Cumhuriyeti Kurtaracağız!

Cumhuriyeti Kurtaracağız!

İletigönderen gamze köse » Sal May 19, 2020 1:19

1919 yılı Mayısının Ondokuzuncu Günü Samsun’a çıktım. Ülkenin Genel Durumu ve Görünüşü Şöyleydi:

Osmanlı Devleti’nin içinde bulunduğu grup, I. Dünya Savaşı’nda yenilmiş, Osmanlı Ordusu her tarafta zedelenmiş, şartları ağır bir ateşkes anlaşması imzalanmış, Büyük Savaş’ın uzun yılları boyunca millet yorgun ve fakir bir durumda. Milleti ve memleketi I. Dünya Savaşı’na sürükleyenler, kendi hayatlarını kurtarma kaygısına düşerek soysuzlaşmış, şahsın ve bir de tahtını koruyabileceğini hayal ettiği alçakça tedbirler araştırmakta. Damat Ferit Paşa’nın başkanlığı’ndaki hükümet aciz, haysiyetsiz ve korkak. Yalnız, Padişahın iradesine boyun eğmekte ve onunla birlikte kendilerini koruyabilecekleri herhangi bir duruma razı.
Ordu’nun elinden silahları ve cephanesi alınmış ve alınmakta...
İtilaf Devletleri, Ateşkes Anlaşmasının hükümlerine uymayı gerekli bulmuyorlar. Birer bahane ile İtilaf donanmaları ve askerleri İstanbul’da, Adana ili Fransızlar; Urfa, Maraş, Gaziantep İngilizler tarafından işgal edilmiş. Antalya ve Konya’da İtalyan askeri birlikleri, Merzifon ve Samsun’da İngiliz askerleri bulunuyor. Her tarafta yabancı subay ve memurlar ile özel ajanlar faaliyette. Nihayet, konuşmamıza başlangıç olarak aldığımız tarihten dört gün önce, 15 Mayıs 1919’da, İtilaf Devletleri’nin uygun bulması ile Yunan ordusu da İzmir’e çıkartılıyor.”(Nutuk)

Yerli Azınlıklar Örgütleniyor

- Doğu illerinin Ermenistan’a verilmesi,
- Karadeniz sahilindeki bölgelerde de Rum Pontus hükümeti kurulması,
- Diyarbakır, Bitlis, Elazığ illerinde, İstanbul’dan idare edilen Kürt Teali Cemiyeti’nin amacı yabancı devletlerin koruması altında bir Kürt devleti kurmak,
- İstanbul’da kurulmuş İngilizler Muhipleri Cemiyeti’nin amacı ise memleket içinde örgütlenerek isyan ve ihtilal çıkarmak, milli şuuru felce uğratmak, yabancı müdahalesini kolaylaştırmak. Bu cemiyete girenlerin başında da, Osmanlı Padişahı ve Halife-i Rûya-i Zemîn ünvanını taşıyan Vahdeddin, Damat Ferit Paşa, Dahiliye Nâzırı olan Ali Kemal, Adil ve Mehmet Ali Beyler ile Sait Molla bulunuyordu.

Bu durum ne kadar da tanıdık geliyor dimi?

Türkiye şu günlerde de iç ve dış eller tarafından kuşatılmaktadır.

Tıpkı yüz yıl önceki gibi cemiyetler, cemaatler, dernekler, sivil toplum kuruluşları ile günümüze uygun araçlarla Milli Egemenliğimiz felç edilmekte, Ulus-Devlet anlayışımız damarlarından kesilmektedir. Milletin bağımsızlığı elinden alınmakta, milletin iradesi yok sayılmaktadır. Topraklarımızın bölünmez bütünlüğü parçalanmak istenmektedir. Milli tarihimize, kültürümüze ve dilimize doğrudan saldırılmaktadır. Laik devlet anlayışı yıkılmaktadır. Türk Milliyetçiliği darbelenmektedir. Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri zayıflatılarak yıkılmak istenmektedir.

Peki ne yapacağız?

Vazifemizi hatırlayıp, Türk Bağımsızlığını, Türk Cumhuriyeti’ni sonsuza dek kurtaracağız!

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’mız işte o gün kutlu olacak.

GK
En son gamze köse tarafından Çrş May 20, 2020 0:02 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kez düzenlendi.
Kullanıcı küçük betizi
gamze köse
Üye
Üye
 
İletiler: 35
Kayıt: Prş Oca 12, 2012 16:30

Re: Cumhuriyeti Kurtaracağız!

İletigönderen Gönül Pınar Atacı » Sal May 19, 2020 17:04

Ağzına sağlık sevgili Gamze. Mutlu bayramlar. Dediğin üzere VAZİFEMİZİ HATIRLAYIP TÜRK BAĞIMSIZLIĞINI VE TÜRK CUMHURİYETİNİ KURTARACAĞIZ. Ve bu kutsal ve en ulusal görevi ifa ve icra etgmek için BOP'a ve BOP'culara karşı tek ve en geniş bir Hak, Vatan Ve Halk Cephesi kurmalıyız ve kuracağız.
Kullanıcı küçük betizi
Gönül Pınar Atacı
Üye
Üye
 
İletiler: 744
Kayıt: Sal Ara 01, 2015 9:02

Re: Cumhuriyeti Kurtaracağız!

İletigönderen gamze köse » Çrş May 20, 2020 0:01

Hep birlikte başaracağız! Yürekli yorumunuz için teşekkür ederim.
Kullanıcı küçük betizi
gamze köse
Üye
Üye
 
İletiler: 35
Kayıt: Prş Oca 12, 2012 16:30


Şu dizine dön: Sizin Makaleleriniz

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 1 konuk

x