“BİLESİNİZ…YAKARIM…ROMA’YI DA YAKARIM”… Dr. Noyan UMRUK

Genel & Güncel Konular

“BİLESİNİZ…YAKARIM…ROMA’YI DA YAKARIM”… Dr. Noyan UMRUK

İletigönderen Noyan Umruk » Çrş Ara 06, 2017 12:06

“BİLESİNİZ…YAKARIM…ROMA’YI DA YAKARIM”…

Dr. Noyan UMRUK

Neron beşinci ve son Roma İmparatoru… M.S. 54-68 seneleri arasındaki 14 senelik! imparatorluğu boyunca Neron Claudius Caesar olarak anılıyor.

Babası M.S.40 senesinde ölünce, annesi Aggrippina, amcası ve aynı zamanda imparator olan Claudius ile evlendi. Claudius’un meşrû vârisi oğlu Britlanicus’tu. Ancak Aggrippina İmparatoru ikna ederek, tahtın vârisinin kendi oğlu Neron olmasını sağladı. Britlanicus taraftarlarını işbaşından uzaklaştırdı.
Claudius, Aggrippina tarafından zehirlenerek öldürüldü. 17 yaşındaki Neron hükümdar oldu. Annesi ve Neron’un yakınlarından olan Burrus ve filozof Senaka, uzun süre imparatorluğun en etkili kişileri oldular.

Neron’un ilk beş hükümdarlık senesi, imparatorluğun altın yılları oldu. Yardımcılarının tavsiyeleri doğrultusunda, vaatlerini tuttu, vergileri azalttı, halk yararına mali reformlara girişti, iç barışı ve sınır emniyetini tesis etti.

Ancak bu beş yılın ardından kadim iktidar yorgunluğu ya da şımarıklığı hastalığına kapılarak zevk ve sefahate dalmaya başladı.
Sefahat âlemlerinde 2.200.000 sestier (Roma parası) sarf ettiği söylendi. Annesi, danışmanları Burrus ve filozof Seneka bu duruma müdahale edince, onları öldürttü. Öldürttüklerinin arasında karısı, senatörler ve de çok sayıda önemli kişi de vardı.

Neron, M.S 64 yılında hayatının en büyük saplantısı olan Roma’yı keyfine göre yeniden inşa etmek, “Yeni Romayı kurmak için”! başlattığı Büyük Roma Yangınını sarayından zevkle seyrederken Roma’nın tamamına yakını kül oldu. Suçu, Hıristiyan ve Yahudilerin üzerine atarak binlerce kişiyi katletti. Bundan sonra halkın önünde şarkı söylemeye, çalgı çalmaya başlayan Neron, nüfuzunu iyice kaybetti.

Senato, halk ve ordu, kendisini kundakçılık, katillik ve uygunsuz davranışlarda bulunmakla suçlayarak, başkaldırdı. Kendisine bağlı olanlar Roma’yı kan gölü hâline getirerek ayaklanmayı bastırdılar.

67 senesinde, şarkıcılık, müzik, şiir ve binicilik! alanlarındaki kabiliyetlerini ispatlamak üzere Yunanistan’a gitti. Bu davranışı, diğer davranışlarıyla birlikte, onun ruh hastası olduğu şüphelerini iyice kuvvetlendirdi. Bu sırada Britanya, Filistin, Mısır, Afrika’daki sömürge ve koloniler başkaldırınca Roma’ya geri döndü. Ancak, bu sırada ortaya çıkan Galya ve İspanya ayaklanmalarına engel olamadı. Ülkesinde senato ve halk tarafından vatan haini ilan edildi.

Tarihçi Suetonius'a göre, Neron yakın arkadaşlarıyla beraber Roma varoşlarındaki Via Salaria'ya kaçtı;[ muhafızlar onu tutuklamaya geldiklerinde o çoktan sekreteri Epaphroditos'un yardımıyla kendisini hançerlemişti…

“ Roma yeniden yanıyor”…

2000 yıl sonra “Yenisini” kurmak için, koccaman günah kamburunu gözlerden kaçırmak için “Roma” yeniden yakılıyor…
Nasıl mı yakılıyor?

