Barzani nasıl ikna edilebilir? / Arslan BULUT

Barzani nasıl ikna edilebilir? / Arslan BULUT

İletigönderen Oğuz Kağan » Çrş Eyl 20, 2017 15:30

Barzani nasıl ikna edilebilir?

2011-2012 yıllarında Erbil'de görev yapan bir Türk yazıyor:

"Sohbet ettiğimiz Irak Türkmen Cephesi üyesi bir arkadaşa 'neden işgale direnmediniz?' deyince aldığım cevap karşısında donup kaldım ve karşılık veremedim:

-Ne ile savaşacaktık. Bize Türkiye'den her ay on bin dolar, Barzani'ye bir milyon dolar yardım geliyordu.

Bu arada Türk siyasetinde aklınıza gelen her görüşten siyasetçinin Kuzey Irak'ta ticari faaliyeti vardı."


* * *

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz ise IKBY'nin 25 Eylül'de yapmayı planladığı referandum hakkında "Hükümetin Barzani'ye, 'Bu sevdadan vazgeç' deyip 24 saat süre vermesi lazım. Eğer bu süre içinde geri atım atmıyor ve hâlâ hükümetten ve Türkiye'den giden sesleri ayağının altına alıp çiğniyorsa o zaman askeri, siyasi ve ekonomik tedbirler içeren bir paket hazırlanması lazım." dedi.

Yılmaz, yakın tarihteki olayları şöyle hatırlattı:

* İşin bu noktaya gelmesinde, Barzani'nin altına kırmızı halılar seren, Irak Merkezi Hükümetine gösterdiği iyi muamelenin yüz katını Barzani'ye gösteren ve bayrağını göndere çeken, kurultayında 'Türkiye seninle gurur duyuyor' dedirten ve alkışlattıran, Diyarbakır meydanında sahneye çıkartıp ahaliye selamlattıran Adalet ve Kalkınma Partisi sorumludur.

* Barzani ile örtülü enerji işi yapan, kirli ticaret yapan, Barzani'yi zengin eden AKP'dir. Kerkük-Yumurtalık petrol boru hattının bütün geliri, Bölgesel Kürt Yönetiminde Barzani'nin cebine gitmektedir. Bunun Irak Merkezi Yönetimine bir faydası kalmamıştır. Barzani, buradan elde ettiği gelirle daha fazla silah almakta ve kimseyi dinlememektedir.

* Barzani, Habur'dan giden TIR'lara, araçlara haraç kesmektedir. Günde yaklaşık 6-7 bin araç ve tankerin gelirini almakta, Bağdat'a bir kuruş bile vermemektedir.

* Kuzey Irak'ta enerji işi yapan AK Parti'ye yakın firmaların açıklanması gerekir.


* * *

Enerji Piyasaları ve Politikaları Enstitüsü adlı kuruluşun başkanı Dr. Volkan Özdemir de Anadolu Ajansı'ndan Ebru Şengül'e yaptığı açıklamada Erbil'in, (Barzani yönetiminin) Türkiye üzerinden son 3,5 yıldır petrolünü uluslararası pazarda satıp gelir elde ettiğini söyledi.

Özdemir, "Bu referandumun iptali için Türkiye'nin elinde büyük bir güç var. O da Türkiye üzerinden yapılan petrol ticareti. Türkiye petrol ticaretini durdurursa IKBY'nin çok fazla dayanma gücü kalmaz" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım ise Irak'ın kuzeyinde yapılması planlanan bağımsızlık referandumunun ulusal güvenlik meselesi olduğunu belirterek, "Bu konuda gereken her türlü adım ve adımları atacağımız konusunda kimsenin şüphesi olmasın" dedi.

Göreceğiz!

Yastık altındaki altınlar ne yapılacak?

Böyle bir zamanda, uzmanlar tarafından yastık altında bulunduğu tahmin edilen 300 milyar değerinde iki bin ton altının çeşitli yatırım araçları ile halkın elinden toplanmak istenmesini ise manidar buluyorum.

Yastık altında atıl olarak bulunan yaklaşık 300 milyar liralık altını, altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası projesiyle ekonomiye kazandırmak istediği bildirilen hazine, bu kapsamda ilk ihracını 2-6 Ekim'de yapacak.

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "Bu iki yeni enstrüman sayesinde bankacılık sistemi üzerinden yatırımlara daha fazla kaynak ayrılabilmesiyle büyüme ve kalkınma desteklenecek, sermaye piyasaları gelişecek" dedi.

Mehmet Şimşek, Maliye Bakanı iken Türkiye'nin 490 ton olan altın rezervinin 450 tonunun, İngiltere Merkez Bankası Bank Of England'da emanette olduğunu açıklamıştı.

İngiltere, yeniden altın mı istiyor? Yoksa altın toplama işi de Irak'taki referanduma karşı bir tedbir mi?

Arslan BULUT, 20 Eylül 2017
arslanbulut@yenicaggazetesi.com.tr
Namık KEMAL:
"Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini,
Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini?"


Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK:
"Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini,
Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini."http://www.guncelmeydan.com/pano/tayyip-erdogan-a-gonderilen-cfr-muhtirasi-kuresel-ihale-t18169.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/abd-disisleri-abdullah-gul-u-biz-yetistirdik-t23656.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/dun-malta-surgunleri-vahdettin-bugun-ergenekon-tayyip-t18151.html

KAÇAMAYACAKSINIZ!
Kullanıcı küçük betizi
Oğuz Kağan
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 11955
Kayıt: Sal Oca 27, 2009 23:04
Konum: Ya İstiklâl, Ya Ölüm!

Şu dizine dön: Arslan BULUT

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x