Bir ülkücünün acı itirafları

Tartışma Alanı

İletigönderen Berco » Sal Şub 27, 2007 0:30

Sandra, Ben Deniz Gezmiş'i kötülemem.İyi de yapmıştır.Ama onun görüşlerinin komünist olmadığını söylemek gülünçtür.

THKO bildirgesinin ilk maddesi:

THKO 1971 Bildirisi :

1. Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu halkımızın bağımsızlığının silahlı mücadele ile kazanılacağına ve bu yolun tek yol olduğuna inanır.

daha sonra aynı bildirge de:

Devrimciler:
Barışçıl şartlar içinde mücadele metodlarını bırakınız. Halk kitlelerini kurtuluşa götürecek olacak olan şiddet politikasını temel alan silahlı mücadeleye Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu'nun saflarında katılınız. Ulusal kurtuluş savaşının haklı bayrağını emperyalizmin saldırgan politikasına karşı hep beraber dalgalandıralım.

Atatürk sosyalist değildir,sosyalizm komünizmin bir önceki aşamasıdır.Dolayısıyla komünist olmayan onun bir önceki aşamasına da mensup olamaz.
Kullanıcı küçük betizi
Berco
Üye
Üye

İletiler: 166

İletigönderen Sandra » Sal Şub 27, 2007 0:36

Berco, simdi arkadasim bana Ecevitin komunist oldugunu söylesene bide Ecevit sosyalist ya senin dedigine göre Dolayısıyla komünist olmayan onun bir önceki aşamasına da mensup olamaz demissin ya dunyada Ecevitede komunist diyen adama gulerler yani

THKO 1971 Bildirisi :

1. Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu halkımızın bağımsızlığının silahlı mücadele ile kazanılacağına ve bu yolun tek yol olduğuna inanır.

tek yol olduguna inanilir nedeni ne peki ezbere yaziyorda bunun nedeni ne ?

sen gelip beni öldurursen benim kardesimde seni öldurur
sonra senin kardesinde onu
Ayni payda uzerinde catismaya baslarsan en sonunda cinayetler baslar ve en nihayetinde cinayetler basladi
tek yol birakilmistir insanlara cunku adamlar öldururken bisey yok ben öldurdugumde komunist terorist anarsist diyecek bir dusunceyle öldurulmustur denizler
Resim
Kullanıcı küçük betizi
Sandra
Üye
Üye

İletiler: 171

İletigönderen Berco » Sal Şub 27, 2007 0:50

Sandra, Ecevit ne sosyalist ne komünisttir bunu bir komüniste söylerseniz sadece güler. :) Bu kavramların yozlaştırılmasından ileri gelir.Örneğin Lenin'in partisi "Rusya Sosyal Demokrat İşçi Partisi'ydi."Fakat bu parti içindeki bazı akımlar "sosyal demokrasi" kavramını yozlaştırınca Lenin yeni bir parti ismi verdi:"RKP" Rusya Komünist Partisi...Günümüzde de elini sallasan sosyal demokrata çarpar.

Benim size söylediğim sosyalist ve komünist kavramları onların kurucularının adlandırdığı ve Mahir Çayan söylediği şekildedir.

Siz bana hala cevap vermediniz.Ölmek üzere olan birisinin son sözü "Yaşasın Marksizm-Leninizm" ise siz ne düşünürsünüz?Madem hiçbir komünist fikre sahip değil neden böyle birşey söylüyor?

Ben görüşümü tekrarlayayım.Fikren komünizmden ilham almışlar ve bunu ülke gerçeklerine uyarlamışlardır.Komünizmle onları alakasız görmeyi mantıklı bulmuyorum.
Kullanıcı küçük betizi
Berco
Üye
Üye

İletigönderen Sandra » Sal Şub 27, 2007 0:59

Berco, Ecevit nedir peki ? Turkiyede solu diriltmistir Ecevit Sol partilerin hepside genel olarak bakildiginda sosyalisttir (isci partisi haric)

sizce ne demesi lazimdi? ölmek uzereyken ölmeden önce binlerce kez mustafa kemal yuruyusleri yaptilar ve iskence cektiler ölurken ne demesini beklersin
senin soruna cevap vermek zordur ayrica ben denizler tam komunistte degildirler demistim kesinlikle komunist degildir dememistim

leninin partisinin ismini degistirmesinden bellidir cunku ilk önce sosyal demokrat isci partisiyken ordada komunistlik yapabilirdi isteseydi lenin ve öyle yapmadi herkese ne oldugunu gösterdi ve komunistim dedi bu kötu biseyden ziyade cok iyi birseydir halki kendisine komunistlige karsi bilinclendirmistir sosyalistlikle komunizmin ayni sey olmadigini orda o hareketle millete göstermistir
Resim
Kullanıcı küçük betizi
Sandra
Üye
Üye

