Avrasya Sempozyumu / 2–3 Mart 2010 - Ankara

Tartışma Alanı

Avrasya Sempozyumu / 2–3 Mart 2010 - Ankara

İletigönderen Noyan Umruk » Çrş Şub 24, 2010 1:49

AVRASYA SEMPOZYUMU PROGRAMI
2 – 3 Mart 2010
Ankara Üniversitesi Rektörlüğü,
Yüzüncü Yıl Salonu

1. Gün, 2 Mart 2010, Salı

10:30 – 12:30 : Açılış
Düzenleme Komitesi adına konuşma
Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemal Taluğ'un konuşması
Arzu eden Avrasya ülkeleri büyükelçilerinin konuşmaları
Türkiye Cumhuriyeti Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Sayın Süleyman Demirel'in konuşması

12:30 – 14:00 : Ara

14:00 – 15:45 : 1. Oturum – Güvenlik ve Strateji Açısından Avrasya
Başkan: Kâmran İnan
Konuşmacılar: (E) Orgeneral Edip Başer, Prof. Dr. Enis Öksüz,
Prof. Dr. Semih Koray, Arslan Bulut
15:45 – 16:00 : Ara

16:00 – 17:45 : 2. Oturum – Güncel Dış Politika Sorunları ve Avrasya
Başkan: Prof. Dr. Ümit Akkoyunlu
Konuşmacılar: Prof. Dr. Şükrü Sina Gürel, Prof. Dr. Oya Akgönenç,
Onur Öymen, Prof. Dr. Mümtaz Soysal
18:00 : Resepsiyon

2. Gün, 3 Mart 2010, Çarşamba

09:00 – 10:45 : 3. Oturum - Avrasya'nın İktisadi Potansiyeli
Başkan: Prof. Dr. Sencer İmer
Konuşmacılar: Tuğrul Erkin, Adnan Akfırat, Sinan Oğan, Yaşar Okuyan

10.45 – 11:00 : Ara

11:00 – 12:45 : 4. Oturum - Küresel Krizden Çıkışta Avrasya Seçeneği
Başkan: Dr. Noyan Umruk
Konuşmacılar: Gönül Saray, Fevzi Durgun, Bartu Soral, Yıldırım Koç

12:45 – 14:00 : Ara

14:00 – 15:45 : 5. Oturum - Avrasya'nın Tarih ve Uygarlık Mirası
Başkan: (E) Korgeneral Yaşar Müjdeci
Konuşmacılar: Prof. Dr. Ahmet Taşağıl, Prof. Dr. Remzi Demir,
Prof. Caner Karavit, Prof. Dr. Özcan Yeniçeri

15:45 – 16:00: Ara

16:00 – 17:30 : Kapanış Oturumu - Yuvarlak Masa: Değerlendirme
Başkan: Prof. Dr. Tuba Ongun
Konuşmacılar: Doç. Dr. Cüneyt Akalın, Ahmet Zeki Bulunç, Mehmet Perinçek,
Orhan Ayber
Kullanıcı küçük betizi
Noyan Umruk
GM Yazarları
GM Yazarları
 
İletiler: 840
Kayıt: Pzr Mar 08, 2009 13:39

Re: Önemli Ve İlginç Bir Sempozyum... Herkes Davetlidir!

İletigönderen Türk-Kan » Cmt Şub 27, 2010 20:54

Resim

AVRASYA İÇİN BULUŞACAKLAR

Ankara Üniversitesi, 2–3 Mart 2010 tarihlerinde Avrasya Sempozyumu’na ev sahipliği yapacak. Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in açılış oturumunda konuşma yapacağı sempozyum, üniversitenin Yüzüncü Yıl Salonu'nda gerçekleşecek.

Sempozyumda Avrasya ülkelerinin büyükelçilerinin konuşmalarına da yer verilecek.

Sempozyum, Türkiye'nin Avrasya Proje ve Politikası'nın oluşturulmasına katkıda bulunmayı amaçlıyor. Sempozyumumuzun ilk iki oturumunda, güvenlik ve strateji sorunları, Avrasya'nın, ülkemizin başka ülkelerin planları doğrultusunda araçlaştırılmasını engelleyerek, bütün dünya ile sağlıklı ve verimli ilişkilerin kurulmasında sağlayacağı olanaklar açısından ele alınacak.

Sempozyum programına göre; sempozyumun ekonomik sorunlar açısından Avrasya'yı konu alan iki oturumunda, Avrasya ile ekonomik ilişkilerin geliştirilmesinin küresel krizin ülkemiz üstündeki yıkıcı etkilerinin azaltılmasında sağlayacağı imkanlar ele alınacak ve halkın refahını esas alan bir iktisadi toplumsal sistemin Avrasya çerçevesinde nasıl inşa edilebileceği temel bir sorunsal olarak tartışılacak.

Türkiye’nin Avrasya'yla paylaştığı uygarlık ve tarih mirasının, bu coğrafyayla etkin ve verimli bir işbirliği açısından sağladığı zeminin uygunluğu, sempozyumda konuşulacak konulardan biri. Avrasya Sempozyumu, genel bir değerlendirmenin yapılacağı yuvarlak masa oturumuyla sona erecek.

