Çayın başkenti Rize'de kaçak çay yakalandı: Çay üreticiliği de mi bitti ki…

Genel & Güncel Konular

Çayın başkenti Rize'de kaçak çay yakalandı: Çay üreticiliği de mi bitti ki…

İletigönderen İlteriş Kağan » Cmt Haz 13, 2020 11:55

Rize'de geçtiğimiz gün devrilen bir TIR'ın dorsesinden kaçak çay sevkiyatı çıktı. Kazada TIR şoförü hayatını kaybederken, kaçak çayın İran'dan getirildiği iddia edildi. Skandalın ortaya çıkması çay şehri Rize'yi karıştırdı.
Resim
Rize'nin İkizdere ilçesinde TIR'ın devrilmesi sonucu bir kişi öldü, bir kişi yaralandı.
İbrahim Karaca idaresindeki 76 DE 713 plakalı TIR, Sivrikaya köyü Çığ Tüneli mevkisinde devrildi. Sürücü, kaza yerinde hayatın kaybetti, oğlu Sergen Karaca yaralandı.

Sağlık ekiplerince İkizdere Devlet Hastanesine kaldırılan Karaca'nın hayati tehlikesinin bulunmadığı öğrenildi.

KAZA SKANDALI ORTAYA ÇIKARDI
7 Haziran günü çığ Tüneli civarında devrilen tırın İran’dan geldiği ve çayın başkenti Rize’ye tonlarca çay getirdiği ortaya çıktı. Devrilen tırın yükünün 21,2 ton kuru çay olduğunun anlaşılması büyük tepki çekti.

Birgün'de yer alan habere göre, CHP Rize Milletvekili Adayı Avukat Remzi Kazmaz, Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunmaya hazırlandığını belirterek şunları söyledi:

"Rize’de meydana gelen tır kazası, çay üreticisinin düşük fiyat, kota ve kontenjan altında ezildiği bir dönemde İran’dan çay getirip satıldığının ispatıdır. İran çayı Rize’de kime gidiyordu? ÇAYKUR’un, özel sektörün çay satamıyoruz dediği bir dönemde İran çayının ticaretini kim yapıyor? Çayın başkenti Rize’de kaçak çay satıldığı herkesin bildiği ama hiç kimsenin yüksek sesle konuşmadığı bir gerçektir.
Resim
Çay yüklü tırın devrilmesi Susurluk gibi bir milattır. Cumhuriyet savcılığına yapacağım suç duyurusu artık hiçbir şeyin eskisi gibi olamayacağının bir göstergesidir. Bu tırın devrilmesiyle başlayacak yeni süreçte; aralarında milletvekilinin bile bulunduğu çayla ilgili yargılama dosyalarının açılacağı yeni bir dönem olacaktır."

"Rize çayı paketinde kaçak çay satıldığını" ifade eden Remzi Kazmaz "Yaptığımız araştırmaya göre, yurt dışından kaçak olarak veya başka yollarla getirilen ucuz ve kalitesiz çaylar paketlenerek, yurt içindeki büyük market zincirlerinde veriliyor. Bu market zincirleri her gün milyonlarca vatandaşın alışveriş yaptığı ucuz ürün satan market zincirleridir. Kaçak çaycılar internetten de satış yapıyor. En çok ziyaret edilen dört büyük internet sitesinde sanal dükkan açan kaçakçılar buradan da kaçak çayları yüksek kaliteli Rize çayı diye satmaktadırlar" dedi.
Resim
MECLİS GÜNDEMİNE TAŞINDICHP Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan, konuyu meclis gündemine taşıdı. Bayraktutan, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a şu soruları yöneltti:

"İlgili tırdaki kuru çay hangi ülkeden gelmektedir? Hangi firmadan ne kadar ücret karşılığı alınmıştır? Ülkemizdeki çay üreticilerinin çayı ellerinde kalırken, kota ve kontenjan uygulanırken, özel sektöre mahkum edilip düşük fiyattan çayını satmak zorunda bırakılırken; ilgili ithalat hangi gerekçeyle yapılmıştır? Ülkemizde 2020 yılında yapılan kuru çay ithalatı kaç tondur? Hangi ülkelerden, hangi firmalara ne kadar ücret ödenerek yapılmıştır?"
Kullanıcı küçük betizi
İlteriş Kağan
Üye
Üye
 
İletiler: 318
Kayıt: Cmt Şub 08, 2020 18:53

Re: Çayın başkenti Rize'de kaçak çay yakalandı: Çay üreticiliği de mi bitti ki…

İletigönderen İlteriş Kağan » Cmt Haz 13, 2020 11:58

1 kg buğdayın 1 ekmek parası etmediği ülke de tarım bakanı çıkıp tarımda Avrupa birincisiyiz diyebiliyorsa ülkenin geri zekalı potansiyelini iyi biliyor.

Resim
Resim
Resim

Bir ülke düşünün ki, hiç bir şey üretmiyor ve tüm vatandaşları yatıp kalkıp geyik muhabbeti yapıyor ve ekonomik değeri olan hiç bir şey için çaba harcamıyor.- Üretmeyen Ülkeler Tükenmeye Mahkumdur.. Bunun tek sorumlusu büyüme modelidir. Üreterek değil tüketerek büyüme. Çalışıp kazanarak değil borçlanarak. Vatandaş borçlandı, şirketler borçlandı ve dahası ülke borçlandı.

kuzu-muzu-degil-kasap-bicagini-yalayan-danalar-gibisiniz-t48900.html
Kullanıcı küçük betizi
İlteriş Kağan
Üye
Üye
 
İletiler: 318
Kayıt: Cmt Şub 08, 2020 18:53


Şu dizine dön: Genel - Güncel Konular

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 12 konuk

x