamaz. Dolayısıyla beni ikna edemediniz. Bu sizin için büyük bir
sorun olmalı ve mutlak üzerine gitmelisiniz. Vikipedi bile sizden daha ikna edici.

En yukarıda haklı olduğumu söylemiştim. Bu, dilinizin "Ukala" tanımı için geçerliydi.
Bu yorumda da birçok işaretini görüyorum bunun. Yorumu zaten bunun için yazmıştım.
Artık, saygısız bir tavrınız ve bilgisayar Türkçe'niz olduğu konusunda da hemfikirim.

Bana kalırsa ben sizden Thomsen'i öğrendim varolun, fakat siz de benden; daha doğrusu
Google'dan Vasilyeviç'i öğrendiniz. Bizim bu tartışmamız neticesinde, okuyucular da deşifre
kitabının kapağına (eğer doğruysa) göz atmış oldular.

Bence hiç beklemeden "Siyaset"e de atılın. Aydınlığınız, bu memleketi ve bizleri kurtarabilir.
Fakat o kadar fazla ışık saçıyorsunuz ki sanırım bu nedenle burnunuzun ucunu göremiyorsunuz.
El oğlu Orhun Kitabeleri'ni deşifre etmiş, fakat siz bizim Türkçe'mizi deşifre edememişsiniz.
O kadar fazla yazım hatanız var ki... "ve" den önce virgüller, düzgün yazılmamış Türkçe
karakterler, Türk bile yazamamışsınız, Turk yazmışsınız.

Selamlarımla.
Kullanıcı küçük betizi
ramirez
Üye
Üye

İletigönderen İlteriş » Pzr Oca 18, 2009 7:13

Cevap yazmayacaktım fakat, sabahın bu saatinde sizi daha fazla bekletmek istemedim.

Merak etmeyin, hala cevap yazamamissiniz. Ben kullandigim dili ve ve uslubu karsidakinin hakettigi sekilde ayarlarim, sadece bir uslup farkliligindan yola cikarak basladiginiz elestirinizde, Turk tarihini calisan birden fazla bilim adaminin varligini konuyla ilgisiz olarak, carpitma amacli olarak dile getirmeniz, sizin adamakilli tartismayi degil, ukalalik yapmayi amacladiginizi ortaya koyuyordu, ben de ona gore cevap yazdim.

Karşınızda kim olduğunu bilmeden bu derece cesaret sahibi olmak oldukça düşündürücü.
Değilim fakat, bir dilbilimci dahi olabilirdim.

Ne kadar cesur olacagim, karsimdakinin kim olduguyla alakali degildir, benim kim oldugumla alakalidir. Dilbilimci olamazdiniz, cunku bilime ve emege saygi isteyen bir mesaji Emin Colasan'a saldiri olarak gorup savunmaya gecme cehaletini bilimsel terbiye gormus herhangi bir kisi yapamazdi.

Evet, Thomsen Orhun Yazitlarini ilk olarak cozen dilbilimcidir. Onun Runik alfabe veya Cin kaynaklari ile ilgili onceki arastirmalari ve bu arastirmalarinda yararlandigi diger bilimsel kaynaklar ve bu kaynaklarin yazarlari, sadece ve sadece bu bilim insaninin gelisimine katkida bulunmuslardir.

Bana kalırsa ben sizden Thomsen'i öğrendim varolun, fakat siz de benden; daha doğrusu
Google'dan Vasilyeviç'i öğrendiniz.

Ben sizden birsey ogrenmeyi gocunma vesilesi olarak almam, hayatimda bana birsey ogreten herkese saygi duymusumdur, o yuzdendir ki, elestiri nedir bilirim, esere saygi duyarim, Allah'a sukur kendimi de bu yolla gelistirmeye calisirim. Maazallah burada bu hatayi yapan Emin Colasan degil de siz olsaymissiniz, demek ki hircinliginiz daha da artacak, bilgi eksikliginizi kabul etmek, yerine Turk Tarihini tumuyle reddetmeye girisebilirdiniz. Biz buna "kibir" diyoruz. "Kibir" bir anlamda, ben hata yapmam, "benim herhangi bir konuda bilgi eksikligim olmaz" varsayimiyla her turlu elestiriye kapali olmaktir. Ustelik siz bunu kendinizle ilgili degil degil, 3. bir sahis nezdinde yapiyorsunuz. O kisinin bilgi eksigi olamayacagini soyluyorsunuz, bu durumda da kusura bakmayin, Turkce'de "dalkavukluk" deniyor.

Bizim bu tartışmamız neticesinde, okuyucular da deşifre kitabının kapağına (eğer doğruysa) göz atmış oldular.

Dogru mu degil mi, bana siz de dahil herkes ozelden kisisel e-posta adreslerini verebilirler, kitabi pdf dosyasi halinde gonderebilirim, bu konuda baska cok degerli kaynaklari da arsivliyorum, dilerseniz paylasabilirim, ozelden e-postanizi gondermeniz yeterli. Ancak burada "(eger dogruysa)" diyerek dustugunuz, soyledigim dogrular uzerinde suphe yaratmaya calisma acizliginiz de gozumden kacmadi.

Bence hiç beklemeden "Siyaset"e de atılın. Aydınlığınız, bu memleketi ve bizleri kurtarabilir.
Fakat o kadar fazla ışık saçıyorsunuz ki sanırım bu nedenle burnunuzun ucunu göremiyorsunuz.
El oğlu Orhun Kitabeleri'ni deşifre etmiş, fakat siz bizim Türkçe'mizi deşifre edememişsiniz.
O kadar fazla yazım hatanız var ki... "ve" den önce virgüller, düzgün yazılmamış Türkçe
karakterler, Türk bile yazamamışsınız, Turk yazmışsınız.

Memleketime donunce siyasete atilmayi gercekten dusunuyorum. Ancak daha cok okumam, cok gelismem, cok elestirilmem ve cok ogrenmem lazim. Hatalarimi, gercek dostlarimin ortaya koymasi, onlardan yeni seyler ogrenmem ve dagarcigimi daha da gelistirmem lazim. O bakimdan hem benim hem de memleketin tartisma ile kavgayi, elestiri ile hakareti ayird edebilen uygarlik citasina ulasmis fikirdaslarimiza ihtiyaci vardir. Farkindaysaniz tum Turkce'ye ozgu karakterleri yazamiyorum, bu da bilgisayarimin klavyesinin elverissiz olmasindan kaynaklanan, benim icin de uzucu bir durumdur.

Ornegin; internetten kopyalayi yapistirmadikca, "ışık ılık süt iç" gibi ifadeleri su sekilde yazabiliyorum: "isik ilik sut ic" . Bu hatayi yazi yazdigim her sayfa icin otomatik duzeltebilecek bir yazilim ariyorum bugunlerde.

Siz mesleginizi birakmaya niyetli degilsiniz anlasilan, hayat boyu mesleginizde basarilar diliyorum.

Mustafa Kemal Ataturk
Kullanıcı küçük betizi
İlteriş
Üye
Üye

Şu dizine dön: Ankara Rüzgârı

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x