Yeni Osmanlı ham hayalleriyle ülke Ortadoğu bataklığında yakıldı, yakılıyor...

Yağma ekonomisiyle dereleri kuruturken, ülkenin ormanları, zeytinlikleri kentleri yakılıyor…

Arş-ı alaya varmış yolsuzlukları, hukuksuzluklar, 17-25 Aralık kepazeliği ortalığa dökülmesin diye yakılıyor…

Açlık sınırıyla yoksulluk sınırı arasında gidip gelen millet, uçan kuşa, gazoza bile haraç öderken, daha işin başında 2003 yılında “Nereden buldun???” yasası rafa kaldırılarak, Deniz Feneri, Reza, Malta, Man olayları üzerine gidilmeyerek, vicdanlar üzerine benzin dökülerek yakılıyor…

Vakti zamanında dokunmayın denilen terörle, kıyımlardan oy devşirilerek yakıldı, yakılıyor…

Toplama kampı haline getirilen ülkeyi şimdi de mülteci kampına, Avrupa’nın tampon bölgesine dönüştürerek yakılıyor…

Velhasıl yangının söndürülmesi dahi becerilemeyerek, yönetilemeyerek yakılıyor…

İşte böyle; benden sonrası tufan denilerek “Roma” cayır cayır yakılıyor…

Çünkü yangın “mevcudiyetin esbabı mucibesi…”

Bu amansız yangını hangi itfaiye, nasıl söndürür?

Üç vakte kadar yine sandık başındayız… Yangına körükle giden kundakçının belki de son hesaplaşması…

Kamuoyu araştırmalarına göre ne garp cephesinde, ne de şark cephesinde yeni bir şey yok… Çok yavaşça aşağıya doğru inen dışında… “Roma Halkı” yine en azından %40 civarlarında bir yerlerde kilitlenecek mi bilinmez…

Ancak artık bu da yetmeyecek… Artık %34oy oranı ile meclisin neredeyse anayasayı değiştirecek çoğunluğunu oluşturabilecek günler çoook gerilerde kaldı… Kurşunu kendileri ayaklarına sıktılar…Artık top oyların %50+1’ini alacak tek adamda… Niyeti varsa yangını söndürecek itfaiye o ve ekibi olacak…

“En hayırlı” itfaiye olarak, sandığın başında, halkın omuz omuza bir zincir oluşturarak elden ele geçireceği kovalarla yangını söndürmesi… Hayır’lı bir tercih, böyle bir hayıra karşı olan toplum kesimleri de dâhil bütün millet için de çoook Hayır’lı olmayacak mı? Ne dersiniz? …
Bir yorum daha var: iyi saatte olsunların, “yaşadığı hayal kırıklıklarından” duyduğu bıkkınlıkla, “Arap Baharlarını” öngördüğü şekilde yaşayamayan bazı ülkelere benzer şekilde ipi çekivermesi… Kısacası her zaman yaptıkları gibi getirdikleri gibi götürmek…

Yazık olur… Ülkenin onurlu yakın tarihine karşı büyük milli bir ayıp, milli bir utanç olur bu…

Yüce önderin şu umdeleri akıldan hiiiiç ama hiç çıkarılmamalıdır…

“Yabancılardan insaf ve iyilik dilenmek gibi bir ilke yoktur. Türk ulusu, Türk ilinin gelecek çocukları bunu bir an olsun akıllarından çıkarmamalıdır.”

“Yabancı bir devletin himaye ve desteğini kabul etmek, insanlık özelliklerinden mahrumiyeti beceriksizlik ve miskinliği itiraftan başka bir şey değildir.”

ABC GAZETESİ; 06.12.2017
Kullanıcı küçük betizi
Noyan Umruk
GM Yazarları
GM Yazarları
 
İletiler: 698
Kayıt: Pzr Mar 08, 2009 13:39

Şu dizine dön: Genel - Güncel Konular

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 1 konuk

x