Barzani ile ilk temas

Genel & Güncel Konular

Barzani ile ilk temas

İletigönderen Çetin Taş » Cmt Mar 03, 2007 20:13

Milli Güvenlik Kurulu'nda (MGK) Kuzey Irak'taki Kürt liderlerle görüşmeye "yeşil ışık" yakılmasının ardından ilk yüzyüze temas bugün Kahire'de gerçekleşecek.


Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Irak Kürdistan Demokratik Partisi'nin (IKDP) lideri Mesut Barzani'nin en yakın adamı olarak bilinen Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile Kahire'de ikili bir temas gerçekleştirecek.

Gül geçen hafta sonu Pakistan'ı ziyaret ederken, Irak konusunun görüşüleceği Arap Ligi'nden aldığı davete olumlu yanıt verdi. Arap Ligi'nin bugün Kahire'de yapacağı toplantıya katılacak olan birçok bakanla ikili görüşmelerde bulunacak olan Gül'ün en önemli teması Irak'ın IKDP'li Dışişleri Bakanı Zebari ile olacak.

BAKAN SIFATIYLA

"Türkiye ve Irak dışişleri bakanları" sıfatları altında gerçekleşecek görüşmede Gül, Zebari'ye IKDP lideri Barzani'nin Türkiye'de büyük tepki çeken açıklamalarıyla ilgili önemli mesajlar verecek. Gül, Zebari'den Barzani'nin açıklamalarında provokasyondan ve hayalperestlikten kaçınmasını isteyecek.

Gül, Afganistan dönüşü yaptığı açıklamada, "Türkiye Bağımız Kürdistan'a alışmalı" diyen Barzani'ye, "Bu tip demeçleri ya kasıtlıdır, ya da çok hayalperest ve sorumsuzluktur. Tek söyleyeceğim şudur: Bu bölgedeki irrasyonanel liderlik, maksimalist hayalperestlik daima halkının başını belaya sokmuştur. Bunun en iyi örneği Saddam Hüseyin’dir" diye yanıt vermişti.

BARZANİ PAZARLIK YAPIYOR

Bu arada MGK'nın asil üyelerinden bir yetkili, Barzani'nin son söylemlerinin Türkiye ile bir şekilde pazarlık yapmak amaçlı olduğunu ifade ederek, "fındık reklamı" benzetmesini yaptı. Aynı yetkili, "bir fındık reklamı var, sonu 'yersen' diye bitiyor. Barzani'nin hesabı da bu" dedi.

MÜBAREK'LE KIBRIS'I GÖRÜŞECEK

Gül, Kahire'deki toplantının ardından özel uçağı ile Mısır'ın sayfiye kenti Şarm El Şeyh'e geçerek burada Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'le görüşecek. Gül'ün bu görüşmede Mısır'ın Rum Kesimi ile adanın etrafında yaptığı petrol arama çalışmalarına ilişkin anlaşmaya yönelik Türkiye'nin tepkisini dile getirmesi bekleniyor. Gül'ün Pakistan'da görüştüğü Mısır Dışişleri Bakanı Ahmet Ebu Geyd, Mısır'ın anlaşmayı gözden geçirip uygulamaya koymayacağının sinyalini verirken iki taraf, önce Türkiye’den Mısır’a bir heyet gitmesi, ardından da Mısır Petrol Bakanı Fehmi başkanlığında bir heyetin Türkiye’ye gelerek konuyla ilgili görüşmelerde bulunmasında mutabık kalmışlardı.

Kaynak: 3 Mart 2007,Hürriyet
Kemalistim.Vatanımı her şeyden çok seviyorum.
Kullanıcı küçük betizi
Çetin Taş
Üye
Üye
 
İletiler: 2354
Kayıt: Pzt Şub 19, 2007 22:02

İletigönderen |Kuralsız| » Cmt Mar 03, 2007 23:55

Aslan Kayserilim(!) ya bu işi en iyi o becerir :twisted: , o da diyalogcu oldu çıktı başımıza :evil:

Düne kadar '' 3-5 Çapulcu Peşmerge '' idi bugün Masa başında '' Pazarlık '' atıyo...


Özellikle Kayseriliyi(!) göndermişler '' Pazarlık '' meselesi :twisted:


haber için tşk.
''Hayattaki yegane üstünlüğüm Türk doğmaktır! Muhterem milletime şunu tavsiye ederim ki; sinesinde yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki cevher-i asli'yi çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an feragat etmesin."
Başbuğ Mustafa Kemal Atatürk

Ruhun Şad, Mekanın Cennet Olsun Türklüğün Yüce Başbuğu ATATÜRK
Kullanıcı küçük betizi
|Kuralsız|
Üye
Üye
 
İletiler: 2244
Kayıt: Pzr Şub 25, 2007 13:25
Konum: Gecenin Kıyısından Karanlığın Tam Ortasından |K@yse®ciyes|


Şu dizine dön: Genel - Güncel Konular

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 12 konuk

x