Darlık Fonu / Murat MURATOĞLU

Darlık Fonu / Murat MURATOĞLU

İletigönderen Oğuz Kağan » Pzt Şub 11, 2019 10:10

Darlık Fonu

Çıkan kısmın özeti; Türkiye'yi zenginleştirecek diye 3 yıl önce bir fon kurdular, adını “varlık” koydular.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Resmi Gazete'de yayınladığı cumhurbaşkanı kararıyla kendisini Türkiye Varlık Fonu Başkanlığı'na getirdi.

Bu kararın ardından atama yetkisini kullanarak Türkiye Varlık Fonu Başkanvekilliği'ne, Hazine ve Maliye Bakanı şu şansa bakın ki aynı zamanda damadı Berat Albayrak'ı yerleştirdi.

* * *

Varlık fonunun mantığı nedir? Her şeyden önce bir varlık ya da kamu elinde oluşmuş bir gelir fazlası olması gerekir ki, biriktir. Bizde var mı? Yok!

Haliyle içine Türkiye'nin en değerli şirketleri, arsaları koyuldu, şirkete her hak tanındı, tam olarak “ne yapacağı” kimseye anlatılmadı.

* * *

Varlık fonları kendi ülkelerinde sorun çıkarsa diye oluşturulmuşlardır. Nitekim kendi ülke riskini almamak için doğrudan yatırımlarının yüzde 94'ü yabancı ülkelere yapılan yatırımlardır.

Kötü örnekleri de var. Mesela Malezya… Varlık fonu kurdu. Fondaki varlıkları kendi hesabına kullandığı için Malezya Başbakanı Razak önceki yıl yargılandı. Malezya Varlık Fonu'ndan 4 milyar doları cebine atmıştı. Kim ne yapsın Malezya'yı?

* * *

Geçen hafta bizim fon, 2 yıl vadeli, 1 milyar Euro borçlanmak için Citigroup ve Çin Sanayi Ticaret Bankası ile bir anlaşma yaptı. Belli ki kesmedi Hazine'nin borçlanmaları.

Kimse babasının hayrına borç vermez. Teminat olarak ne gösterildi? Çaykur mu, Ziraat Bankası mı, Eti Maden mi? Hangi faiz oranı ile borçlanacak? Borç nereye kullanılacak? Belli ki yine ticari sır olacak.

* * *

Türkiye Hazinesi borçlanırken teminat göstermez. Teminatı kendisidir. Artık teminatsız borçlanamıyorsa böyle bir oluşuma gider.

Peki, bu fon nereye yatırım yapacak? Tahminen yandaşların bitmeyen projelerine ortak olacak. Yatırım adı altında destek atılacak. İş yapmayan şirketleri satın alacak.

* * *

Sayıştay'a tabi olmaması yetmemiş olacak ki, hiçbir kurum Varlık Fonu'nu denetleyemeyecek. Yani fon bu yasalardan muaf… Kârı-zararı da bilemeyeceğiz. Bilanço yok, denetim yok, hesap verme hiç yok.

Örtülü ödenek gibi bu da örtülü fon olacak! Şirket kurabilecek ama Kurumlar Vergisi'ne tabii değil… Borçlanabilecek ama Sermaye Piyasası Kanunu onu ilgilendirmiyor.

* * *

İhale açabilecek lakin ihale mevzuatı onu hiç ırgalamıyor. Bir anlamda fon kiracı ama evi de satar, geliri de fona yazar! Öylesine yetkileri var.

İnsanın aklına ister istemez İş Bankası ve Şişe Cam'ın Hazine'ye devri tartışmaları geliyor. Oradan doğru Varlık Fonu'na… Haliyle ölüyü diriyi bitirdiler, işsizlik fonunu da yediler, gözü İş Bankası'na diktiler.

Murat MURATOĞLU, 11 Şubat 2019
sozcumuratoglu@gmail.com
Namık KEMAL:
"Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini,
Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini?"


Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK:
"Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini,
Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini."http://www.guncelmeydan.com/pano/tayyip-erdogan-a-gonderilen-cfr-muhtirasi-kuresel-ihale-t18169.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/abd-disisleri-abdullah-gul-u-biz-yetistirdik-t23656.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/dun-malta-surgunleri-vahdettin-bugun-ergenekon-tayyip-t18151.html

KAÇAMAYACAKSINIZ!
Kullanıcı küçük betizi
Oğuz Kağan
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 11997
Kayıt: Sal Oca 27, 2009 23:04
Konum: Ya İstiklâl, Ya Ölüm!

Şu dizine dön: Gazete Köşe Yazarları

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 6 konuk

x