Banu Avar'la Sınırlar Arasında - İsveç'in Nobel'i

Banu Avar ile Sınırlar Arasında

Banu Avar'la Sınırlar Arasında - İsveç'in Nobel'i

İletigönderen kaye » Cmt Oca 26, 2008 16:29

İSVEÇ'İN NOBELİ

Banu Avar: İsveç'deki Sami azınlığın hakları konusunda ne düşünüyorsunuz. Bu konu sık gündeme gelir mi?
Kerstin Brunnberg: Hayır pek sık konuşulmaz.
Banu Avar: Türkiye birçok konuda olduğu gibi Ermeniler konusunda da bir çok haksız saldırıya maruz kalıyor. Ermeni iddialarını kabul etmesi isteniyor. Size hiç böyle bir dayatma yapıldı mı? Çünkü Sami ve Tater ırkı İskadinavya'da artık pek az var.
Kerstin Brunnberg: Eeeeee... İşte bu yüzden azınlık radyoları var. Bu konuları çok önemsediğimiz için o dillere yer veriyoruz.
Banu Avar: Ben genocideden (soykırımdan) bahsediyorum. Tater ve Sami halklarının yok edilmesinden...
Kerstin Brunnberg: Genocide!
Banu Avar: Evet, 1920den 1980'e kadar süren Sami ve Tater kızlarının kısırlaştırılması süreci.
Kerstin Brunnberg: Şeyy, şüphesiz, fakat, bu konuda bayağı bir tartışma oldu. Bence bu iyi bir tartışma konusu evet!


Banu Avar'ın bu programında "Nobel, ABD emperyalizmine hizmet eder; Pamuk, milli kimliğini reddettiği için ödülü aldı; İsveç, Romanlara soykırım yaptı" gibi ifadeler kullanıldı.

Orhan Pamuk'un İsveç'te Nobel Edebiyat Ödülü'nü almasından bir gün sonra TRT'de, Nobel Ödülü ve Orhan Pamuk hakkında yapılan bir program siyasi skandala neden oldu. Banu Avar'ın sunduğu, röportajlara da yer verilen "Sınırlar Arasında" programında şu görüşlere yer aldı.

* Nobel ve benzeri uluslararası ödüller ABD eski başkanlarından Ronald Reagan'ın kurguladığı gizli bir planlamayla ve "ABD'nin küresel kültür emperyalizmine hizmet" amacıyla verilmekte, ödül alanlar bu amaçlarla kendi ülke ve bölgelerinde kullanılmaktadır.

* Bu ödüller etrafında yüksek miktarda paralar dönmektedir.

* İsveç'te Sami (Lapon) azınlık her türlü haklarından mahrumdur.

* 1980'lere kadar Lapon ve Romanlara İsveç soykırım uygulamıştır.

* İsveç'te alkolizm ve delilik çok ciddi sosyal sorunlardır. Kadınlar yoğun biçimde şiddete maruz kalıyor.

* İsveç'te basın özgürlüğü yoktur.

* Irkçılık had safhadadır.

* Nobel Ödülü'nü reddeden tek yazar Jean Paul Sartre, Cezayir asıllıdır.


Vatansever TRT'ci Avar'a 216 tehdidi

YAZAR Orhan Pamuk'a Nobel Edebiyat Ödülü, Leyla Zana'ya da Norveç'te Barış Ödülü verenlerin ipliğini pazara çıkaran gazeteci Banu Avar, proğram yayınlandıktan sonra sözde aydınların hedefi oldu. Nobel ödüllü Yazar Orhan Pamuk'un, 'Bir milyon Ermeni'yi katlettik' sözlerini ifade özgürlüğü kapsamında kabul eden aydınlar, Programcı Banu Avar'ın Nobel Vakfı'na ilişkin programına aba altından sopa gösterdiler. Türk Ceza Kanunu'nun 301'inci maddesinin kaldırılmasını isteyenler, TRT'nin beğeniyle izlenen programı 'Sınırlar Arasında'nın Yapımcı ve Sunucusu olan Avar'ı, TCK'nın 216'ncı maddesinden yargılatmak istiyorlar.