İletigönderen Berco » Sal Şub 27, 2007 1:09

Sandra

Ecevit'i tartışmak istemiyorum.Sosyalist ve komünist kavramları kısaca açıklama gerekecek galiba.Tekrar ediyorum siz kendiniz farklı bir kavram oluşturmuş olabilirsiniz ama bu kavramların kurucuları bunları aşağı yukarı şöyle açıklar:

Sosyalizm:Tüm işçiler ve ezilenler birleşir ve burjuva iktidarı ve devletini parçalar ve "proleterya diktatörlüğü" ilan eder.Sonuçta hala bir devlet vardır fakat bu devletin yönetimi artık işçilerin elindedir.

Komünizm:Sosyalizmin ütopyasıdır.Hiçbir baskı aracı yoktur.Devlet,polis vs...Artık her insan bilinçlenmiştir.Yani komünizme giden yol sosyalizmden geçer.Zamanla komünizm oluşur.

Deniz Gezmiş'in söyledikleri çok açıktır."Yaşasın Marksizm-Leninizm" demek kendilerinden sonra gelenlere bir mesaj vermek içindir.Siz bana Mahir Çayan komünist,Deniz komünist değildi dediniz şimdi de tam komünist değildi oldu.O halde anlaştık el sıkışalım. :)

Lenin hakkındaki açıklamalarınıza gelirsek tamamen yanlıştır, ilk zamanlarda "sosyal demokrasi" komünizm manasına geliyordu.Fakat zamanla bu kavramı yozlaştırıp burjuvayla işbirliğine götürmek olarak değerlendiren bazı akımlar ortaya çıktı.Lenin zaten komünisttir koskoca komünist lidere dokunmayın bari... :)
Kullanıcı küçük betizi
Berco
Üye
Üye

İletigönderen Sandra » Sal Şub 27, 2007 1:17

Berco, arkadasim sadece benim yazdiklarimi tekrar bastan oku ben ne yazmisim iyi bir bak tamam sonra gelirsin söylersin eger yanlis birsey dediysem veya kendimle celisirsem söylersin

ilk zamanlardan kastin ne zaman ortacag mi yoksa tasdevri mi ?

ben lenine dokunmuyorum canim lenine dokunan belli ben lenin icin iyidir veya kötudur demem haddime degildir

hic bir buyuk lider icin demem
Resim
Kullanıcı küçük betizi
Sandra
Üye
Üye

İletigönderen Berco » Sal Şub 27, 2007 1:21

Sandra, Lenin bir devdir ben ona kötü birşey demiyorum. :!:

İlk zamanlardan kastım,Almanya'da Kautsky'ler devrimciyken reformist olmadıkları zamandı.Rusya'da Plehanov'lar devrimciyken reformist olmadığı zamandı.Taş devrine gitmenize gerek yok.Ama Rusya Devrim tarihini çok fazla bildiğinizi zannetmiyorum :)

Deniz Gezmiş komünizmden ilham almıştır dedim saçma dediniz.Daha sonra da Deniz Gezmiş'in kısmen komünistliğini kabul ettiniz.Anlaştık,tartışacak birşey yok.
Kullanıcı küçük betizi
Berco
Üye
Üye

İletigönderen Sandra » Sal Şub 27, 2007 1:29

Berco, rusyayla ilgili dogru cok bisey bilmiyorum ben eskilere gitmem konusurken yakin tarihi konusurum
Rusyanin artik bir sosyalist devlet olmadigi izdenimini taaa 1970lerde insanlar artik bilmeye baslamisti hatta halkin kurtulusu örgutu artik rusya komunist bir ulke degil sosyalist bir ulkede degil onlara karsida mucadele etmemiz gerekir demisti

denizlerle ilgilide her zaman tartisirim hic kimsede bana onlar hakkindaki dusuncemi degistirtemez deniz gezmis tam bir komunist degildir demistim ta ilk yazilarimda halada öyle diyorum bir insan hem komunist olup hem ataturku savunurmu hemde sizin dediginize göre ataturk sosyalist bile degilken niye savunsun yani bu insanlar o kadarmi serefsizdi ataturk laflarinin arkasina siginacak kadar
Resim
Kullanıcı küçük betizi
Sandra
Üye
Üye

İletigönderen Türk-Kan » Sal Şub 27, 2007 1:30

BİZİ DUYGULARIMIZI KULLANARAK GAZA GETİRDİLER

"sagci" ve "solcu"larda ele gecirilen silahlarin seri numaralarinin birbirini takip ettigini düsünürsek, kendi ideolojileri dogrultusunda "vatan icin" birseyler yapmak isteyen genclerin nasil kullanildigini anlamakta zorlanmayiz.

