Batı'nın Eli Türkiye’nin Damarlarına Nasıl mı Sızıyor? İşte Bir Örnek: (Wikileaks Belgeleri, Çeviri)

Tartışma Alanı

Batı'nın Eli Türkiye’nin Damarlarına Nasıl mı Sızıyor? İşte Bir Örnek: (Wikileaks Belgeleri, Çeviri)

İletigönderen NİLGÜN BAŞTUĞ » Pzt Şub 11, 2013 23:32


Batı'nın Eli Türkiye’nin Damarlarına Nasıl mı Sızıyor? İşte Bir Örnek:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Başdanışmanlığı görevini yürüten İbrahim Kalın'ın, Stratfor Düşünce Kuruluşu'nda (Amerikan özel istihbarat kuruluşu) ve SETA ( Siyaset Ekonomi Toplum Araştırmaları Vakfı ) Vakfı'nda yer alan uzmanlar ile yaptığı, Wikileaks tarafından sızdırılmış özel yazışma metnine ait e posta içeriğinin derlenmiş hâlidir:

27 Şubat 2010, Nuh Yılmaz’dan nuhyilmaz@gmail.com:

Sevgili İbrahim,
Umarım sağlığın yerindedir. Bu mesajı göndermemin sebebi seni Bayan Reva Bhalla ile tanıştırmak. Bayan Bhalla Startfor’da Araştırma Direktörü olarak görevli, halen sorumlu olduğu bölgelerden biri olan Ortadoğu üzerinde çalışıyor. Enerjiden Afganistan’a uzanan uzmanlık alanlarında çok bilgili. 5 ile 15 Mart arasında Türkiye’de olacak, dış ve iç politika ve enerji konularında çalışan kişilerle görüşmek istiyor. Sen bu konulara odaklandığın için seninle görüşmesini önerdim. Programının çok sıkışık olduğunu biliyorum fakat ona ayırabilecek vaktin olursa çok iyi olur.

________________________________________
Sevgili Reva,
Bay Kalın Başbakan Erdoğan’ın başdanışmanıdır. Daha önce SETA’nın Genel Müdürü idi, konuştuğumuz konuların çoğunda uzmanlığı olan, Türkiye’nin uluslararası arenada ünlü ileri gelen entelektüellerinden biridir. Türkiye’de yapabileceğin en iyi şeylerden biri onunla görüşmek olur kanaatindeyim. Görüşme (umarım olur) tarih ve yerini sen kendin belirlersin; kısa zamanda senden haber alırsam memnun olurum.
En iyi dileklerimle,
Nuh YILMAZ
Direktör
SETA Vakfı, Washington
1025 Connecticut Avenue, N.W., Suite 1106
Washington, D.C., 20036
Tel: 202-223-9885 dahili. 301
Faks: 202-223-6099
nuhyilmaz@gmail.com
nyilmaz@setav.org
http://www.setav.org
http://www.setadc.org


________________________________________
27 Şubat 2010, saat 08:51’de İbrahim Kalın’dan:
Sevgili Nuh,
Mesajın ve Bayan Bhalla’yı tanıştırman için teşekkür ederim. Programımın gidişine göre kendisi ile Ankara veya İstanbul’da görüşebilirsem memnun olacağım. Onun Türkiye’de olduğu günlerde programım çok yüklü fakat ona vakit ayırabilmek için elimden geleni yapacağım. Şu andaki duruma göre, 10 Mart Çarşamba, Ankara’da benim Başbakanlık’taki makamımda saat 16:00 uygun görünüyor; gelecek hafta yer ve günü teyit ederiz.
Saygılar,
İbrahim

________________________________________
28 Şubat 2010, saat 10:52’de Reva Bhalla’dan:
Sevgili İbrahim,
Bana vakit ayırmayı kabul ettiğin için çok teşekkür ederim. Ülkenizi daha yakından tanımak için sabırsızlanıyorum. Geçen hafta Nuh ile çok enerjik bir görüşmemiz oldu, seninle konuşmamın mükemmel olacağını söyledi.
Ben İstanbul, Ankara arası programımı henüz kesinleştirmedim fakat 10 Mart Çarşamba günü Ankara’da olabilirim. Programın değişirse lütfen beni haberdar et. Ne kadar meşgul olduğunu biliyorum. Tekrar teşekkür ederim bana vakit ayırdığın için.
Seninle tanışmayı heyecanla bekliyorum.
En iyi dileklerimle,
Reva,
Reva Bhalla
Kıdemli Araştırmacı; Ortadoğu, Güney Asya ve Latin Amerika
STRATFOR
+1 (512) 699-8385

