Ceviz Kabuğu - 12 / 09 / 08 ~ CERN

Gazeteci-yazar Hûlki Cevizoğlu; birbirinden seçkin konuklarıyla soruyor, sorguluyor, anlatıyor...

Ceviz Kabuğu - 12 / 09 / 08 ~ CERN

İletigönderen Türk-Kan » Sal Eyl 16, 2008 0:06

Gazeteci-Yazar Hûlki Cevizoğlu; birbirinden seçkin konuklarıyla soruyor, sorguluyor, anlatıyor...

"FİZİKÇİLER TANRIYI MI ARIYOR?.."

İsviçre’nin Cern kentinde başlayan “Yüzyılın deneyi”nin perde arkasında neler var?..

Dünyanın tüm fizikçileri neyi arıyor?.. Dünyanın yaratılış teorisi olarak açıklanan Big Bang (Büyük Patlama) doğru mu?..

Dünyanın yaratılış teorisi laboratuvarda doğrulanabilir mi?.. Deney başarısız olursa hangi sonuçlar çıkacak?..

Bu arada, bilimsel araştırmaların yanı sıra, dini tartışmalar da alevlendi.. Kur’an’ı Kerim’de Big-Bang var mı?.. Bilimsel araştırmaları dinen sorgulamak ne kadar doğru?..

Tüm bu soruların yanıtları Ceviz Kabuğu’nda...

Konuk: İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gediz Akdeniz

Telefon konuğu: Halkın Yükselişi Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk

Resim

İZLE

Görüntü: DivX 29.00fps
Ses: MPEG Audio Layer 3 44100Hz stereo 192Kbps
Süre: 244 dk. 58 sn.
Boyut: 752 MB
Çözünürlük: 512x384

Şifre
guncelmeydan

GÖRÜNTÜYÜ İNDİR

İlişimler

Parça I
Parça II
Parça III
Parça IV
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye

İletiler: 6735

İletigönderen kaye » Sal Eyl 16, 2008 0:22

Ben bu hafta izleyememiştim,
Teşekkürler Türk-Kan..
Yaşar Hoca'da dinlettiriyor kendini hani..

..
Kullanıcı küçük betizi
kaye
Üye
Üye

İletiler: 1036

İletigönderen 0KurtluElma0 » Sal Eyl 16, 2008 13:13

Açıkçası ben bu kadar paranın sadece yaradılış için,dünyanın nasıl oluştuğunu anlamak için yapıldığını sanmıyorum kaldı ki adamlar her zaman bilim dmeişler,bilime Tanrıyı karıştırmamışlar,Tanrı din çekişmesini artık bırakmışlar,

Bu deneyin asıl amacının bundan daha fazla olduğunu düşünüyorum,belki yeni bir enerji peşindeler,belki ışınlanma,zamanda yolculuk üzerine kapı açmak istiyorlar

Bende teori bitmez :D

Bu arada çok saolun uykum gelimişti hepsini izleyememiştim
Kullanıcı küçük betizi
0KurtluElma0
Üye
Üye

İletiler: 40

yanlis bilgiler var

İletigönderen mustafat » Sal Eyl 16, 2008 13:20

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gediz Akdeniz deniyor.

Prof. Dr. Gediz Akdeniz ya konuyu iyi bilmiyor, ya iyi anlatamiyor, ya da ikisi birden. Sayin Cevizoglu bence konuya daha hakim veya daha iyi anlatma yetenegine sahip birini bulmaliydi.

en karmasik teknik konulari bile herkesin anlayacagi bir dille özetleme yetenegine sahip bilim adamlari var. Sayin Gediz Akdeniz bu deneylerin neden yerin 100 metre altinda yapildigini bile dogru dürüst açiklayamadi.

