CIA sayesinde Afganistan’ın afyon üretimi en yüksek seviyede / (Çeviri: Erkan GÜÇİZ)

CIA sayesinde Afganistan’ın afyon üretimi en yüksek seviyede / (Çeviri: Erkan GÜÇİZ)

İletigönderen Erkan Güçiz » Prş Kas 20, 2014 22:19

ABD askeri işgali altında eroin üretimi ve trafiği gelişti büyüdü, Afganistan işlevsiz bir narkotik-sömürgeye dönüştü.

Afganistan’ı izleyenler hatırlayacaktır; 2001 ‘de Bush ve Cheney kendi savaşlarını başlatmadan önce Taliban afyon üretimini neredeyse tamamen durdurmuştu. Pentagon, Taliban öncesi kana susamış savaş ağalarını güçlendirerek bu kazanımı geri döndürdü. Batı medyasının “Kuzey İttifakı” diye alkışladığı bu psikopatlar bıraktıkları yerden uyuşturucu üretim ve ticaretine devam ettiler. Avrupa ve ABD’nin büyük şehirlerinin neredeyse doyumsuz eroin isteklerini sağlarken, servet ve güçlerini katlandırarak büyüttüler.

Afganistan’da sekiz ay süren cumhurbaşkanlığı ve yerel seçimler, politikacıların seçim kampanyası masraflarını karşılama yolunda artan istekleri yüzünden nakit para getirecek afyon üretiminin artmasına sebep oldu. Aynı zamanda polis ve askeri güçlerin seçim güvenliğinde kullanılması onları afyon üretimi ile mücadeleden uzaklaştırdı.

Washington’un Kabil’deki yeni adamı Ashraf Ghani Ahmadzai’nin geçmişi üzerinde durmaya değer. Columbia Üniversitesinden Master derecesi, John Hopkins Üniversitesinde hocalık, Dünya Bankası’nda görevleri. Yani, Washington ne derse yapmaya can atan çoraptan yapılmış bir kukla.

“Amerika’da konuşulmayacak bazı şeyler vardır… Ağza alınmayacakların başında, CIA’nın, kurulduğu 1947 yılından bugüne uzanan Afganistan uyuşturucu baronları ile ilişkileridir.” (Why They Hated Gary Webb, Alexander Cockburn, CounterPunch)

Afganistan’ın dünyanın en büyük eroin üreticisi olmasının sebebi, işin içinde bir şekilde, CIA olduğundan mı?

… Çinhindi’ndeki savaş sırasında Fransız Gizli Servisi (SDECE) hem kendi masraflarını karşılamak hem de Vietnamlı Komünistlere karşı operasyonlarda kullanmak için gereken parayı Fransız Mafyasını kullanarak eroin trafiğinden kazandı. Fransızlar ayrıldıktan sonra işleri CIA devraldı. 1949’da Komünistler Çin’de iktidarı ele geçirene kadar Altın Üçgen olarak tanılan bölgede afyon üretimini Komünist karşıtı Kuomintang hareketi ve CIA’nın desteklediği Çinli uyuşturucu baronları idare etti. 1960’larda, uyuşturucu trafiğini idare edenlerle ABD arasındaki ilişki o derece sıkıydı ki CIA Güneydoğu Asya’dan ABD’ye eroin sevkiyatı için uçak seferleri düzenliyordu. (Alexander Mercouris, “Kaos İmparatorluğu ve Uyuşturucuya Karşı Savaş”)

1980’de Sovyetlere karşı savaştıkları için CIA tarafından desteklenen Mücahitlerin büyük bir bölümü afyon eken ve eroin trafiğini yürüten çeşitli çeteler ve gangsterlerden oluşuyordu. Afganistan’da Sovyetlerle savaşı yasadışı hareketlerini gizlemek için kullanan Gulbeddin Hikmetyar bunların içinde en azılı olan çete reisi ve uyuşturucu kaçakçısı idi.
http://www.youtube.com/watch?v=76DSL1w9UFg

Afganistan’da rekor seviyede afyon mahsulü bir kaza eseri değil. Bu, Washington’un Orta Asya’da devamlı bir askeri güç bulundurma ve ülkenin doğal kaynaklarını soyma amaçlı kapsamlı stratejik planlarına uygun bir toplum kontrolü metodu.

Uyuşturucunun bolluğu, büyükler soygun yaparken “küçük insanlar”ı kontrol altında tutmaya yardım eder.


Kaynak:
http://www.counterpunch.org/2014/11/14/afghan-opium-production-hits-all-time-high/
Kullanıcı küçük betizi
Erkan Güçiz
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 421
Kayıt: Çrş Eyl 29, 2010 5:18

Şu dizine dön: Erkan GÜÇİZ

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x