Ankara ve İstanbul'daki turuncu devrim toplantıları

Ankara ve İstanbul'daki turuncu devrim toplantıları

İletigönderen Türk-Kan » Çrş Nis 16, 2008 12:55

Ankara ve İstanbul'daki turuncu devrim toplantıları

Ceyhun Bozkurt, Renkli Devrimlerin Sırrı -Yeni Soğuk Savaş adlı kitabı Destek Yayınları arasında Türkiye’de yayınlanan Kanadalı gazeteci Mark MacKinnon ile İnternet üzerinden bir röportaj yaptı. :arrow: Kanadalı gazeteciden şok iddia

MacKinnon, 2006 yılında İstanbul’da Başbakan Tayyip Erdoğan’ın açılış konuşmasını yaptığı Dünya Demokrasi Hareketi (World Movement for Democracy) adlı kuruluşun amacının, “Renkli devrimlerin Ortadoğu’ya ihraç edilip edilemeyeceğinin görülmesi” olduğunu yazdı. MacKinnon, NED, NDI ve IRI’nın üst düzey görevlilerinin orada bulunduklarını da bildirdi.

***

“World Movement for Democracy WMD-Washington” tarafından düzenlenen “Dünya Demokrasi Hareketi 4. Kongresi” 2-5 Nisan tarihleri arasında İstanbul’da yapıldı.

“Demokrasiyi Geliştirmek: Adalet, Çoğulculuk ve Katılım” başlıklı kongre, dünyanın dört bir yanından 500’ün üzerinde sözde sivil toplum temsilcisini bir araya getirdi. Amerikalıların Türkiye’deki ortağı, “Soros’tan iki milyon dolar aldık” diyen Can Paker’in başkanı olduğu TESEV idi. Helsinki Yurttaşlar Derneği de toplantıda dört atölye ve bir panel düzenledi.

Dünya Demokrasi Hareketi’nin İstanbul’da düzenlenen dördüncü uluslararası kongresinde, katılımcılar bir ortak metne imza attı ve F tipi cezaevlerinin tutuklu ve hükümlüleri tecrit ettiğini, kapatılması gerektiğini dile getirdi.

Bu tür organizasyonları yapan NED, kuruluşunun 20. yıldönümü dolayısıyla yayınladığı raporda, dünya çapında 6000’den fazla politik ve sosyal örgüte finansal kaynak sağladığını açıklamıştı. NED, Polonya’daki Solidarnosc sendikasını, Çekoslovakya’daki Charter 77 hareketini ve Sırbistan’daki Otpor örgütünü, B92 radyosu ve televizyonunu, Oslobojdenie gazetesini ve “özgürleştirilen” Irak’ta sayısız bağımsız medya kuruluşunu kendisinin kurduğunu bildirmişti.

***

Aslında MacKinnon’un fark etmediği, başka bir toplantı daha vardı. Bahsettiği tarihten bir yıl önce “Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı” tarafından 30 Nisan-1 Mayıs 2005 günlerinde, Topkapı’daki Eresin Otel’de “Uluslararası İslam Dünyası Sivil Toplum Örgütleri Toplantısı” düzenlenmişti. Arap Basını ise Amerikan basınına dayanarak bu toplantıyı, aslında “Türk Dışişleri Bakanlığı Büyük Ortadoğu Projesi Genel Koordinatörü” Ömür Orhun’un düzenlediğini yazmıştı.

Al-Nil adlı Mısır gazetesinde yazan Abdullah Hasan Mustafa, bu toplantının Ukrayna, Gürcistan ve Kırgızistan’da hayata geçirilen Soros darbelerinin bir devamı niteliğinde olduğunu belirtmişti.

El Kudüs El Erabi adlı gazete ise Mısır ve Suriye’deki İhvanı Müslimin örgütü ve sivil toplum kuruluşları için ABD’nin 1.1 milyar dolar kaynak ayırdığını ve bu örgütleri kullanarak, Arap ülkelerinde darbeler hazırladığını, para ile ilgili haberlerin USA News gazetesinden alındığını da yazmıştı.

Bu gazeteler, Türkiye’deki yapılacak toplantının aslında Büyük Ortadoğu projesi kapsamında AKP ile ABD arasında imzalanan gizli bir anlaşmadan kaynaklandığını iddia etmişti.

***

Katar’ın başkenti Doha’da ise 10 Nisan 2005’te “ABD-İslam Dünyası Forumu” düzenlenmişti.

İslam ve Batı dünyasından 35 ülkeden gelen yaklaşık 200 katılımcı Doha’da üç gün boyunca Amerika-Ortadoğu ilişkilerini, Ortadoğu’nun bugününü ve geleceğini tartışmıştı.

Forum’da İslamcı gruplara zeytin dalı uzatan ABD, tek şart ileri sürmüştü: Silah yerine siyasi ve demokratik yolla mücadele.

***

Temmuz 2006’da ise MOSSAD ajanları tarafından yönetilen “Glokal Forum”, toplantısını Ankara’da düzenlemişti.

Nisan 2007’de ise Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Londra merkezli Uluslararası Azınlık Hakları Grubu adlı kuruluşun “Türkiye’de azınlık haklarının geliştirilmesi” konulu üç yıl sürecek bir proje üzerinde çalıştığını bildirmiş ve Türkiye’deki bazı sivil toplum kuruluşlarının bu projeyle işbirliği yaptığını söylemişti.Arslan Bulut, 16.04.08
Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye
 
İletiler: 6735
Kayıt: Pzt Şub 19, 2007 20:56

Şu dizine dön: Arslan BULUT

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x