ATATÜRKÇÜLÜK: NEDİR, NE DEĞİLDİR?

Üniversiteli Gençler Burada Yazıyor

ATATÜRKÇÜLÜK: NEDİR, NE DEĞİLDİR?

İletigönderen mithat akar 1923 » Cmt Kas 18, 2017 15:03

Atatürkçü Olmak Nedir, Ne Değildir?

Atatürkçü olmak anti-emperyalist olmayı gerektirir. Aynı anda hem emperyalist askerî paktları savunmak hem de Atatürkçü olmak maddenin doğasına aykırı bir tutumdur.
Resim

Atatürkçülük veya müdafaa-i hukuk öğretisi, bağımsız milli devlet yapısını savunur. Bu konuda ısrarcıdır, ki bağımsızlığın temel koşullu olan Ulus Devleti, Avrupa Birliği gibi Cumhuriyetin karşısında konumlanan siyasi saldırı merkezlerine karşı korur. Buradan da hem Atatürkçü olmak hem de AB'yi savunmak şeklinde çelişkili tutumların, Atatürkçülükle bağdaşmadığı sonucunu çıkarabiliriz.
Türk ulusunun tam bağımsızlığını emperyalizme karşı savunmak, yani yukarıda açıkladığımız gibi anti emperyalist olmak, Türk milliyetçiliğini ilke olarak savunmaktan geçer. "Anti-emperyalistim ama Türk milliyetçisi değilim." demek "Tanrı'ya inanıyorum ama ben puta tapmak istiyorum" demek gibi bir ifadedir.
Atatürk'ün deyişiyle "Doğrudan doğruya milliyetperver ve Türk milliyetçisi olmak." yabancı egemenliğin askeri biçimi olan ve milli güvenlik algımızı, Batılı devletlerin çıkarları doğrultusunda zaafa uğratan NATO gibi askeri paktlara karşı olmayı gerektirir. Sürekli yinelediğim gibi "Hem NATO'cu hem Türk milliyetçisi olunmaz."

Nasıl gerici ve bölücü aşiret reislerini savunmak Atatürkçülük değilse, Batı'ya entegre olmayı savunmak da Atatürkçülük olamaz.

Uzun lafın kısası Atatürkçülük ve Atatürk'ün savunduğu Türk milliyetçiliği; anti emperyalist düşünce ve tutumu her koşulda ortaya koymak, kapitalizme karşı halkçılığı ilke edinmek, yabancı askeri ve siyasi egemenliklere karşı milli bağımsızlığımızı koşulsuz savunmak gibi bütünsel bir tutarlılığa ve bütünlüğe sahiptir.

Bunların birinden yoksun ya da bu esaslardan birini ret ve inkar eden bir anlayış, kendisini Atatürkçülük maskesiyle ne kadar gizlemeye kalkarsa kalksın, yaşamın pratiği er ya da geç o maskeyi düşürür.

Bu konu üzerinde bu kadar durmamın nedeni, son dönemde kendisine "milliyetçiyim" diyenler "NATO sevici", "Atatürkçüyüm" diyenlerin de Şeyh Sait, Seyit Rıza'nın devamı olan gerici - bölücü siyasi geleneği savunan söylem ve eylemlerle sahada yer alıyor olması.

Yoğun kavram karmaşası ve bunun sonucu olarak yaşanan düşünce bulanıklığının derinlik kazanması, sanırım kimi temel kavramları yeniden gündeme getirmemize neden olacak. Önemli olan hangi düşünce sistemi olursa olsun, savunulan ideolojilerin tutarlılıkla ve söylem ve eylem birliğine dayalı olarak savunulması.

Net ve tutarlı olunursa, bölücülerle ittifak yapanların, NATO gibi Türk düşmanlığı yapan paktları savunanların Atatürkçülükle, Türk milliyetçiliği ile alakası olmadığı daha kolay anlaşılır.

Mithat Akar
https://www.facebook.com/people/Mithat- ... 6232153226
Kullanıcı küçük betizi
mithat akar 1923
Üye
Üye
 
İletiler: 298
Kayıt: Çrş Ağu 28, 2013 16:18

Şu dizine dön: Gençlik Diyor ki

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x