Başkanlık Sistemi Emperyalizmin Tarihsel Bir Hesaplaşma Planıdır / Mithat AKAR

Üniversiteli Gençler Burada Yazıyor

Başkanlık Sistemi Emperyalizmin Tarihsel Bir Hesaplaşma Planıdır / Mithat AKAR

İletigönderen mithat akar 1923 » Pzt Oca 16, 2017 12:25

Başkanlık Sistemi Emperyalizmin Tarihsel Bir Hesaplaşma Planıdır

Başkanlık sistemi emperyalizmin Türk ulusuna bir dayatmasıdır. Başkanlık sistemi ile hedeflenen amaç, Türk ulusunun ulusal birliği ve toprak bütünlüğünü ortadan kaldırmakla beraber, mevcut siyasi birliği ( Üniter Devlet ) tamamen tasfiye etmektir.
Resim

Başkanlık sistemi, emperyalizmin Türk ulusu ile 100 yıl önce gerçekleştiremediği hesaplaşmanın yeniden gündeme gelmesidir. Bu yüzden Başkanlık sistemine karşı yürütülecek mücadele, içeride otokrasiye karşı milli egemenliği yeniden temin etmek, dışarıda emperyalizme karşı yeniden tam bağımsızlığı sağlamak amacına dönük yürütülmelidir.

Temel olarak,Türk milletinin ulusal varlığına yönelik bir sabotaj olduğu için, milliyetçilik ilkesinin öne çıkarıldığı bir mücadele stratejisi belirlenmeden, başkanlığa karşı verilecek mücadele, bir ayağı eksik bir mücadele olacaktır. Toparlayacak olursak, başkanlığa karşı milliyetçi, anti emperyalist bir strateji uzun vadeli olarak belirlenmelidir.

"Kuvayi Milliye yi Amil(etken) ve Milli İradeyi Hakim Kılmak "

Mesele, şu ya da bu partinin iktidar olma veya muhalefet etme meselesi değil. Mesele, Sevr'de gerçekleştirilemeyen "Türk ulusunun Anadolu'ya hapsolması ve nihayetinde Anadolu'dan atılma" meselesidir.

Mevcut mücadeleyi, parti ya da partilere karşı, başka parti veya partilerin mücadelesi doğrultusunda daraltırsak, günlük siyasi hesaplardan dolayı uzun vadeli plan yapamayız. Bu yüzden Başkanlık Sistemi adı altında, Milli / Üniter Devlet anlayışını, Cumhuriyet çatısı altında toplayan kurumsal, siyasal, kültürel yapıyı ortadan kaldırmaya çalışan saldırıya karşı; yeniden milli egemenlik ve milli bağımsızlığı esas alan bir planla mücadeleyi sürdürmemiz lazım gelir.

Bu mücadelenin verileceği alan SİNE-İ MİLLETTİR. Milleti hesaba katmadan yapılan planların başarısızlıkla sonuçlandığını, Milli Kurtuluş Savaşı tarihinde bütün dünya gördü.

Daha özlü bir ifadeyle : Mücadele muhalefet etmekle sınırlı, siyasi hesapların yapıldığı bir mantıkla değil; Erzurum Kongresi'nde ifade edildiği gibi "‘Kuvayi Milliye yi amil(etken) ve milli iradeyi hakim kılmak ." amacına dönük olmalıdır.

Mithat Akar / Gaziantep

https://www.facebook.com/profile.php?id=100006232153226
Kullanıcı küçük betizi
mithat akar 1923
Üye
Üye
 
İletiler: 298
Kayıt: Çrş Ağu 28, 2013 16:18

Re: Başkanlık Sistemi Emperyalizmin Tarihsel Bir Hesaplaşma Planıdır / Mithat AKAR

İletigönderen Gönül Pınar Atacı » Pzt Oca 16, 2017 14:25

Tümüyle güncel ve güzel bir yazı.Tebrikler ve iyi günler sevgili Mithat.
Kullanıcı küçük betizi
Gönül Pınar Atacı
Üye
Üye
 
İletiler: 684
Kayıt: Sal Ara 01, 2015 9:02


Şu dizine dön: Gençlik Diyor ki

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x