İki yüzlülük yapıyorlar

Avar, 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama' iddiasıyla suçlanıyor. Türkiye'yi insan hakları konusunda en çok eleştiren batılı ülkelerden biri olan İsveç'in, 1980'lere kadar Sami ve Tater halklarına soykırımı uyguladığını savunan program, bazı çevreleri rahatsız etti. Avar'ın programının yayından kaldırılması ve Türk Ceza Kanunu'nun 'Halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılamaya' itme suçunu düzenleyen 216'ncı maddesinden yargılanması isteniyor.

Bunlar 301'i kaldır diyenler

Pamuk'un Nobel Edebiyat Ödülü'nü almasından bir gün sonra TRT'de yayımlanan Nobel'in ABD emperyalizmine hizmet ettiğinin, Pamuk'a ödülün kendi kimliğini reddettiği için verildiğinin ve İsveç'in 1980'li yıllara kadar Sami ve Taterler'e soykırım yaptığının anlatıldığı programa ilk tepkiler, 301'in kaldırılmasını isteyen aydınlardan geldi. Programa ilişkin ayrıntıların gazetelerde yer almasının ardından devreye giren İsveç'in Ankara Büyükelçiliği'de proğramın kaldırılması, tekrarların yayınlanmaması için devreye girdi.

TRT arkamda

İrlanda'da bir sonraki programının çekimlerini ve röportajlarını yapan Avar ise bu duruma oldukça şaşırmış. Kendisinin TCK'nın 216'ncı maddesiyle ilgisinin olmadığını söyleyen Avar, Türkiye'ye döndüğü zaman TRT Genel Müdürlüğü yetkilileriyle görüşmeler yapacağını söyledi. Programının tekrarının kaldırılıp kaldırılmadığına ilişkin net bir bilgisi olmadığını söyleyen Avar, şöyle konuştu: 'TRT benim arkamda. Program devam ediyor, bir sorun yok. Döndüğüm zaman sorun neymiş görüşeceğim. Ben şu anda İrlanda'da bir sonraki programımın çekimlerini yapıyorum. Biz Avrupa'da bize diretilen Kopenhag Kriterleri'nin nasıl uygulandığını araştırıyoruz. Türkiye'ye kriter dayatan Avrupa ülkelerindeki uygulamaya ışık tutuyorum. 'Bize soykırımı yaptınız' diyenlerin yaptıklarını gözler önüne seriyoruz. İsveç'le ilgili program bu çerçevededir. Benim halkı kin ve düşmanlığa sevk etmemle ne alakam olabilir? 301'in kalkmasını istiyorlar sonra da beni 216'yla yargılamak istiyorlar.'

Hedef yaptılar

Fatih Altaylı (Sabah Genel Yayın Yönetmeni): Geçtiğimiz günlerde TRT’de bir program yayınlandı. Bu programda bir sunucu Orhan Pamuk ve İsveç aleyhine ağır ifadeler kullandı.Söylenenlerin büyük bölümü doğru değildi, önyargılıydı veya sübjektif değerlendirmelerdi. Orhan Pamuk’un fikir özgürlüğünü savunan ve bir kısmını yakından tanıdığım bazı Türk entelektüeller hemen karşı saldırıya geçti ve program yapımcısı Banu Avar’ı hedef tahtasına oturttu.Savcılara suç duyurusunda bulundular, TCK maddeleri vererek cezalandırılmasını istediler.

Peki ne oldu fikir özgürlüğüne, ifade özgürlüğüne?
Orhan Pamuk’un, Elif Şafak’ın Türkiye ile ilgili önyargılı, taraflı, karşıt olma özgürlüğünü savunanlar söz konusu olan tam tersi olunca neden “fikir ve ifade özgürlüğünü” savunmayı bırakıyorlar.

Banu Avar’a linç…

Melih Aşık (Milliyet): TRT’de Sınırlar Arasında adlı programı yapan Banu Avar’ın İsveç ve Nobel ödülü aleyhindeki sözleri yüzünden yer yerinden oynuyor. Bir kısım medyanın Avar’ı linç etme girişimlerinin sebebi nedir? Avukat Ümit Arif Özsoy haklı olarak soruyor:
- Avrupa’da, Amerika’da her yıl Türkiye aleyhine onlarca program yapılıyor, o ülkelerin basını aynı tepkiyi veriyor mu? Avar’ı linç etmeye yeltenen arkadaşlar kendi ülkeleri aleyhine dış yayınlara aynı tepkiyi veriyor mu?

