Devlet intihar etsin inşaat dirilsin! / Murat MURATOĞLU

Devlet intihar etsin inşaat dirilsin! / Murat MURATOĞLU

İletigönderen Oğuz Kağan » Çrş Ağu 08, 2018 11:18

Devlet intihar etsin inşaat dirilsin!

Faiz ve dövizde yaşanan artış inşaat sektörünü durma noktasına getirdi. İnşaat sektörünün artık eskisi kadar kazanamadığı, alınan evin eskisi kadar kazandırmayacağı aşikâr…

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği Başkanı çıkmış, devletin altın vuruş yaparak konut faizinin yüzde 8'ini karşılamasını istemiş. Sahi inşaatçıları “kutsal” kılan neymiş? Bak onu söylememiş. Diğer sektörler üvey evlat muamelesini mi hak etmiş?

* * *

İnşaat sektörünün son 10 yıldır aldığı desteği hiçbir sektör almadı. Serbest piyasa kurallarına takla attırıldı. Buna rağmen başkan hâlâ teşvik istiyor. Biz parayı direkt şirket hesabına yatıralım, kendisini öyle bankaydı, tapuydu, krediydi hiç uğraştırmayalım!

Yahu “devlet” dediğin senin, benim vergilerim. Devlet teşvik verince, senin cebine giren para benim cebimden çıkacak. İnşaatçı hiç mi zarar yazmayacak! Önce sattığın fiyatlara bir bak!

* * *

Beyefendi çıkmış, hiç çekinmeden; “devletten bu konuda bir altın vuruş bekliyorum” diye demeç veriyor. Acaba “altın vuruş” ne? Onu da mı bilmiyor! Muhtemelen, içinde “altın” lafı geçiyor diye iyi bir şey sanıyor.

Oysa “altın vuruş” uyuşturucu müptelalarının yüksek doz alıp intihar etmesine deniliyor. Devlet intihar etsin, inşaatçılar bayram etsin. Dedikleri bu anlama geliyor.

* * *

Dikkat ettim, vatandaşın ev sahibi olması için de vermiyor bu röportajı… Derdi, devletin vereceği teşvikin yalnızca “sıfır evlerde” kullanılması… En azından sadece benim şirketim dememiş, diğer inşaatçıları da ortak etmiş.

İşin ilginci bu isteğin gerçekleşebilme ihtimali… Olur mu? Olur! Yaparlar mı? Yaparlar! Saray'ın inşaata bakışı belli… Baksanıza açıklanan 100 günlük eylem planından bile kupon arazi çıktı. Bırakamaz inşaatı…

* * *

Ağaoğlu pek çok kişiye antipatik geliyor lakin; “Artık her şeyi devletten beklemek mümkün değil” diyebiliyor. “Paraya ihtiyacım olursa malımla vedalaşmasını bilen bir insanım. Fiyatını bulunca ceketim dahil her şeyi satarım” diye ekliyor. İşin açıkçası bunun böyle olması gerekiyor.

Bakın; bütün Avrupa kıtasında müteahhit sayısı 25 bin civarında… Almanya'da müteahhit sayısı 3 bini geçmiyor. Türkiye'de ise kayıtlı 330 bin müteahhit var. Yuh! Hangi birini kurtaracaksın? Bir zahmet yarısı batsın!

* * *

Ey vatandaş… Eğer bir konut için istenen fiyat, 200-220 aylık gerçek kira getirisinin üstüne çıkmışsa fazla yaklaşma… Bizde satılanlar hâlâ 30 yıllık kira fiyatına… Ev alacağına otur kirada…

Hesaplayalım… Satışı 500 bin liralık dairenin kirası yaklaşık 1800 lira… Yıllık 21 bin 600 liraya denk gelir. Hazine bonosu alsan faizi yılda 100 bin lira getirir. Faizler düşer mi? Bu yönetimle mi? Neden düşsün ki?

Murat MURATOĞLU, 8 Ağustos 2018
sozcumuratoglu@gmail.com
Namık KEMAL:
"Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini,
Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini?"


Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK:
"Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini,
Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini."http://www.guncelmeydan.com/pano/tayyip-erdogan-a-gonderilen-cfr-muhtirasi-kuresel-ihale-t18169.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/abd-disisleri-abdullah-gul-u-biz-yetistirdik-t23656.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/dun-malta-surgunleri-vahdettin-bugun-ergenekon-tayyip-t18151.html

KAÇAMAYACAKSINIZ!
Kullanıcı küçük betizi
Oğuz Kağan
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 11695
Kayıt: Sal Oca 27, 2009 23:04
Konum: Ya İstiklâl, Ya Ölüm!

Şu dizine dön: Gazete Köşe Yazarları

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 1 konuk

x