Ram, tesekkürler 8)
Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye

İletiler: 6735

İletigönderen Berco » Sal Şub 27, 2007 1:36

Sandra, Uzatmak istemiyorum Sandra...Teşekkür ederim.Madem Mustafa Kemal'i daha çok seviyordu kendi ülkesinin komutanı olan Mustafa Kemal'in ideolojisini insanlara öğüt verir ve "Yaşasın Kemalizm" derdi.Tekrar söyletiyorsunuz:Her ülkenin kendine has koşulları vardır ve bu koşullar halkın çıkarı için değerlendirilir.Bir kere öyle basit yaklaşıyorsunuz ki;Atatürk komünist değildi niye kızıl SSCB'den yardım aldı?Çünkü ihtiyaç vardı ve çıkarlar uyuşuyordu.Önemli olan araç değil amaçtır.Bunda ahlaksızlık aramak yanlıştır.

Başlık hakkında son birşey söylemek isterim:Uğur Mumcu sol ve sağ örgütlerin silahlarının aynı firmalar ve aynı kişiler tarafından sağlandığını kesin olarak gösterdi.Çok üzücü...
Kullanıcı küçük betizi
Berco
Üye
Üye

İletigönderen Sandra » Sal Şub 27, 2007 1:37

Berco, ben tesekkur ederim
Resim
Kullanıcı küçük betizi
Sandra
Üye
Üye

İletigönderen Ram » Sal Şub 27, 2007 1:41

Türk-Kan yazdı:
BİZİ DUYGULARIMIZI KULLANARAK GAZA GETİRDİLER

"sagci" ve "solcu"larda ele gecirilen silahlarin seri numaralarinin birbirini takip ettigini düsünürsek, kendi ideolojileri dogrultusunda "vatan icin" birseyler yapmak isteyen genclerin nasil kullanildigini anlamakta zorlanmayiz.

Ram, tesekkürler 8)

Ben teşekkür ederim. Her zaman söylüyorum. Sağ-Sol / Komunizm-Faşizm ve birçok zıtlık. Hepsi sunidir. Büyük beyinlerin, onlardan çok daha güçlü olan başka beyinlerin, onlara dayatmasıyla oluşan suni zıtlıklar. Nasıl ABD, Şii-Sünni çatışması yaratıp, iki tarafı da birbirine kırdıyorsa; işte tüm bunlarda da illâki dünya koplocularının parmağı olmuştur/olmaktadır. İsimler değişir, insanlar değişir, fikirler değişir... Değişmeye sadece amaçtır.
Mevzuubahs olan; millete saltanatını, hâkimiyetini bırakacak mıyız, bırakmayacak mıyız¿? meselesi değildir. Mesele, zaten emrivâki olmuş bir hakikati ifadeden ibarettir. Bu, behemehâl, olacaktır. Burada içtima edenler, Meclis ve herkes meseleyi tabiî görürse, fikrimce muvafık olur. Aksi takdirde, yine hakikat usûlü dairesinde ifade olunacaktır.

Fakat ihtimâl, bazı kafalar kesilecektir!
Kullanıcı küçük betizi
Ram
Zûlme Karşı İsyan!

İletiler: 8167

İletigönderen Panzehir » Sal Şub 27, 2007 14:54

Ram, bu durumun aslında Hasan Sabbah'ın yapmaya çalıştığından farkı yok ha..!? Zamanında küçük Haşaşi'ler kurulmuş, "Vur..!" denmiş, vurulmuş... Dolayısıyle kendini feda etme olayı. Cezaevlerine tıkılmaları da bunun, bu feda olayının göstergesi olsa gerek. KVT'deki yapılaşmanın bir başka versiyonu da desek aslında daha doğru olur.

Gün gelir devran döner
Adımıza türküler söylenir bu şehirde!..
...
Kullanıcı küçük betizi
Panzehir
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

İletiler: 3483

Önceki

Şu dizine dön: Devlet ve Siyaset

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 1 konuk