Basın özgürlüğü

Hikmet Bila (Cumhuriyet): Meslektaşım Banu Avar’ı kutluyorum. TRT’deki “Sınırlar Arasında” adlı programıyla Türkiye’de insanların gözünde sayısız pencereler açtı.
Avar, programda kimilerinin hoşuna gitmeyecek şeyler söylemiş. Söyler. Basın özgürlüğü, ifade özgürlüğü yok mu? Programda, kimilerini rahatsız eden ifadeler neymiş? Özetle şunlar: Nobel ve benzeri ödüller belli amaçlarla verilmekte ve ödül alanlar kendi ülkelerinde kullanılmaktadır.
Hemen diplomatik baskılar başlamış ve programın tekrarı yayından kaldırılmış. Hazretler basın ve düşünce özgürlüğüne çok saygılıdırlar ya… Bu programın bırakın yayından kaldırılmasını, sadece Türkiye’de değil, bütün AB ülkelerinde gösterilmesi gerekir. En parlak üyelerinin ne durumda olduğunu görsünler diye.
Basın özgürlüğü o arkadaşları pek ilgilendirmiyor galiba. Bir programın skandal olmaması için “Türklerin Ermeni soykırımı’ndan mı söz etmesi gerekiyor.

Avar’a 216 tehdidi
Tercüman: O.Pamuk’a, Zana’ya verilen ödüllerin ipliğini pazara çıkaran Banu Avar hedefte. Sözde aydınlar ‘Yargılansın’ diye yırtınıyor

İkileme tanık oluyoruz
Burhan Ayeri (Güneş): Milliyet ve Sabah gazetelerinin Banu Avar ve TRT’de yayınlanan programı ‘Sınırlar Arasında’ya saldırılarına HaberTÜRK televizyonu da katıldı. Türkiye’de enteresan ikilemlere tanık oluyoruz. Ülkesine, milli değerlerine, Atatürk başta, liderlerine saldıranlara alkış tutuyorlar. Baskın Oran’ları, Atilla Yayla’ları yere göğe koymuyorlar.

Bunlar sahte demokrat!
Gözcü gazetesi: Sabah Gazetesi Ombudsmanı Yavuz Baydar’ın, meslektaşı Banu Avar’ı ispiyonlayarak 216’ıncı maddeden yargılanmasını istemesi şaşkınlık yarattı.

YILIN kuvvacısı
internetajans.com’un geleneksel olarak dağıttığı ‘Yılın Kuvvacısı’ ödülüne bu yıl TRT’de yayınlanan ve büyük yankı uyandıran ‘Sınırlar Arasında’ programının hazırlayıcısı ve sunucusu gazeteci Banu Avar layık görüldü. 2006 yılı Kuvvacı ödülü alacak diğer isimler ise şunlar: “Doç. Dr. Hasan Ünal, Avukat Kemal Kerinçsiz, Prof. Dr. Nur Sertel, gazeteci Metehan Demir, Prof. Dr. Ümit Özdağ, Gazeteci yazar Aytunç Altındal, Em. Tuğ Gen.Veli Küçük, Prof. Dr. Turan Yazgan , Vural Savaş (Yargıtay Eski Cumhuriyet Başsavcısı), Prof. Dr. Mehmet Çelik, Milletvekili Turhan Çömez, Sanatçı İsmail Türüt, Em. Tuğ Gen. Ramiz İlker, Gazeteci İrfan Sapmaz , Güray Değerli (Rumeli Balkan Türkleri Federasyonu),
ÖZEL ÖDÜL: Dr. Sadettin Ergeç (Irak Türkmen Cephesi Lideri.
Ödüller, 24.Aralık 2006 tarihinde İstanbul Hilton Oteli Şadırvanağa Salonu’nda düzenlenecek törenle verilecek.


