Atatürk'ten '5 vakit namaz kıl' emri

Forumda gereksiz, yanlışlıkla açılmış veya kilitlenmiş başlıklar buraya taşınır.

Atatürk'ten '5 vakit namaz kıl' emri

İletigönderen dogrucu » Pzt Mar 22, 2010 8:23

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün, milli direniş örgütü Kuva-i Milliye askerlerine günde 5 vakit namaz kılınacak emri verdiği ortaya çıktı.

Kozan tarihini araştıran tarihçi Cezmi Yurtsever'in ulaştığı belgede "emri yevmi" (günlük emir) olarak askerlerden 5 vakit namaz istendi. Kozan Tarihi kitabını da çıkaran Yurtsever, kitabında karanlıkta kalan tarihi aydınlatan ilginç olaylara da yer verdiğini belirtiyor.
Yurtsever, "Kozan yöresinde yaşanan Fransız işgali esnasında Mustafa Kemal'in de onayladığı düşmanla savaşacak Kuva-i Milliye askerlerine "emri yevmi" (günlük emir) başlığı altında 'öncelikle günde 5 vakit namaz kılınacakır' emri verildiği belgesini de buldum. Kozan yöresinde fırınlarda yakılan veya öldürülen Türkler hakkında ayrıntılı bilgiler veren raporlara da kitabımda yer verdim." ifadesinin kullandı.
Anadolu'nun Yunan, İngiliz, Fransız, İtalyan birliklerince işgal edildiği ve Mondros Mütarekesi ile ağır koşulların dayatıldığı dönemde doğan bir milli direniş örgütü Kuva-yi Milliye Kurtuluş Savaşı'nın ilk savunma kuruluşu olduğunu vurgulayan Yurtsever, savaşta askerlerin manevi gücünü de Atatürk'ün önemsediğine dikkat çekiyor. Kozan tarihi ile ilgili bilgi ve belge bulma çalışmalarına 1976 yılında başladığına dikkat çeken Yurtsever, "İlk karşılaştığım gerçek ise 1926 yılında Kozan hükümet binasının yanması üzerine Osmanlı'dan kalan bütün belgelerin yok olması oldu. Ancak Kozan tarihinin yazılı bilgilerine Osmanlı arşivinin son yılarda önemli ölçüde açılması üzerine ulaştım. Türk diplomatlarına karşı Asala suikastlarının planlama merkezinin Beyrut'taki Ermeni Kilikya Kilisesi olması görüşlerine ulaştıktan sonra Adana'nın Kozan şehir merkezinde yaşanan Türk-Ermeni tarihi ilişkileri ile ilgili belge arama çalışmalarını sürdürdüm. Osmanlı arşivi depolarında üzerinde çok gizli kaydı bulunan çok sayıda belgeye ulaştım. Bunların önemli kısmı bölgede yaşanan olayların istihbarat kayıtlarıydı. Elde ettiğim bilgiler karşısında şaşırdım. Aynı zamanda 1921yılı sonlarında Kozan'dan ayrılarak Beyrut'a taşınan Ermeni Kilikya Kilisesi arşivlerindeki çok gizli bilgilere de ulaştım. Yaşanan olayları farklı açılardan aydınlatan gizli belgelerin yardımıyla Kozan tarihini yazdım" diye konuştu
YUSUF HALAÇOĞLU'NUN DEDESİ DE ERMENİ TUZAĞI
Yurtsever, 1878 yılının Eylül ayı sonlarında Kozan dağlarında Kozanoğlu Ahmet Paşa ile Adana Valisi ve aynı ünlü şair ve edebiyatçı Ziya Paşa'nın emrindeki askeri güçleri karşı karşıya getiren isyan ve savaş olayının perde arkasını Osmanlı arşivinin aydınlattığını söyledi.
Yurtsever, "İrade-dahiliye 63109 no'lu dosyada yer alan belgeler şaşırtıcıydı. Osmanlı yönetimine isyanın sebebi olarak Kozan yöresi müftüsünün mühür ve imzası taklit edilerek hazırlanan belgenin askerlerin eline geçmesi üzerine Kozan'ın Horzum yaylasına yakın yerindeki Kilken çayı kıyısında askeri operasyon kısa sürede Kozanoğlu Ahmet Paşa ve onu destekleyenler ile askerler arasında kanlı bir savaşa dönüştü. Çok sayıda ölen oldu. Olaylar sonrası Osmanlı Divanı Harbi geniş soruşturma ve yargılamalar gerçekleştirdi. Tarihçi Yusuf Halaçoğlu'nun dedesi Halaçzade Süleyman Efendi de ifadesi alınarak yargılandı. Olaylara sebebiyet veren müftülerin ortak imzalı mektubunun sahte olduğu bilgisine ulaştım. Olay öncesi İngiliz ajanları ile bağlantılı Ermeniler sahte mektubu hazırlamışlardı. Kozan Tarihi kitabında bahsi geçen isyan ile ilgili gizli belgeleri ayrıntılı olarak yayınlıyorum. Sayın tarihçi Yusuf Halaçoğlu'nun da ilgisini çekeceğini ümit ettiğim kendi kökenleri ve büyük dedesinin de adının karıştığı olaylar ve aile kökenleri hakkında bilgilere kitabımda yer verdim." şeklinde konuştu.
(CİHAN)
Kullanıcı küçük betizi
dogrucu
Üye
Üye

