Dengeleri Değiştirin!

Güncel Meydan | Güncel Haberler Köşesi

Dengeleri Değiştirin!

İletigönderen Türk-Kan » Çrş Mar 11, 2009 10:47

Avrupa Parlamentosu'nun yarın oylayacağı Türkiye raporunda Cumhuriyet ve ulusal yapı hedef alındı!

Ordu üzerinde tam sistematik sivil gözetim sağlanması konusunda ilerleme kaydedilemedi. Ordu ve savunma politikalarının denetlemesinin güçlendirilememesinden kaygı duyuyoruz...

Ermenistan

* Türkiye, sınırı açarak Ermenistan ile ekonomik ve siyasi ilişkiler kursun. Soykırımı konusunda Ermenistan’la uzlaşma süreci başlatılsın...

Kıbrıs

* Kıbrıs’ta sürdürülen müzakere atmosferini kolaylaştırmak için Türk Silahlı Kuvvetleri adadan derhal çekilsin. Türkiye sürece dahil olmasın...

Anayasa

* Avrupa Birliği’ne tam üyeliğin kriterlerinden olan yeni anayasa çalışmalarına etnik ve dini azınlıklar ile sivil toplum örgütleri müdahil olsun...

Kürtçe

* Devlet ve özel okullarda ders konularak Kürtçe öğretilsin. Kürtçe yayınlar genişletilsin, kültürel haklar somut şekilde iyileştirilsin...

AB yine TSK’yı hedef aldı

Avrupa Birliği’nin yarın oylanacak Türkiye raporunda, ordu üzerindeki sivil denetimin artırılması, TSK’nın KKTC’den çekilmesi, Ermenistan sınırının açılması ve devlet okullarında Kürtçe eğitim verilmesi istendi

Avrupa Parlamentosu genel kurulu, Hollandalı parlamenter Ria Oomen-Ruijten tarafından kaleme alınan Türkiye raporunu bugün tartışacak. Rapor, yarın da genel kurulda oylanacak. Dış İlişkiler Komitesinde daha önce oylanarak kabul edilen taslak belge dün basına sızdı. Belgede Türkiye’nin ulus devlet yapısına zarar verecek bir dizi talepte bulunulduğu dikkat çekti.

Belgede satır başları ile şu değerlendirme ve taleplerde bulunuldu:

Türkiye’nin AB reformlarında son 3 yıldır devam eden yavaşlamadan endişe duyuyoruz.

Yeni anayasa çalışmalarına “etnik ve dini azınlıklar dahil sivil toplumun ve siyasi partilerin de katkı yapması” uygun olacaktır.

Ordu üzerinde tam sistematik sivil gözetim sağlanması konusunda ilerleme kaydedilememesinden” ve “TBMM’nin ordu ve savunma politikasını denetlemesinin güçlendirilememesinden” kaygı duyuyoruz.

Kürt meselesinin nihai çözümü için öncelikli olarak siyasi inisiyatif gösterilmeli. Kürt kökenli vatandaşlar için ekonomik ve sosyal fırsatlar sunularak devlet ve özel okullarında Kürtçe öğrenmeyi gerçekten mümkün kılacak ve Kürtçe yayına izin verecek şekilde kültürel haklar iyileştirilmeli

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Ermenistan ziyaretini memnuniyetle karşılıyoruz. Türkiye’nin “sınırı yeniden açarak Ermenistan ile ekonomik ve siyasi ilişkileri bütünüyle tesis etmesi” talep ediyoruz Türk ve Ermeni hükümetleri “bugüne ve geçmişe saygı göstererek, geçmiş olayların açıklıkla ve samimi olarak tartışılmasına izin vererek, uzlaşma sürecinin başlatmalı.

Türkiye Kıbrıs’taki ” müzakere atmosferini kolaylaştırmak için askerlerini çekmeli.

Türk hükümeti ve yargı makamları, ’yeşil sermaye’olarak adlandırılan şirketlerce ya da ’Deniz Feneri’davasında olduğu gibi yardım kuruluşlarınca dolandırılan AB vatandaşı ya da AB’de oturumu bulunan mağdurları ilgilendiren davalarda, AB üyesi ülkelerle daha fazla işbirliği yapmalı

Resim
Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye

İletiler: 6735

Şu dizine dön: Haberler

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x