DHKP-C'liler yeniden yargılanıyor

Güncel Meydan | Güncel Haberler Köşesi

DHKP-C'liler yeniden yargılanıyor

İletigönderen Oğuz Kağan » Çrş May 27, 2009 21:08

DHKP-C üyelerinin Brüksel Temyiz Mahkemesi'nde bugün görülen duruşmada sanıklar için 5 ile 10'ar yıl hapis cezaları istendi. Federal Savcı, ceza talebinde bir suç ve terör örgütünün söz konusu olduğunu belirtti.

Brüksel Temyiz Mahkemesi'nde hafta boyunca aralıksız sürecek oturumlarda,bazıları firarda olan DHKP-C üyeleri Musa Asoğlu, Kaya Saz, Bahar Kimyongür, Fehriye Erdal, Şükriye Akar ve Zerrin Sarı yargılanıyor.

Savcılık, "terör örgütünün başları" olarak nitelendirdiği Musa Asoğlu için 10 yıl, Bahar Kimyongür için 7 yıl ağır hapis cezaları ve 5 bin 500'er euro para cezası önerdi. Delmulle, diğer 4 sanık için de 5'er yıl hapis ve aynı miktarda para cezaları önerdi.

Savcı, terör örgütünün sözcülüğünü ve savunmasını yapanların, enformasyon aktaranların terörist olduğunu ve bu fiillerinin örgütün ayakta kalması açısından büyük etki ve önem taşıdığını belirtti.

Federal Savcı Johan Delmulle, terör örgütünün Belçika'da bir çeşit dokunulmazlık elde ederek, Türkiye'de saldırılar ve çeşitli suçlar düzenlemesine izin verilemeyeceğini belirtti. Savcı, yargılanan terör örgütü üyelerinin himaye edilmesinin, bu şekilde onlara yeni saldırılar düzenleme olanağı tanınmasının kabul edilemezliğini vurguladı.

Belçika’da işledikleri suçlar nedeniyle daha önce yargılanan altı DHKP-C üyesi, 2006 yılında dört yıldan altı yıla kadar çeşitli hapis cezalarına çarptırılmışlar, ancak Yargıtay bu kararı "adli bir hata" yapıldığını belirterek bozmuştu. Dursun Karataş ve Fehriye Erdal’ın "firarda" olması nedeniyle diğer sanıklar tutuklanmıştı.

Yargıtay’ın bu kararı bozmasından sonra tutuklu olanlar da serbest bırakılmıştı. Fehriye Erdal ise hala firarda. Tutuklanıp Yargıtay tarafından serbest bırakılan zanlıların da nerede oldukları bilinmiyor.

Yargılamada, Musa Asoğlu, Kaya Saz, Bahar Kimyongür, Fehriye Erdal, Sükriye Akar ve Zerrin Sarı ile birlikte, geçen yıl ölen Dursun Karataş da sanık olarak gösteriliyor. Yargılamanın cumaya kadar aralıksız sürdürülmesi ve kararın adli tatil döneminin ardından sonbaharda açıklanması öngörülüyor.


Kaynak
Namık KEMAL:
"Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini,
Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini?"


Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK:
"Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini,
Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini."http://www.guncelmeydan.com/pano/tayyip-erdogan-a-gonderilen-cfr-muhtirasi-kuresel-ihale-t18169.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/abd-disisleri-abdullah-gul-u-biz-yetistirdik-t23656.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/dun-malta-surgunleri-vahdettin-bugun-ergenekon-tayyip-t18151.html

KAÇAMAYACAKSINIZ!
Kullanıcı küçük betizi
Oğuz Kağan
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 11955
Kayıt: Sal Oca 27, 2009 23:04
Konum: Ya İstiklâl, Ya Ölüm!

Şu dizine dön: Haberler

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x