ÇEKSİDER Ne Yapıyor, İçişleri Bakanlığı'nın Bilgisi Varmı? Gamze Güngörmüş Kona

ÇEKSİDER Ne Yapıyor, İçişleri Bakanlığı'nın Bilgisi Varmı? Gamze Güngörmüş Kona

İletigönderen kona.gamze » Sal Şub 12, 2013 0:28

Gamze Güngörmüş Kona
ÇEKSİDER Ne Yapıyor, İçişleri Bakanlığı’nın Bilgisi Var mı?
Haber gelir gelmez önce her zaman yaptığım gibi olay doğru mu, soruşturdum. Baktım ki fazlası var, belgeli falan, son üç yılda açtığım 3 kamu davasını kazandıran avukatımı aradım. “Dernekler İçişleri Bakanlığı’na bağlıdır, hemen suç duyurusunda bulunalım” dedi. “Önce konu ile ilgili olarak yazacağım ve gazetede yayınlanacak olan yazıyı Dernekler Dairesi Başkanlığı ve İçişleri Bakanı’na fakslayalım, baktık bir ses yok, sonrası malum” dedim.
Olay özetle şudur sayın İçişleri Bakanı;
Çekmeköy Site Yöneticileri Derneği (ÇEKSİDER) yönetiminin, anlaştığı bir reklam ajansıyla, firmaları dolaşıp “Çekmeköy’de sitelere bizim dışımızda kimse giremez, sitelere ücretiz dağıtılan yerel tüm gazete ve dergiler bizim kanalımız ve iznimiz ile dağıtılacaktır” şeklindeki girişimi, gayri kanunidir çünkü İlçe kamuoyu ve site sakinlerinin haber alma özgürlüğüne ambargo koymakta ve işi tekelleştirmektedir.
Geçtiğimiz Aralık ayında kurulan Çekmeköy Site Yöneticileri Derneği’nin ilk icraatı, bir reklam firmasıyla anlaşmak oldu. Dernek Yönetimi bu Reklam firmasına, “Çekmeköy Site Yöneticileri Derneği’nin dergi, broşür dağıtımı ve siteler dahilinde reklam çalışması alanında reklam ajansı olarak tek yetkilidir” ibaresi bulunan imzalı bir belge vermesi, bu işin vahametini gözler önüne sermektedir. Bahse konu Reklam firması elindeki bu imzalı belge ile, “Sitelere ancak biz girebiliyoruz, reklam işini bize ve gazetemize vermelisiniz” demektedir. Böylelikle ÇEKSİDER asıl görevi olan; Çekmeköy’deki 110 sitenin olduğu bir ilçede siteleri gezmek ve varsa sorunlarını çözmek yerine böylesi sorunlu ticari ilişkiler içine girmiştir.
Sayın Bakan Muammer Güler
Site sakinlerinin istedikleri dergi ve gazeteyi alıp okuma hakları yok mudur, bu hak sınırlanabilir mi?
Siteler birilerinin tekelinde midir?
Böyle bir anlaşmadan Çekmeköy’de yer alan tüm site yönetim ve yöneticilerinin haberi var mıdır?
Firma sahiplerinin istedikleri dergi ve gazeteye reklam verme hakları yok mudur?
Bu anlaşma hangi şartlarda, kaç yıllığına ve ne kadar fiyata yapılmıştır?
Bir site yönetiminin kanunen böyle bir anlaşma yapma hakkı var mıdır? Varsa, bunun hukuki dayanağı nedir?
ÇEKSİDER yönetiminin bu uygulaması anayasa hak ve eşitliklerine aykırı değil midir?
Gereğini yapacağınızdan şüphe duymayarak,
Saygılarımla,
NVT.Gamze Güngörmüş Kona (NVT : Vatandaş, ama namuslusundan)
Kullanıcı küçük betizi
kona.gamze
Üye
Üye

İletiler: 16

Şu dizine dön: Sizin Makaleleriniz

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 2 konuk

x