Atilla-Avrupa’da esen bozkır rüzgarı

Atilla-Avrupa’da esen bozkır rüzgarı

İletigönderen erenus » Cum Tem 25, 2008 22:36

Malesef bir çoğumuz tarafından, Attila'nın dünyası ve onun dehası iyi bilinmemektedir.

Dünyanın ender yetiştirdiği büyük devlet adamlarından biri olan Attila, hükmettiği dönemde düzensiz Avrupa’yı düzene sokmuştur.

O, Ren Nehri'nden Karadeniz'e, Baltık Denizi'nden Balkanlar'a kadar uluşarak, beşinci yüzyılın başlarında yirmi yıl boyunca Roma İmparatorluğu'nun yazgısını ve Avrupa'nın geleceğini ellerinde tutmuştur.

Türklerin üstünlüklerinin sebeplerini göremeyen bazı tarihçiler Türklerin acımasızlıkları sayesinde hakim olduklarını ileri sürerler. En acımasız Türk olarak da Hun Türk Devletinin hakanı Atilla’yı (öl.453) gösterirler.

Halbuki Atilla'nın liderlik sırlarını kitabını kaleme alan Wess Roberts’in de belirttiği gibi, "Türk hakanı Atilla hiç bir zaman, kendi döneminin Avrupalıları kadar acımasız olmamıştır.Yönetimi altındaki Avrupalılara karşı adil ve şefkatli davrandı. "

Üstüne üstlük bir de Roma’yı çapulcu Avrupalı kavimlere ve Bizans’a karşı kormuşken bu karalama çabası nedendir?

Türk töresinin egemen olduğu Attila yönetiminde her zaman din ve vicdan özgürlüğü vardı.

“ Atilla sırf eğlence olsun diye binlerce Hıristiyanı vahşi hayvanlara parçalatan ve onları zevkle seyreden Romalılar kadar vahşi değildi. Korkunç İvan (IV.İvan), Cortez ya da Pizarro’dan farklıydı."
Wess Roberts
Elinde bir çok sebeb varken Roma’yı yakmaması, aynı kenti hiçbir şeye aldırmadan yerle bir eden Vizigotlar (402), Vandallar (455), Süevler (472), Almanlar (476 ve 24 Mart 1944), Belisarius (547), Normandlar (1084), Bourbonlar’dan (1527), ki bunların yaptıkları vahşet aylarca sürmüştür...

Bizans oyunları

Bizanslılar, bir gece Hun sınırından içeri girip, Hun büyüklerine ait mezarları tahrip etmişlerdi.

Bu olaya Attila’nın tepkisi büyük oldu.

Olayın düzenleyicisi Bizans’ın Markos Piskoposu idi. Attila, piskoposun Bizans tarafından cezalandırılmadığını görünce, 2. Balkan Seferini başlattı. Ordularıyla Yeşilköy’e kadar gelip, Bizans’ın kapılarına dayandı. Tehlikenin boyutunu anlayan Bizans, Romalılar’ı aracı koyarak Attila’dan özür diledi.

Ayrıca, içlerinde tarihçi Priskos’unda bulunduğu bir “şefaat heyeti” göndererek, Attila’dan affedilmelerini istedi.

Attila affetti Bizans’ı…

Attila’ya karşı bir suikast girişiminde bulundular.

Attila, bu girişimi muhteşem istihbarat ağıyla anında haber aldı.

Yakalanan suikastçileri bizzat sorguladı. Sorgulama sonunda, Bizans İmparatoru Teodosyus’a şöyle bir haber gönderdi:

“Teodosyus bize vergi vermekle kölemiz durumuna düşmüştü. Lâkin,O, (bana)efendisine ihanet etmekle, kölelik haysiyetini dahi koruyamamıştır!”

Atilla, Roma İmparatoru Valetinianus’un kız kardeşi Honoria ile nişanlı olmasını gerekçe göstererek, Roma yönetiminde hakkı olduğunu duyurdu.

451 yılı ilkbaharında ordularını harekete geçirdi.

Ren ırmağını üç koldan geçerek Roma ve Birleşik Avrupa Ordusunu, Paris yakınlarında karşıladı.

Bir gün gibi kısa bir sürede Romalı General Ataüs komutasındaki birleşik orduyu dağıttı.

452 yılı ilkbaharında Roma’nın kapısına dayandı.

Attila’nın bu öfke seline ancak Papa set olabilirdi...

Papa 1. Leo’nun Attila’yı Roma kapısında karşıladı ve şu sözlerle aman diledi...

-Ey yoksulların koruyucusu…Ey zalimlerin korkusu... önünüzde ricacı oluyorum: Roma’ya girmeyiniz. Dünya Hıristiyanları adına sesleniyorum, bize acıyınız…

Attila’nın Papa’ya cevabı, Attila’yı daha da yüceltiyordu:

"Kalkınız Papa hazretleri! Bir din büyüğünün önümüzde diz çökmesine gönlümüz elvermez…. Lütfen kalkınız! Roma’yı ve sizleri bağışlıyorum. Barış ve kardeşlik içerisinde yaşadığınız sürece, benden size zarar gelmeyeceğini biliniz. İmparatorunuz, Romalıları adalet üzere yönettiği sürece, ben uzaklardayım. Aksi halde çok yakınınızdayım! Selâm söyleyiniz, sizi bana gönderen İmparatorunuza!"