üstelik çok garip hatalar var. CERN Isvicre'de bir yerin adi degil, CERN'in anlami Avrupa Nükleer Arastirma Organizasyonu. Bakiniz:

http://en.wikipedia.org/wiki/CERN
The European Organization for Nuclear Research (French: Organisation Européenne pour la Recherche Nucléaire), known as CERN (see Naming), pronounced /ˈsɝːn/ (IPA: [sɛʀn] in French), is the world's largest particle physics laboratory, situated in the northwest suburbs of Geneva on the Franco-Swiss border, established in 1954

CERN deneyleri Isvicre'nin Cenevre sehrine ve Fransiz sinirina yakin bir yerde yapiliyor.

ayrica CERN deneyinin yok dogu felsefesi, yok bati bilimi meseleleriyle ne ilgisi var? Bugünkü bilim sanki sadece batinin ürünü mü? örnegin kullandigimiz matematigin bazi temelleri zamaninda Arap bilim adamlari tarafindan atilmis, bugün Arap rakamlarini kullaniyoruz. Gelisen modern bilimin içinde Amerikalisi da var, Hintlisi de, Cinlisi de. Eski Yunan filozoflari bile Mezopotamya ve Misir filozoflarindan etkilenmisler.

Dinsel ve bilimsel bakis ise tamamen ayri konular. Bilim kanita dayanir, din ise gelenek ve otoriteye. Evrenin ve insanin yaratilisini bilimle degil de dini efsanelerle açiklamaya çalisan insanlar doguda da var, batida da. Hatta daha çok batida. Dogudaki Budizm ve Hinduizm bu konulara farkli bakiyor; bati dinleri kadar mutlak gerçekçi degiller.

Internette bir kac yerde CERN deneylerinin amacini ben de okuyup anlamaya çalistim. Tam anladim diyemem. Anladigim kadariyla bütün mesele atom parçaciklarini (kuantum) anlamak için türlü deneyler yapmak. örnegin çok yüksek hizla çarpistirilan proton parçaciklari parçalaninca ortaya ne tür alt parçaciklar çikacak? Bu çarpisma sonucunda toplam kütle artacak mi, yani enerji kütleye dönüsecek mi? süper manyetik veya süper kütle çekimli parçaciklar olusacak mi?

Bugün bildigimiz maddelerden tamamen farkli özelliklerde, örnegin süper manyetik veya süper kütle çekimli parçaciklarin gerçekten de olusturulabildigini düsünün. Bu tür parçaciklar teknolojinin enerji depolamaktan silah endüstrisine kadar her alaninda kullanilabilir.
Kullanıcı küçük betizi
mustafat
Üye
Üye

İletiler: 153

bilim ve küresellesme?

İletigönderen mustafat » Sal Eyl 16, 2008 14:29

Bu Prof. Dr. Gediz Akdeniz ne biçim bilim adami ben anlamadim.

Efendim (sömürücü) küresellesme bilimsel düsüncenin, bati biliminin bir ürünüymüs.

Bugünkü sömürü düzeninin en acimasiz, en vahsi aktörleri kimler? ABD'deki sagci muhafazakarlar, nee-conlar. Bunlari seçenler ise ABD'nin muhafazakarlari ve evangelistleri, bilimle arasi iyi olmayan, örnegin evrim teorisini reddeden insanlar.

Bilim adamlari küresel isinma var, dünyamiz tehlikede önlem alinmali diyor, tüketim savas ve sömürü düzeninin devamini isteyen neo-conlar ise bunlara karsi çikiyor, kabul etmiyor. Muhafazakar seçmenleri de ayni kafada.

Bilim adamlari nüfus kontrol altina alinmali, uygar yöntemlerle aile planlamasi yapilmali, bu gidisle daha çok fakir halklari vuracak olan küresel susuzluk, açlik, terörizm ve savaslar kapida diyor. ABD'nin muhafazakarlari ise dogum kontrolüne karsi çikmak bir yana, daha çok dogurun diyorlar. Benzerini bizim islamcilar yapiyor.

Küresellesmenin bugünkü uygulama biçiminin fakir halklari daha da fakirlestirdigini en çok bagiran, nedenleriyle açiklayan bilim adamlaridir. Bunun aksini iddia edenler ise muhafazakar, bilimden çok dincilige yatkin sagci siyasetçilerdir.

ABD, Rusya gibi emperyalist ülkeler sömürü için öncelikle bilimi degil, dini kullanmislardir. Türkiye'nin de bilimsel düsünen egitimli insanlarinin çogu anti-emperyalist; dinci tarikatler ise bugünlerde Amerikanci, üstelik Amerika'nin basinda da Bush gibi bir uluslararasi katil varken.

