Bülent Arınç: "Utanarak izledim"

Genel & Güncel Konular

Bülent Arınç: "Utanarak izledim"

İletigönderen Türk-Kan » Cmt Şub 24, 2007 20:40

"Utanarak izledim"

TBMM Başkanı Arınç, AKP’nin son grup toplantısında yaşanan amigolu, sloganlı gösteriyi eleştirdi

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Bülent Arınç nezaket göstererek iki gün önce kendisine yazdığım açık mektup için bizzat telefon etti.

Başkan Arınç AKP Grup Toplantı Salonu’ndaki amigolu, sloganlı gösterinin son derece yakışıksız olduğunu belirterek “Büyük bir üzüntüyle, utanarak izledim, bu olay Meclis’in saygınlığında derin bir yara açmıştır” dedi.

Meclis çatısı altında böyle olayların yaşanmaması için elinden gelen çabayı gösterdiğini söyleyen Bülent Arınç “Ne yazık ki uzunca bir süredir bu tür eylemlere tanık oluyoruz. Bu iş maalesef 1991’den sonra başladı. Ama bu son olay bardağı taşıran damla niteliğindedir” diye konuştu.

“Ben bu tür eylemlere görevim gereği 1996 yılından beri tanık oluyorum” diyen Arınç “Slogan atmalar Tansu Hanım döneminde ilk kez görülmüştü, ben Meclis başkanı olduktan sonra liderleri bu konuda uyarmaya çalıştım. Bu yapılanların Meclis’in saygınlığını düşürdüğünü hep söyledim, ama dinletmek ne yazık ki mümkün olamıyor” dedi.

Arınç son AKP Grup toplantısında amigolarla birlikte slogan atan gençlerin Meclis binasına üniforma gibi görünen bazı atkılarla geldiklerini, ancak güvenlik kuvvetlerinin bunu engellediklerini de söyledi.

Arınç sorunun temelinde Meclis Televizyonunun canlı yayın yapması olduğunu da ileri sürerek “Herkes görüntüler canlı olduğu için şov yapmaya çalışıyor, ne yazık ki bunda da başarılı oluyorlar. Ancak bunu şu anda kim önlemeye çalışırsa başına taş yağar” dedi.

Canlı yayınlar nedeniyle grubu olan her partinin salonları yandaşlarıyla doldurmasından yakınan Arınç “Örneğin eskiden genel başkanlar konukların olduğu topluluğa karşı kısa bir konuşma yapar, sonra kapılar kapanır ve milletvekilleri kendi aralarında değerlendirmeler yapardı. Ama şimdi hiçbir genel başkan bu kapalı oturumları yapmıyor, sürenin tamamını canlı yayına ayırıyor” şeklinde konuştu.

“Meclis Televizyonu bu toplantıları canlı olarak yayınlamasa inanın bu olayların hiçbiri yaşanmaz” diyen Arınç “Ama eğer önümüzdeki dönemde bu görev yine bana verilirse bu kez daha etkin önlemler almak için işin başından itibaren gerekli kuralları mutlaka koyacağım” dedi.

Son olayla Meclis’in saygınlığına gölge düştüğünü üstüne basa basa tekrarlayan Bülent Arınç liderlerin daha hassas olmaları gerektiğini belirterek “Eğer onlar bu tür ayıplara geçit vermezlerse bu sorunu çözeriz, ama korkarım liderler özellikle seçime giden Türkiye’de buna uymak istemeyeceklerdir” diye konuştu.

Partili olmak ya da devlet adamı olmak
Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Bülent Arınç son derece samimi biçimde Meclis Grup salonlarındaki sloganlı, alkışlı toplantılara yönelik eleştirilerini aktardı.

Söylediği pekçok cümlede haklı olduğunu teslim etmek kaydıyla bazı noktalara dikkat çekmek istiyorum.

Arınç, belki siyasetin gereği olarak haklı biçimde “Bunu önlemek isteyenin başına taş yağar” diyor. Ama işte devlet adamı olmakla partili bir siyasetçi olmak arasındaki fark da burada değil mi? Sayın Meclis Başkanı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin onurunu ve saygınlığını korumak adına atacağı her adım, alacağı her önlem bu Meclis’i oluşturan Türk Milleti tarafından desteklenecektir.

Partisi ve Genel Başkanı Arınç’ı eleştirebilir hatta yerden yere vurabilir. Ama Arınç kratındaki bir devlet adamının bundan çekinmemesi,bu saygınlığı korumak adına yapılacak her türlü baskı ve saldırıya karşı göğsünü siper etmesi gerekir.

Türkiye, onurlu, gururlu ve kararlı devlet adımına o kadar hasret ki...

VATAN / Can Ataklı

Kaynak
Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye

İletiler: 6735

Şu dizine dön: Genel - Güncel Konular

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 2 konuk

x