Derin ABD: 'Türkler ikilemde kaldı'

Derin ABD: 'Türkler ikilemde kaldı'

İletigönderen Erkan Güçiz » Prş Eki 23, 2014 6:18

Dış İlişkiler Konseyi (CFR) internet sitesinde çıkan, Atlantik Konseyi Rafik Hariri Merkezi’nden Frederick C. Hof’la 20 Ekim 2014’de yapılan söyleşiden seçilmiş notlar

ABD önderliğindeki IŞİD karşıtı hareketin temel sorunu, kara kuvvetleriyle harekete destek verecek güvenilir bir askeri müttefiki olmaması. Suriye içindeki ana muhalefet güçleri bir an önce harekete geçirilmezse, ABD büyük olasılıkla kendi Özel Harekât Güçlerini öne sürmek zorunda kalacak. Suriye cephesinde öncelikli olan, IŞİD ve Esad rejimine karşı savaşan milliyetçi muhaliflere güvenilir destek sağlanması.

Türkler kararsız, ortada kalmış bir durumda; ilgi alanları içinde pek çok şeyler var ve bunlar an be an birbirine zıt davranışlar gerektirebiliyor. Türkler baştan beri, Suriye sorununun Esad rejimi olduğunu söylüyorlar ve bu değerlendirmeleri doğru.

Türkler gerçek bir ikilemle karşı karşıya. Son yedi yıldır Başbakan, şimdi Cumhurbaşkanı olan Erdoğan, Türkiye Kürtleri ile oldukça etkili bir barış süreci yürüttü. Anlaşılan, hapisteki PKK lideri Abdullah Öcalan ile uzun görüşmeler yapılmış. IŞİD’in Kobaniye saldırısı yüzünden ve Türklerin PKK’yı ve onun Suriye kolu olan PYD’yi terörist olarak kabul etmekte devam etmelerinden dolayı bütün bunlar şimdi bir risk altında.

Türkler PYD’ye bakıp diyorlar ki: “sınırlarımızda özerk bir bölge kurmak için Esad rejimi ile anlaştınız; biz bu anlaşmadan çıkmanızı istiyoruz. Suriye’nin ılımlı ulusal muhalefetiyle birlikte Esad’a karşı olmanızı istiyoruz. Buna razı olana kadar sığınmacıları kabul etmeyeceğiz, Kobani’yi kurtarmanız için bir müdahalede bulunmayacağız.” Bu Türkiye içindeki Kürtlerde çok sert bir ters tepki yarattı. Doğal olarak bir kırgınlığa sebep oldu, şimdi de Türk uçaklarının PKK hedeflerini vurduğu haberi var.

ABD, Türkiye’nin IŞİD’e karşı önemli bir rol oynamayı üstlenmesi için uygun koşullar ararken bir gerilim yaşandığı açıkça görülüyordu. ABD, Türkiye’nin, yabancı savaşçıların Türkiye üzerinden Suriye’de IŞİD’e katılmak için geçişlerini engellemesinden memnun. Bundan öteye, Kongre’nin Savunma Bakanlığına verdiği 500 milyon dolarlık “eğit-donat programı” için Türkiye’de bir alan tahsisinde de bir anlaşmaya varılmış görünüyor.

Fakat hâlâ IŞİD’e karşı operasyonlarda Türk hava sahasının ABD tarafından kullanılması konusu açıklık kazanmış değil ve Suriye toprakları üzerinde muhaliflerin kendi devletlerini kurabilecekleri ve askeri güçlerini eğitebilecekleri bir tampon bölge veya güvenli bölgenin yaraları konusunda da görüş ayrılığı var.

Eğer Başkan Obama’nın anlattıkları doğru ise bu çok uzun sürecek, bir aşağı bir yukarı dalgalanan bir mücadele olacak ve Irak ve Suriye’de güçlü kara kuvvetlerinin yokluğu gittikçe daha belirgin hale gelecek.

________________________________________
Kaynak:
http://www.cfr.org/syria/us-ground-troops-headed-syria/p33633?cid=soc-facebook-in-interview-are_u_s_ground_troops_headed_to_syria-102014
Kullanıcı küçük betizi
Erkan Güçiz
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 421
Kayıt: Çrş Eyl 29, 2010 5:18

Şu dizine dön: Erkan GÜÇİZ

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x