CIA Mısır olaylarından önce Mısır'a yerleşmiş / Teoman ALİLİ

CIA Mısır olaylarından önce Mısır'a yerleşmiş / Teoman ALİLİ

İletigönderen Türk-Kan » Çrş May 25, 2011 10:23

CIA Mısır olaylarından önce Mısır'a yerleşmiş

TEOMAN ALİLİ

Mısır'daki olaylarda önemli rolü olan CIA destekli Sırbistan merkezli OTPOR örgütüyle ilgili çok önemli bir ayrıntı ortaya çıktı. Bilgiye göre Mısır'daki olaylarda Amerikan etkisi olaylar başladıktan sonra değil başlamadan önce varmış. Teoman Alili'nin Ekim 2010'da Kaynak Yayınları tarafından yayımlanan Yugoslavya Dersleri isimli kitabında NATO bombardımanı sırasında Yugoslavya Dışişleri Bakanı olan Zivodin Jovanoviç'le yaptığı ropörtaja yer vermişti. Jovanoviç'in o dönem satır arasında kalan üç cümlesi bugüne ışık tutuyor:

    "CIA ajanları Belgrad'ın içine kadar sızmışlardı. Sonra OTPOR ülke içinde sürekli CIA ile birlikte çalıştı. Yayınlar çıkardılar, gençleri kışkırttılar. Bakın mesela eşimle Mısır'a gitmiştik ve bize orada OTPOR'u sordular. Meğer Mısır'da büro kurmuşlar."
Hatırlanacağı gibi Mısır'daki olaylar Ocak 2011'de başlamıştı. Teoman Alili, Jovanoviç'le ropörtajını Ağustos 2010'da yapmış ve ropörtaj Aydınlık Dergisi'nden sonra "Yugoslavya Dersleri" kitabında yayımlanmıştı.

ABD'NİN OTPOR ÇOCUKLARI

Yugoslavya'ya son ve büyük darbeyi vuran hatta Yugoslavya ismini tarihten silen dernek, başkanlığını Voyvodina Sosyal Demokrat Ligi adlı ayrılıkçı örgütün üyesi olan Branimir Nikoliç'in yaptığı Otpor'du. Otpor zamanla Açık Toplum Enstitüsü'nün Balkanlar kolu olduğunu açıkladı. Otpor’un arkasında Amerikan devleti yer alıyordu ve Belgrad’ta da bunu Sırbistan Büyükelçisi Richard Miles yönlendiriyordu. Birleşik Devletler Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) fonların dağıtımını ticari yüklenicilerle ve STK olarak bilinen NED, NDI ve IRI aracılığıyla gerçekleştiriyordu. IRI, yaklaşık iki düzine Otpor önderine, Budapeşte Hilton Otel’inde düzenlenen şiddetsiz direniş seminerine katılım için para ödedi. Bu seminerde Sırp öğrenciler, grev örgütlemek, simgelerle iletişim kurmak, korkunun üstesinden gelmek, diktatöryel bir rejimi devirmek konularında eğitim aldılar.

OTPOR'UN MUTASYON GEÇİRMİŞ HALİ CANVAS

Bu eğitimcilerin başındaki kişi, Otpor göstericilerini eğiten ve 70.000 kopya şiddetsiz direniş kılavuzu dağıtan Amerikan Ordusu emeklisi, Savunma İstihbarat ajanı Robert Helvey idi. Amerikan yönetimi daha sonra Otpor'u uluslararası faaliyetler yürütmek ve sivil itaatsizlikler yaratmak için kullanmaya karar verdi. Bunun için Türkçesi "Direniş" anlamına gelen Otpor, merkezi Belgrad'ta olan ve Türkçesi "Şiddetsiz Direniş Stratejileri Merkezi" olan "Center for Applied Non-Violent Action and Strategies." e yani CANVAS'a dönüştü.

MCCAIN ETKİSİ

CANVAS’ın merkezi Sırbistan’da. Daha çok Üniversitelerde kürsü halinde çalışıyorlar. Açık Toplum Fonu’ndan açık destek alıyorlar zaten bunu da gizlemiyorlar. En büyük destekçilerinden biri ABD başkanlık yarışında Obama’nın rakibi olan John McCain. McCain hem Mısır hem Libya olaylarında en faal isim olarak öne çıkıyor. Mısır'a karşı ilk yaptırım planının altında McCain imzası var. Aynı McCain, Libya'ya kadar gidip Bingazi'de muhaliflere destek vermişti.


TEOMAN ALİLİ, 25 Mayıs 2011
Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye
 
İletiler: 6735
Kayıt: Pzt Şub 19, 2007 20:56

Şu dizine dön: Teoman ALİLİ

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x