Sansürcüler ekibi…
Pamukçu yazarların, ‘Türkler bir milyon Ermeni 30 bin Kürdü öldürdü’ diyerek Nobel ile ödüllendirilen Orhan Pamuk’u koruma ve kollama ekibi gibi çalıştıkları biliniyor. Orhan Pamuk’a ve Nobel ödülünü dağıtan İsveç’e toz kondurmayan bu isimlerin, gazetecilik etiğine aykırı davrandıkları Akşam gazetesi yazarı Oray Eğin’in, ‘Stockholm notları’nda da açıkca görüldü. Eğin, Pamuk’un Nobel töreni için İsveç’e davet edilen gazetecilerin aynı ekipten olduğuna dikkati çekerek şunları yazdı: “Böylesi bir yoğunlaşmaya bakıldığında ister istemez ‘Acaba Pamuk aleyhinde bir şey çıkmasın diye mi bu isimler seçildi’ diye düşünmek mümkün. Olası bir olumsuz gelişmede, mesela Pamuk’un olası bir dil sürçmesinde veya bir protestoda Türkiye’de zaten büyük tepki gören yazar hakkında ‘Bu isimler kollayan, eleştirel olmayan haberler yazar’ diye mi liste oluşturuldu acaba?
Doğrusu, bu kadar deneyimli gazetecinin böylesi kolay bir hesaba ortak olacağını düşünmem. Ama Stockholm’de şuna da tanık oldum: Yedi-sekiz kişilik bir grup, Grand Hotel’in yakınında ufak bir protesto gösterisi yaptı. Bu benim haberim değildi, başka gazetecilerin gördüğü bir haberdi ve benim yazma hakkım yoktu. Ama onlar da “Boşverin yazmayalım, Türkiye’de büyütürler” diye kendi aralarında konuşup bu haberi vermediler.

İşte, Pamuk’a protesto olayını görüp de tek satır yazmayan yazarlar:
Altan Öymen, Doğan Hızlan, hamile hamile buralara kadar gelen Balçiçek Pamir, İsmet Berkan, Hasan Cemal, Ferhat Boratav ve Soner Yalçın, Şahin Alpay, Fehmi Koru, Ali Bayramoğlu, Cüneyt Özdemir, Okay Gönensin, Kürşat Bumin, Derya Sazak, Filiz Aygündüz, Banu Güven, Metin Celal, Feridun Andaç ve Cengiz Çandar.
Bu isimler içinde Orhan Pamuk hayranlığı sınır tanımayanlar da var. Bu konuda Akşam yazarı Oray Eğin’in şu tespiti bulunuyor, ‘Pamuk’un yaptığı ‘Babamın Bavulu’ başlıklı konuşma bazı gazetecileri gözyaşlarına boğdu: Hasan Cemal, İsmet Berkan ve Yasemin Çongar gözleri sulananlardandı. Orhan Pamuk’u ayakta ilk alkışlamaya başlayan gazeteci Ali Bayramoğlu’ydu.’

Orhan Pamuk, primat mı?
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik konuşuyor: “Pamuk’a Nobel ödülü büyük talih. Bazı yazarlar ve gazeteciler bunu görmezden geliyor. Yanlış. Evrim Teorisi okullarda okutuluyor. Darwin’i sindiriyorsan, Ermenilerle ilgili tutumuna rağmen Orhan Pamuk’u da sindireceksin.” İyi de, Orhan Pamuk da mı primat?..

İŞTE BU ÇOK OLAYLI PROGRAM:

İNDİR


Kullanıcı küçük betizi
kaye
Üye
Üye
 
İletiler: 1036
Kayıt: Pzr Oca 06, 2008 0:57

İletigönderen drJecco » Cmt Oca 26, 2008 17:00

Nobel Hakkında Oktay Sinanoğlu'nun çok hoş bir sözü var "Ödüller veren için verilir.Nobel İsveç'i haritaya koydu..."

Paylaşım için teşekkürler.
Kullanıcı küçük betizi
drJecco
Üye
Üye
 
İletiler: 23
Kayıt: Prş Oca 17, 2008 17:54

İletigönderen kurtulus » Cmt Şub 02, 2008 21:46

cok saolnun elinize sağlık
Kullanıcı küçük betizi
kurtulus
Üye
Üye
 
İletiler: 248
Kayıt: Cum Oca 25, 2008 17:10

İletigönderen receylan » Pzt Haz 02, 2008 15:03

teşekkürler...
Kullanıcı küçük betizi
receylan
Üye
Üye
 
İletiler: 398
Kayıt: Çrş Eyl 26, 2007 5:15

İletigönderen kurtulus » Çrş Tem 16, 2008 9:55

Kullanıcı küçük betizi
kurtulus
Üye
Üye
 
İletiler: 248
Kayıt: Cum Oca 25, 2008 17:10

İletigönderen BARHANN » Prş Eyl 18, 2008 20:47

partlarda sorun var...
Kullanıcı küçük betizi
BARHANN
Üye
Üye
 
İletiler: 497
Kayıt: Pzr Nis 27, 2008 11:21

İletigönderen kaye » Cum Eyl 19, 2008 1:30

BARHANN yazdı:partlarda sorun var...