Düsünün ki zamaninda ABD'de köleligin kaldirilmasina da en çok sagci muhafazakar kesimler karsi çikmisti. Köleligin kaldirilmasi, kadinlara esit haklar, esit gelir paylasimi, egitimde firsat esitligi gibi temel insan haklarinin savunuculari da hep bilim adamlari ve bilimle barisik egitimli insanlar olmustur. Dinciler ise bütün bunlara karsi çikmislardir. Orta çagda Avrupa'da soylularla din adamlarinin arasi neden o kadar iyiydi? çünkü din adamlari sömürülen köylülere "insanlar ya soylu ya da köylü olarak yaratilmistir; buna isyan edersen tanriya karsi gelmis olursun" diyorlardi. Benzer bir beyin yikama kölelik için de geçerliydi.

Bilimin ürünü olan teknolojiyi ise iyiye veya kötüye kullanmak mümkündür, o ayri bir konu.

Prof. Dr. Gediz Akdeniz'e hak verebilecegim tek bir alan vardir, o da batida gelistirilmis, çevresel ve sosyal zenginlikleri gözardi eden klasik kapitalist ekonomi ögretilerinin fazla sorusturulmadan uygulandigi Türiye gibi 3. dünya ülkelerine getirdigi çarpik kalkinma, daha dogrusu gerilemedir. Fakat ekonomi fizik veya matematik gibi pozitif bir bilim degildir, o yüzden de siyasetle ideolojiyle karistirilip bilerek veya bilmeyerek kötüye kullanilabilir. Bu tek yönlü sözde kalkinma ögretilerini de 3. dünya ülkelerini sömürgelestirmekte kullananlar da yine en çok ABD'nin muhafazakar sagci yönetimleri olmustur.

çevresel ve sosyal zenginlikleri gözardi eden tek yönlü kapitalist ögretilerin küresellesme adina nasil kötüye kullanildigini nobel ödüllü ekonomist Joseph Stiglitz "Küreselleşme Büyük Hayal Kırıklığı" adli kitabinda çok güzel anlatmistir.
Kullanıcı küçük betizi
mustafat
Üye
Üye

İletiler: 153

İletigönderen BARHANN » Sal Eyl 16, 2008 19:53

teşekkürler...
Kullanıcı küçük betizi
BARHANN
Üye
Üye

İletiler: 497

İletigönderen soma45 » Prş Eyl 18, 2008 3:27

sagol kardes!!!
“Milleti kurtaracak, yine milletin kendi iradesi ve azmidir. Manda kabul edilemez!”
Kullanıcı küçük betizi
soma45
Üye
Üye

İletiler: 298

İletigönderen particler » Cum Eki 17, 2008 2:22

Teşekkürler
Bilginin efendisi olmak için çalışmanın kölesi olmak lazımdır.
Kullanıcı küçük betizi
particler
Üye
Üye

İletiler: 43

İletigönderen bezgin » Prş Kas 27, 2008 11:51

Cok güzel bir programdi. Tesekkürler.
İşgâlciler ölmeli! :turkiye:

"Bir ülkenin nüfusunun yarıya yakın bölümünün bir bölgede, dörtte birinin bir şehirde yaşaması, başlı başına tezgahtır."
Kullanıcı küçük betizi
bezgin
Genel Yetkili
Genel Yetkili

İletiler: 1394

İletigönderen sanalbir » Cum Şub 13, 2009 19:46

güzel bir konu , sagol
Kullanıcı küçük betizi
sanalbir
Üye
Üye

İletiler: 16

İletigönderen kizan » Pzt Tem 06, 2009 21:48

teşekkürler
Kullanıcı küçük betizi
kizan
Üye
Üye

İletiler: 14

Re: Ceviz Kabuğu - 12 / 09 / 08 ~ CERN

İletigönderen Oğuz Kağan » Sal Tem 27, 2010 13:24

Teşekkür ederim Türk-Kan.
Namık KEMAL:
"Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini,
Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini?"

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK:
"Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini,
Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini."

http://www.guncelmeydan.com/pano/tayyip-erdogan-a-gonderilen-cfr-muhtirasi-kuresel-ihale-t18169.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/abd-disisleri-abdullah-gul-u-biz-yetistirdik-t23656.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/dun-malta-surgunleri-vahdettin-bugun-ergenekon-tayyip-t18151.html

KAÇAMAYACAKSINIZ!
Kullanıcı küçük betizi
Oğuz Kağan
Genel Yetkili
Genel Yetkili

İletiler: 12355

Şu dizine dön: Ceviz Kabuğu

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 1 konuk

x