İletiler: 14

Re: Atatürk'ten '5 vakit namaz kıl' emri

İletigönderen avrasya » Pzt Mar 22, 2010 9:18

Tam da haberin kaynağına uygun , (CİHAN) lık haber yani Fetulahın zaman gazetesinin kollarından.

Zaman gazetesinden itibarlı sözde tarihçi Cezmi "Yurtsever"(!), "Kubilay'ı şeriatçılar değil , o günün Ergenekoncuları öldürdü " demişti .

Bir yandan Atatürk hakkında "mason" şaibeleri yayacak , bir yandan böyle sözde tarih yazacak.

Milleti öyle kandıramadılar, böyle kandıracaklar ! yerseniz.
Kullanıcı küçük betizi
avrasya
Üye
Üye

İletiler: 279

İletigönderen efrasyap1923 » Pzt Mar 22, 2010 12:17

avrasya yazdı:Tam da haberin kaynağına uygun , (CİHAN) lık haber yani Fetulahın zaman gazetesinin kollarından.

Zaman gazetesinden itibarlı sözde tarihçi Cezmi "Yurtsever"(!), "Kubilay'ı şeriatçılar değil , o günün Ergenekoncuları öldürdü " demişti .

Bir yandan Atatürk hakkında "mason" şaibeleri yayacak , bir yandan böyle sözde tarih yazacak.

Milleti öyle kandıramadılar, böyle kandıracaklar ! yerseniz.

Yemeyiz tabi... Ne Ergenekon muş anlayamadım adamları nasıl bir hale soktu :kikirik: ...
Ülkeleri düşmana karşı koruma gücü on kısma ayrıldı : Bunun dokuzu TÜRKLERE ve biri diğer milletlere verildi. Yine böyle, cimrilikte on kısma ayrıldı ; bunun dokuzu İranlılara ve biride diğer milletlere , cömertlikte on kısma ayrıldı ; dokuzu ehli Sudana biride diğer insanlara , haya da on kısma ayrıldı ; dokuzu kadınlara , biride diğer insanlara , hased ( nifak ) de on kısma ayrıldı ; dokuzu Araplara biri diğer milletlere , kibirde n kısma ayrıldı ; dokuzu rumlara biri diğer milletlere verildi.
Kullanıcı küçük betizi
efrasyap1923
Üye
Üye

İletiler: 23

İletigönderen dogrucu » Pzt Mar 22, 2010 21:36

Önemli olan belgelerin doğru olup olmadığıdır. Önyargılı olmamalıdır. Atatürk'ün Balıkesir Zağnos Paşa Camisinde hutbe okuduğu gerçeğini unutmamalıyız.

ataturk-un-balikesir-hutbesi-t24774.html?hilit=atat%C3%BCrk%20hutbe#p134671
Kullanıcı küçük betizi
dogrucu
Üye
Üye

İletiler: 14

İletigönderen Türk-Kan » Pzt Mar 22, 2010 22:35

Kaynak ekleyiniz!

Hutbe okumak farkli bir seydir, "namaz kilma emri" vermek baska bir sey! Namaz emirle mi kilinir?
Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye

İletiler: 6735

İletigönderen cankaramsar » Sal Mar 23, 2010 1:18

sözkonusu araştırmacının bu yazısı ile ilgili bir resim var ancak resimin üzeri osmanlıca yazılı. osmanlıca bilen varsa bu resmi ekleyeyim.

Resim

"Image
Kullanıcı küçük betizi
cankaramsar
Üye
Üye

İletiler: 23

İletigönderen Osman_Pasa » Sal Mar 23, 2010 2:16

ibadet isi zor ile olmaz ; ben ulu onderin kilana kilma ; kilmayanada kil diyecegine ihtimal vermem ..
Kullanıcı küçük betizi
Osman_Pasa
Üye
Üye

İletiler: 108

Şu dizine dön: Güncel Meydan Çöp Tenekesi

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x