Bunun adı nankörlük / Levent BULUT

Bunun adı nankörlük / Levent BULUT

İletigönderen Oguzhan34 » Çrş Eki 30, 2019 9:23

MİLLÎ iradenin üzerine tek kişinin iradesini koyarsanız anayasayı çiğnemiş, demokrasiyi de rafa kaldırmış olursunuz...
Buna izin verilirse sistem çöker.
Bu uygulama, binanın en üstüne kaçak kat çıkmaya benzer...
Sonuçta sıkıntı doğar, sorunların çözümü zorlaşır, toplumsal bakışlar değişir, siyaset de demokratik olmaktan çıkar...

***
Bir ülkede demokrasi ya vardır ya yoktur...
İlkeleri demokratik olmayan ve halkın bir kısmının alkışıyla demokratik gibi gösterilen şartlar, dayatılan sistemi destekleyenleri rahatsız etmez. Onlar her söylemlerinin ve eylemlerinin demokratik olduğunu inatla savunurlar. Bunu yaparken de yaşanan güne bakmazlar, yaşanmış ve geçmişte kalmış günleri ve kişileri didikleyip dururlar...
Gelinen nokta, toplumu bütünüyle rahatsız eder...

***
Peki bu yolu neden seçerler...
Günümüzde ortaya çıkan gecekonduya benzer demokratik anlayışı savunacak durumda olmadıkları için seçerler... Bugünü atlatmak için düne yönelirler.
Bolca hamaset yaparlar...
Eskileri karalamak, yaşanmamışları yaşanmış gibi göstermek ve o günün siyasal aktörlerini yerin dibine sokarak prim yapmak isterler; bütün gayretleri bu yöndedir...

***
Siyasal geçmişimizi bilmeyenler ve tarih okumayanlar da zevzeklerin uydurduklarına inanırlar.
Aydınlar, savrulan yalanlara karşı bildikleriyle kalkan olacaklarına hiçbir değer ifade etmeyen pirinçten üretilmiş takdir ifade eden plaketleri almak ya da bir makam mevki uğruna pısarlar, sesiz kalmayı marifet sayarlar...
Böyledir bu işler... Ülkeyi işgalden kurtarıp yeni bir ülke kuran, padişahın, tek adamın kulu olmayın diye de Cumhuriyeti armağan eden Atatürk ve arkadaşlarının kıymetini bilmek yerine nankörlük ederler.

***
Buna son bir örnek Nevşehir'den. Nevşehir Valiliği, Cumhuriyet Bayramı yürüyüşüne 'Kamu Düzenini Bozacağı' İddiasıyla izin vermedi. Buyur buradan yak! Türkiye işgal edilse, işgal valiliği böyle bir karar alamazken, Cumhuriyet Bayramı'nı kutlamak için yürüyüşe izin vermemek hangi mantıkla izah edilebilir?

***
Bahaneleri; “kamu düzeni” ve “millî güvenlik”miş...
Miş miş miş de muş muş muş da!...
Valiliğin görevi nedir? Bulunduğu ilin genel idaresini ve güvenliğini sağlayacak her türlü imkânı sağlamak değil mi? Resmî törenlerde başkanlık yapmakla mükellefken diyor ki: "Kamu düzeni ve millî güvenlik bakımından sakıncalı."
Sen bu düzeni sağlayamıyorsan istifa edeceksin kardeşim. Demek ki sen görevini layıkıyla yapamıyorsun. Bulunduğun ilde adı Türkiye Cumhuriyeti olan devletin “Cumhuriyet Bayramı”nı huzur içinde kutlanmasını sağlayamıyorsan kutlamaları yasaklamak yerine, "Ben bu işi beceremedim," deyip istifa edeceksin. İstifa da bir hizmettir.

***
Millî bayramlar ülkenin çimentosu değil midir? Ortak değerlerimiz değil midir?
Girin bakın Google'a. 3 ay önce Nevşehir'de yapılan 15 Temmuz kutlamaları ve etkinliklerinde neler yapılmış. Buraya yazmaya kalksam 2 sütunlar dar gelecek, köşe yetmeyecek. Tamam 15 Temmuz da bayramımız ama 15 Temmuz'u 1 hafta öncesinden kutlamaya başlarken, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutlatmamak en hafif deyimiyle nankörlük değil de nedir?
Kullanıcı küçük betizi
Oguzhan34
Üye
Üye
 
İletiler: 169
Kayıt: Cmt Eyl 08, 2012 0:34

Şu dizine dön: Gazete Köşe Yazarları

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 3 konuk

x