Bağımsızlık ve İstiklâl Uğruna / Nilgün BAŞTUĞ

Bağımsızlık ve İstiklâl Uğruna / Nilgün BAŞTUĞ

İletigönderen NİLGÜN BAŞTUĞ » Sal Tem 24, 2012 21:30

Bağımsızlık ve İstiklâl Uğruna

Tüm yaşam hakları elinden alınan bir milletin meydan savaşlarında "bir ölüp bin dirildiği" cihan harbinden geçtik!..

Elimizde nazlı bayrağın feryadı, yurdun dört bir yanına "Milli Mücadeleye" gönül vermiş, "Ya İstiklal ya Ölüm" diyebilen gelincik tarlaları hediye ettik.

Yüreğine ateş düşmüştü ya memleketin, bağrına binlerce hançer sokulmuş vatan, 'ah ettikçe' ölebilmenin şerefini yaşadık tüm iliklerimizde...

Bağımsızlık ve istiklâl uğruna sırası geldiğinde gözünü kırpmadan sipere atılanlar boylu boyunca uzanırken toprağa, her biri sanki sessizce tekrar etti Akif'in dizelerini:

"Evler tünek olmuş, ötüyor bir sürü baykuş... Sesler de: Vatan tehlikedeymiş... Batıyormuş! Lâkin, hani, milyonları örten şu yığından, tek kol da yapışsam demiyor bir taraftan! Sahipsiz olan memleketin batması haktır; sen sahip olursan bu vatan batmayacaktır..."

Bugün; bir kurtlar sofrasının tam ortasında emperyalizme ve Batı uşaklığına başkaldıran bu şerefli milletin 'Sevr'in hükümlerini yok saydığı, azim ve kararlılıkla 'Yedi Düvel'e' meydan okuduğu Lozan'ın yıl dönümü!..

Yıllara meydan okuyan akbabaların elleri, dün olduğu gibi bugün de memleketimin her yerinde...

Lozan ile çözüme kavuşturduğumuz "Misak-ı Milli" sınırları tehlikededir! Siyasi bir başarı ile kaldırdığımız kapitülasyonlar modern dünyanın şartlarına uyarlanmış şekilde tekrar önümüzde!.. Devlet borçları ile ilgili yarı sömürge olan"Düyun-u Umumiye" kavramı bugün İMF ve Dünya Bankası adı altında başka başka kılıfların içerisinde yer buldu kendine. Azınlık hakları ile ilgili kararları ihlal edenler, bugün ülkeyi eyalet sistemi adı altında bin parçaya bölebilmenin derdinde.

Sevr önünümüze yeniden konmak isteniyor!..

...ve sonsuz bir çığlıkta Mustafa Kemal'in şavkıyan dizeleri yeniden kulaklarımızda "Milletin istiklâlini, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır!.."

Parola budur ve yol bellidir! Ya İstiklâl ya ölüm!..

Nilgün BAŞTUĞ, 24 Temmuz 2012
nilgunbastug@gmail.com
Ben yaşayabilmek için, kesin olarak bağımsız bir ulusun evladı kalmalıyım. Bu yüzden ulusal bağımsızlık bence bir hayat sorunudur.
Ya istiklal, ya ölüm!
Kullanıcı küçük betizi
NİLGÜN BAŞTUĞ
GM Yazarları
GM Yazarları
 
İletiler: 694
Kayıt: Çrş Eki 26, 2011 12:44

Re: Bağımsızlık ve İstiklâl Uğruna / Nilgün BAŞTUĞ

İletigönderen vatandaş » Çrş Tem 25, 2012 11:01

işte mesele de bu millete nasıl ulaşılabileceği..artık insanlar robotlaşmış ve beyinlerini ruhlarını maddenin esiri haline getiren dünya düzenine karşı savunmasız,gerçeklerden bi haber yaşamaktalar...sayıları çok az kalmış olan ki ben ona türkiyede azınlık bile diyemiyorum,az diyebiliyorum,sizin gibi insanların insanların sayesinde hala nefes alabiliyoruz..soluğunuz daim ola...sevgiler...
Kullanıcı küçük betizi
vatandaş
Üye
Üye
 
İletiler: 1
Kayıt: Çrş Tem 25, 2012 10:19


Şu dizine dön: Nilgün BAŞTUĞ

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x