Kontrol ettim, linkte herhangi bir sorun yoktur..
Kullanıcı küçük betizi
kaye
Üye
Üye
 
İletiler: 1036
Kayıt: Pzr Oca 06, 2008 0:57

İletigönderen matkap98 » Pzt Eki 20, 2008 6:59

teşekkürler
Kullanıcı küçük betizi
matkap98
Üye
Üye
 
İletiler: 20
Kayıt: Prş Eki 16, 2008 7:06

İletigönderen kertul » Sal May 05, 2009 16:43

çok güzel hazırlanmış bir program. çok teşekkür ederim
Kullanıcı küçük betizi
kertul
Üye
Üye
 
İletiler: 11
Kayıt: Pzr May 03, 2009 22:14

Re: Banu Avar'la Sınırlar Arasında - İsveç'in Nobel'i

İletigönderen Mahmut Esat Bozkurt » Pzr Nis 25, 2010 11:04

Teşekkürler.
Saati çalınca ölümü, bir dost kucaklar gibi kucaklamak, büyük davaların ardı sıra koşan ihtilâlciler için kaçınılmaz bir zorunluktur. (Mahmut Esat Bozkurt)
Kullanıcı küçük betizi
Mahmut Esat Bozkurt
Üye
Üye
 
İletiler: 32
Kayıt: Çrş Mar 03, 2010 18:37

Re: Banu Avar'la Sınırlar Arasında - İsveç'in Nobel'i

İletigönderen Oğuz Kağan » Cmt May 07, 2011 23:25BlipTV'deki İzlenceleri DNS Ayarlarınızı Değiştirerek İzleyebilirsiniz:
http://www.guncelmeydan.com/pano/bliptv-deki-izlenceleri-dns-ayarlarinizi-degistirerek-izleyebilirsiniz-t28280.html


http://blip.tv/file/get/Kutadgu24bilig-BanuAvarlaSnrlarArasndaSveinNobeli285.avi
(İndirme ilişimini farenin sağ tuşuna tıklayıp "farklı kaydet" seçeneği ile indirebilirsiniz)
Namık KEMAL:
"Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini,
Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini?"


Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK:
"Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini,
Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini."http://www.guncelmeydan.com/pano/tayyip-erdogan-a-gonderilen-cfr-muhtirasi-kuresel-ihale-t18169.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/abd-disisleri-abdullah-gul-u-biz-yetistirdik-t23656.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/dun-malta-surgunleri-vahdettin-bugun-ergenekon-tayyip-t18151.html

KAÇAMAYACAKSINIZ!
Kullanıcı küçük betizi
Oğuz Kağan
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 11806
Kayıt: Sal Oca 27, 2009 23:04
Konum: Ya İstiklâl, Ya Ölüm!

Re: Banu Avar'la Sınırlar Arasında - İsveç'in Nobel'i

İletigönderen Oğuz Kağan » Pzt Şub 18, 2013 21:22

Namık KEMAL:
"Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini,
Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini?"


Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK:
"Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini,
Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini."http://www.guncelmeydan.com/pano/tayyip-erdogan-a-gonderilen-cfr-muhtirasi-kuresel-ihale-t18169.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/abd-disisleri-abdullah-gul-u-biz-yetistirdik-t23656.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/dun-malta-surgunleri-vahdettin-bugun-ergenekon-tayyip-t18151.html

KAÇAMAYACAKSINIZ!
Kullanıcı küçük betizi
Oğuz Kağan
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 11806
Kayıt: Sal Oca 27, 2009 23:04
Konum: Ya İstiklâl, Ya Ölüm!


Şu dizine dön: Banu AVAR'la Sınırlar Arasında

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x