Biraz da şuralarıma zam / Murat MURATOĞLU

Biraz da şuralarıma zam / Murat MURATOĞLU

İletigönderen Oğuz Kağan » Çrş Ağu 09, 2017 15:36

Biraz da şuralarıma zam

TRT payının artırılması nedeniyle cep telefonlarının bandrol ücretlerine zam yapıldı.

Yanlış! Zam değildir, güncellemedir o! Zam, İzmir Belediyesi ulaşıma yapınca olur. İktidarın yaptıklarına zam değil, güncelleme denir.

Güncellenen hesaplamayla 2.000 liralık cep telefonu 1127 lira vergi ile satılırken şimdi buna TRT'nin 80 lirası daha eklendi. Durun daha ilave edilen bandrolün ÖTV ve KDV'sini de ödeyeceksiniz. Vergisi 1245 liraya çıkacak.

* * *

TRT'yi keser mi? Dişinin kavuğuna gitmez… Nasıl açıklıyorlar artışı? “Kurumun gelir kayıplarının kısmen telafisi amacıyla cep telefonu ve tunerli bilgisayar bandrol ücretlerinde artış yapıldı.”

Ayrıntıya dikkat! Ne diyorlar? “Kısmen”… Ne kadar da güzel düşünülmüş…

Bu ne demek? 2018 yılına varmadan kuvvetle muhtemel 2-3 güncelleme daha yapılacak. Sırada ne var derseniz benim favorim şans ve talih oyunları… Yakında verginin artırıldığını duyarsınız.

* * *

Hepsinden geçtim, Maliye Bakanı Ağbal'ın dediklerini nereye koyacağız? 2017'de hiçbir vergi artışı planlamadıklarını açıklamıştı. Vergi arttı, Bakan taca çıktı.

Daha da ilgincini söyleyeyim… Cep telefonlarından yapılan bandrol kesintileri Danıştay'da iptal edilmişti. Danıştay'ı dinleyen yok! Bandrol paraları çatır çatır kesiliyor. Mahkeme kararı uygulanmıyor.

Peki, TRT'ye neden vergi ödüyoruz? Kim izliyorsa o versin parasını… İktidarın ideolojisinin borazanı olan, muhalefetten görüşlere yer vermeyen bir kurum için bütün vatandaşlardan vergi kesilmesi bu milleti enayi yerine koymak değil de nedir?

* * *

Artırılan verginin geliri nereye gidecek? Şöyle anlatayım; TRT'nin 2016 yılındaki reklam geliri 225 milyon lira… TRT'nin aylık personel gideri 55 milyon lira… Kaba bir hesapla yıllık 660 milyon lira sadece personele ödenen maaş…

Şirket gerçek gelirinin üç katını personeline maaş olarak öderken hâlâ yayınladığı programları dışarıdan satın alıyor. Yandaş şirketlere 2016 yılında tam 753 milyon 500 bin lira aktarıyor. Kimseye de hesap vermiyor!

* * *

Dış yapım dedikleri de AKP'li gazeteci ve işadamlarının yapım şirketlerinin programları… TRT'nin kanını emmezlerse ne yapacaklar? Enişte, elti, kayınço, komşu… Hepsi TRT bankamatiğinde sırada… Nereden nemalanacaklar?

Adamlar harç adı altında bildiğin haraç alıyorlar. Millet hâlâ; “biraz da şuralarıma zam” diyor. Hazır bulmuşlar, almazlarsa ayıp!

Murat MURATOĞLU, 9 Ağustos 2017
sozcumuratoglu@gmail.com
Namık KEMAL:
"Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini,
Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini?"


Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK:
"Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini,
Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini."http://www.guncelmeydan.com/pano/tayyip-erdogan-a-gonderilen-cfr-muhtirasi-kuresel-ihale-t18169.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/abd-disisleri-abdullah-gul-u-biz-yetistirdik-t23656.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/dun-malta-surgunleri-vahdettin-bugun-ergenekon-tayyip-t18151.html

KAÇAMAYACAKSINIZ!
Kullanıcı küçük betizi
Oğuz Kağan
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 11279
Kayıt: Sal Oca 27, 2009 23:04
Konum: Ya İstiklâl, Ya Ölüm!

Şu dizine dön: Gazete Köşe Yazarları

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x