________________________________________
Gönderen: Reva Bhalla reva.bhalla@stratfor.com
Tarih: 5 Mart 2010 Cuma, 17:51
Alıcı: İbrahim Kalın ibrahimkalin@gmail.com
Konu: Tanışma hakkında
Sayın Bay Kalın,
Türkiye ziyaretim sırasında bana vakit ayırdığınız için size tekrar teşekkür etmek istedim. 10 Mart Çarşamba, saat 16:00 hâlâ uygun mu? Uygun ise o gün öğleden sonra Ankara’da olmayı planlayacağım. Heyecanla bekliyorum.
Reva,
Reva Bhalla,
Kıdemli Araştırmacı; Ortadoğu, Güney Asya ve Latin Amerika
STRATFOR
+1 (512) 699-8385

________________________________________
Konu: Tanışma
Tarih: 6 Mart 2010, saat 08:39
Gönderen: ibrahimkalin@gmail.com
Alıcı: reva.bhalla@stratfor.com
Evet. Başbakanlıkta benim makamımda buluşalım. Kızılay’daki Başbakanlığın merkez binası, B kapısından giriş yapacaksınız.
İbrahimKaynak:
http://wikileaks.org/gifiles/docs/92375 ... tion-.html
Güncel Meydan
Çeviri: Erkan GÜÇİZ
Dipçe: Georgetown Üniversitesi mezunu, Dinlerarası Diyalog ‘uzmanı’ İbrahim Kalın, Kutsal Haç Kolleji'nde çalıştıktan sonra SETA adlı ‘Düşünce’ kuruluşunu kuruyor, TRT'de boy gösteriyor, "Başbakanlık Danışmanlığı"na kadar yükseliyor!..
Ben yaşayabilmek için, kesin olarak bağımsız bir ulusun evladı kalmalıyım. Bu yüzden ulusal bağımsızlık bence bir hayat sorunudur.
Ya istiklal, ya ölüm!
Kullanıcı küçük betizi
NİLGÜN BAŞTUĞ
GM Yazarları
GM Yazarları
 
İletiler: 694
Kayıt: Çrş Eki 26, 2011 12:44

Re: Batı'nın Eli Türkiye’nin Damarlarına Nasıl mı Sızıyor? İşte Bir Örnek: ( Wikileaks Belgeleri, Çeviri)

İletigönderen Erkan Güçiz » Sal Şub 12, 2013 14:16

Başbakanımızın Başdanışmanı İbrahim Kalın’ ın Ankara’da makamına davet ettiği “Değerli Ziyaretçisi” nin kimin adamı olduğunu merak ediyorsanız, bakınız.

Wikileaks, Stratfor yazışmalarını ortaya dökmüş ve kurucusu Julian Assange, Stratfor’u “Gölge CIA” olarak tanımlamıştı. Bu yakıştırmayı abartma olarak görenler oldu. Ama Stratfor yazışmalarına derinden bakıldığında “Gölge” olmaktan çok daha ötede oldukları aşikârdır.

http://www.guncelmeydan.com/anasayfa/index.php?option=com_content&view=article&id=3254:stratfor-tantyor-kendini-erkan-guecz&catid=159:eguciz1&Itemid=387
Uluslar, egemenliklerini geçici bile olsa, bırakacağı meclislere dahi gereğinden fazla inanmamalı ve güvenmemelidir. Çünkü meclisler bile despotluk yapabilir ve bu despotluk bireysel despotluktan daha tehlikeli olabilir. Meclislerin öyle kararları olabilir ki, bu kararlar ulusun yaşamına giderilmesi olanaklı olmayan zararlar verebilir.
Gazi Mustafa Kemâl Atatürk

Erkan Güçiz

Facebook - TC ERKAN GÜÇİZ
Kullanıcı küçük betizi
Erkan Güçiz
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 421
Kayıt: Çrş Eyl 29, 2010 5:18


Şu dizine dön: Devlet ve Siyaset

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 2 konuk

x