Sosyolog tarihçi Jean Paul Roux Türklerin iki bin yıllık tarihini anlatır. Türkleri anlatmadan dünya tarihinden bahsedilemeyeceğini vurgular. Roux kısaca şöyle anlatır :” Türkler, egemenliklerindeki halklar arasında ayrım yapmadılar. Herkese aynı hukuku uyguladılar. Diğer halkların kimliklerini korudular. Onları sömürmediler. Aksine doyurmaya çalıştılar. Dost bildiklerine iyilikle yaklaştılar. Türklerin hoşgörülü davranışları, dünya uygarlığına yaptıkları en önemli hizmettendir.”

Attila, Avrupa’da esen Türk adaletinin rüzgarıydı, tertemiz bir bozkır rüzgârı…

Dipçe(Kaynakça)

Türk Budunlarının Ortak Atababaları-"Attila-Tanrı’nın Kırbacı"- Yılmaz, Mevlüt Uluğtekin
Wess Roberts: Hun İmparatorluğu. Attila’nın Liderlik Sırları. Çeviren: Yakut Eren, Rota Yayıncılık
Atilla – William Naiper - Remzi Kitabevi
Türklerin Tarihi -Jean Paul Roux

"Bir zamanlar gelir, beni unutmak veya unutturmak isteyen gayretler belirebilir. Fikirlerimi inkâr edenler ve bana taan edenler çıkabilir. Hattâ bunlar benim yakın bildiğim ve inandıklarım arasından bile olabilir. Fakat, ektiğimiz tohumlar o kadar özlü ve kuvvetlidir ki, bu fikirler, Hind'den, Mısır'dan döner, dolaşır gene gelir, feyizli neticeleri kalpleri doldurur!"

Resim
Kullanıcı küçük betizi
erenus
Bilim Adamı
Bilim Adamı

İletiler: 423

İletigönderen tuba » Pzr Tem 27, 2008 1:00

erenus, yazı için çok teşekkürler... :D

Roux kısaca şöyle anlatır :”....Türklerin hoşgörülü davranışları, dünya uygarlığına yaptıkları en önemli hizmettendir.”

...sanırım aynı zamanda bizim en zayıf -ya da daha doğrusu- suistimale en açık yanımız da bu...
Kullanıcı küçük betizi
tuba
Üye
Üye

İletiler: 1113

İletigönderen erenus » Pzr Tem 27, 2008 7:27

tuba, rica ederim :D

"Bir zamanlar gelir, beni unutmak veya unutturmak isteyen gayretler belirebilir. Fikirlerimi inkâr edenler ve bana taan edenler çıkabilir. Hattâ bunlar benim yakın bildiğim ve inandıklarım arasından bile olabilir. Fakat, ektiğimiz tohumlar o kadar özlü ve kuvvetlidir ki, bu fikirler, Hind'den, Mısır'dan döner, dolaşır gene gelir, feyizli neticeleri kalpleri doldurur!"

Resim
Kullanıcı küçük betizi
erenus
Bilim Adamı
Bilim Adamı

İletigönderen Egeli » Pzr Tem 27, 2008 13:40

erenus, paylaşım için teşekkür ederim.

Tanrı'nın Kırbacı'na selam olsun! :)
Kullanıcı küçük betizi
Egeli
Üye
Üye

İletiler: 1724

İletigönderen erenus » Pzr Ağu 03, 2008 8:46

Egeli, rica ederim...

Görüntü eklenmiştir.

Resim
Kullanıcı küçük betizi
erenus
Bilim Adamı
Bilim Adamı

İletigönderen miroglu » Pzr Ağu 24, 2008 17:42

videodaki müzik çok güzel,nerden bulabiliriz bunu ve butur muzikleri..?
Kullanıcı küçük betizi
miroglu
Üye
Üye

İletiler: 18

İletigönderen kaye » Pzr Ağu 24, 2008 23:40

erenus, harikasın yine...

..
Kullanıcı küçük betizi
kaye
Üye
Üye

İletiler: 1036

İletigönderen lynex » Pzt Eyl 01, 2008 16:16

o gunler gelir insallah
Kullanıcı küçük betizi
lynex
Üye
Üye

İletiler: 2

Ustten devam...

İletigönderen Yusuf Batum » Pzt Eyl 01, 2008 16:42

Tesekkurler Erenus.

Attila deyince, ufak bir katkida ben yapmak istedim.

Almanlarin Ortacag 'dan kalma alinmis bir destani var : Nibelungen Destani.
Destanin karakterleri arasinda Attila'ya da rastliyoruz. Yalniz destandaki ismi Etzel.
Tabii yukaridaki Attila'yi tam olarak o destanda goremiyoruz, ama bana ilginc bir ayrinti olarak geldi.
Tavsiye ederim.

Selam ile,

YB
Veni Vidi NoN Vici / Poet Valent, Poem Manent

Eskali Cizilmis Tutku: Memleket!

Avrupa'dan kaz gelmez, tavuklarinizi ziyan etmeyin...
Kullanıcı küçük betizi
Yusuf Batum
Üye
Üye

İletiler: 192

Şu dizine dön: Diğer Türk Devletleri

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x