Attila İlhan'la Zaman İçinde Yolculuk-08.05.2004

Attilâ İLHAN ile Zaman İçinde Yolculuk

Attila İlhan'la Zaman İçinde Yolculuk-08.05.2004

İletigönderen brd » Pzr Haz 08, 2008 23:36

Attila İlhan'la Zaman İçinde Yolculuk-08.05.2004

Görüntü Ayrıntıları: 25:18 dakika, 18,3 MB

Attila İlhan: ...şöyle bir his bende çok net olarak görüldü.. hem Bursa hem İzmir ki gelişmiş şehirlerimizdir ikisi de, sanki sahici -onu çocukluğumdan beri bildiğim için mukayesede yanılmıyorum- bir fuara girilmiş gibi geliyordu. Yani İzmir Fuarı'na çocukluğumuzda biz nasıl telaşla koşarak gidiyorduysak, çocuklar, gençler yaşlılar aynı heyecanla bu defa kitap fuarına geliyorlardı ve gerçekten kalabalıktı. Yani hele konuşma yapılacağı zamanlarda salonlar tıklım tıklım doluyor ve tehacun olabiliyordu. Bu çok sevindirici bir şeydi, bunu gözlerimle gördüm, sizinle paylaşmak istiyorum. İkincisi halkımızın, özellikle kitap okuyanların, gençlerin ve yaşlıların, çünkü bir hayli yaşlı da geldi, Türkiye'nin meseleleriyle çok yakından ilgili oldukları. Kitabı imzalatırken bir taraftan da Kıbrıs'ı verecek miyiz? Bu memleketin hali ne olacak? Dip Dalgası ne zaman ortaya çıkacak? gibi sorulara muhatap oluyordum. Bu da beni çok sevindirdi çünkü 17 yaşında bir çocuk gelip Hangi Atatürk kitabını benden istediği zaman sevinmemek mümkün değil. Çünkü o çocuklar demek ki bunları ciddi şekilde merak ediyorlar ve öğrenmek istiyorlar, bu hoş bir şeydi. Bu hoşluğu hem Bursa'da gördüm hem İzmir'de gördüm. Toplantılarda bir taraftan da kültürel bir çalışma yapılıyordu, yalnız bu kültür geniş manada düşünülmeli, içinde tarihten tutun estetiğe kadar her konu mevzu bahisti. Yani çocuklar bir araya geliyorlar, sanatçılar onların karşısında bir araya geliyorlar, onlarla çeşitli konularda tartışmalar yapıyorlar, çocuklarda o tartışmalara katılıyorlardı. Çocuklar dediğime bakmayınız içlerinde hayli yaşlılar da vardı. Ve bu da çok sevindirici bir şeydi.

Neticede peki bütün bunların sonunda nasıl bir sonuç çıkıyor?

Şöyle bir sonuç çıkıyor: Türkiye'de eskiden olduğu gibi kitap artık bir meraklı işi değil, kitap herkesin işi, herkes kitap alabiliyor. Fakat o zaman asıl büyük soru ortaya çıkıyor, herkes aldığı kitabı okuyor mu?

Orada zannederim çok iyimser olmamalıyız. Bir de kitap alırken herkesin çok bilinçli olup olmadığı meselesi var. Orda da çok iyimser olmamalıyız. Ben hen İzmir, hem Bursa, hem İstanbul'daki bu seneki (2004) fuarlarda bana gelip bilinçli olarak kitap isteyen bir tek genç kıza rastladım...


[BBvideo 600,480]http://en.sevenload.com/pl/ps0rAfF/500x366/swf[/BBvideo]

>> İndir <<


..
Kullanıcı küçük betizi
brd
Üye
Üye
 
İletiler: 179
Kayıt: Pzr Eki 28, 2007 23:53

İletigönderen MansurSah » Sal Eki 21, 2008 11:25

Görüntü:

Fatih "Mansur Şah" Özaydın

Hem Cemaat hem Cumhuriyet olunmaz,
Ters mıknatıslanma yapar!!!
Kullanıcı küçük betizi
MansurSah
Bilim Adamı
Bilim Adamı
 
İletiler: 611
Kayıt: Cum Ara 07, 2007 18:04
Konum: Osaka, JP

Re: Attila İlhan'la Zaman İçinde Yolculuk-08.05.2004

İletigönderen perzuhal » Pzr Eyl 26, 2010 15:34

Çok teşekkürler...
Kullanıcı küçük betizi
perzuhal
Üye
Üye
 
İletiler: 26
Kayıt: Pzt Ağu 24, 2009 7:20


Şu dizine dön: Attilâ İLHAN ile Zaman İçinde Yolculuk

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x