Sempozyumda E. Orgeneral Edip Başer, Prof. Dr. Şükrü Sina Gürel, Prof. Dr. Mümtaz Soysal, Onur Öymen, Yaşar Okuyan gibi bir çok isim konuşmacı olarak yer alacak.


odatv.com, 27 Şubat 2010
Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye
 
İletiler: 6735
Kayıt: Pzt Şub 19, 2007 20:56

Zeki Velidi Togan'ın hayali ve Çin'in önerisi

İletigönderen Türk-Kan » Prş Mar 04, 2010 1:12

Zeki Velidi Togan'ın hayali ve Çin'in önerisi

Ankara Üniversitesi’nde düzenlenen Avrasya Sempozyumu’nda konuklardan biri Çin Halk Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı İao Junzheng idi.

Müsteşar, Çin’in dünyanın üçüncü, Türkiye’nin ise dünyanın 16. büyük ekonomisi olduğunu hatırlattı ve “2023 yılında Türkiye’nin ilk 10 ekonomi arasına girmesi bekleniyor” dedi.

Avrasya bölgesinin kalkınması için yeni bir “İpekyolu” oluşturulması gerektiğine işaret eden Junzheng, “Avrasya’da hâlâ etkin bir ulaşım yok. Avrasya ülkeleri arasında demir yolları tam olarak kurulabilmiş değil. Yeni bir İpekyolu ile bölge ülkelerini bir araya getirerek, ekonomik kalkınmada yeni bir ivme sağlayabiliriz. Türkiye’nin komşu ülkeleriyle demir yolu inşaatında işbirliği sağlaması gerek” dedi.

* * *
Türkiye ve Türkistan’ı demiryolu ve karayolu ile birbirine bağlamak hayali, Prof. Dr. Zeki Velidi Togan’a aitti. Eserlerinden birinde uzun uzun bu hayalini anlatır. Sempozyumu katılımı ile destekleyen 9’uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de “İlk yapmamız gereken iş, Londra’yı Pekin’e bağlayacak demiryolu ve karayoludur” dedi. Demirel, dışarıda en çok öğrenci okutan ülkenin Çin olduğuna dikkat çekti. Çin’in 22 milyon, ABD’nin 17 milyon, Türkiye’nin 2.5 milyon üniversite öğrencisi olduğuna dikkat çekerek, “Peygamberimiz, ‘İlim Çin’de de olsa gidip bulun’ demişti. Şimdi Çin, ilim nerede ise gidip buluyor” diye konuştu.

İkinci oturum konuşmacılarından CHP İstanbul milletvekili Onur Öymen, Çin’in yurt dışında okuttuğu öğrenci sayısını 400 bin olarak verdi.

Demirel, Çin’in bugünkü ekonomik başarıya Deng dönemindeki kararlar sonucu ulaştığını anlattı. Demirel, Deng’in “Kedinin siyah ya da beyaz olması fark etmez. Kedinin fare tutması gerekir” diyerek, ideolojik önyargılarla değil akılla hareket etmek yolunu açtığını hatırlattı.

Demirel, konuşmasının önemli bölümünü Türk Dünyası’nın kültür birliğine ayırdı ve özellikle Ahıska Türkleri’nin vatanlarına dönüşü, vatanlarına dönen Kırım Türkleri’nin ev yapma mücadelesi ve Gagauz Türkleri’nin durumunu anlatırken hüzünlendi. Demirel, “Adam mühendis ama kendi evini kendi elleriyle yapıyor. Biz de Türkiye olarak Kırım’da bin tane ev yaptırdık” dedi ve sözlerini Dede Korkut’un “Gölgeli ağacın kesilmesin, Taşkın akan güzel suyun kurumasın. Kanatların uçları kırılmasın” diye başlayan duası ile bitirdi.

* * *
Birinci oturumda konuşan emekli Orgeneral Edip Başer, Avrasya değerlendirmesinden sonra “Türkiye çok dikkatli, duyarlı ve sağlam duran bir ülke olmayı hedeflemeli. Bunun için Cumhuriyetin temel değerlerine sahip çıkmak ve kendini güçlü kılan değerlerini sapasağlam ve güçlü kılmak gerekmektedir. Aksi takdirde kurtlar sofrasında Türkiye’nin şansı olmayacaktır. İnsanlar, içinde yaşadığımız günlerde olup bitenlerden dolayı kaygılı, ümitsizliğe kapılmış durumda. Ben ümitsiz değilim. Ümitsizliğe kapılmaya hakkımız yok. 19 Mayıs 1919’dakiler ümitsizliğe kapılmadılar” dedi.

Aynı oturumda konuşan eski Ulaştırma Bakanı Prof. Dr. Enis Öksüz, Türk Dünyası’nın ilk işinin ortak alfabe olması gerektiğini, İpekyolu’nun başlangıcı sayılabilecek Kars-Tiflis, Ahılkelek demiryolu için ilk adımların kendisinin bakanlığı döneminde atıldığını bildirdi.

Bu arada, 2010 yılının Başkurt Cumhuriyeti tarafından “Türk Dünyasında Zeki Velidi Togan Yılı” olarak ilan edildiğini de bu vesileyle hatırlatalım.


Arslan BULUT, 4 Mart 2010
Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye
 
İletiler: 6735
Kayıt: Pzt Şub 19, 2007 20:56


Şu dizine dön: Devlet ve Siyaset

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 1 konuk

x