Dilsiz şeytan olmayacağız...

Dilsiz şeytan olmayacağız...

İletigönderen Gilda » Sal Eki 23, 2007 10:41

Hakkari Dağlıca'da, 12 şehit verdiğimiz baskının ayrıntılarını bilen yok. Devlet makamları açıklama yapmıyor. Kafamızdaki soruları kim cevaplayacak

Dilsiz şeytan olmayacağız...

Türkiye bir öfke seli içinde...Sıkılı tek bir yumruk olduk.


12 askerimizi şehit verdiğimizi öğrendiğimde SKYTURK ekranının yayın akışını derhal değiştirdik.

Özel yayına geçtik... Birkaç saat içinde Dağlıca bölgesinde verilen şehitlerin sayısının 16’ya ulaştığı haberi geldi... 8 askerimizin kaçırıldığı bizzat bölgedeki askerlerden geldi.

Bir gazeteci olarak aklıma üşüşen onlarca soruya yanıt bulamamanın şaşkınlığı ve öfkesi içindeydim.

Daha Gabar’da verilen 12 şehidin kanı kurumadan, hesabı sorulmadan nasıl bu denli sert bir darbe almıştık? Alabilmiştik?

Nereden geldiler? Nasıl vurdular? Bu sayılar nasıl doğru olabilirdi?

Genelkurmay, hükümet neden bir açıklama yapmıyordu?

Olay resmi açıklamaya göre 21 Ekim günü 00:20’de meydana gelmişti?

Genelkurmay Başkanı anında bilgilendirilmiş ardından Başbakan’a bilgi verilmişti...

Saatler 12:00’yi gösterirken yani olayı bizim duymamızdan ve yayına geçmemizden itibaren saatler geçmişti ve tek bir açıklama yoktu.

Haber merkezimize kayıtlı tam 4500 telefon geldi.

Bunlardan 200’ü ağlamaktan konuşamıyordu.

Tek bir soru vardı?

“Bu söylenenler doğru mu? Devlet nerede ve neden bir açıklama yapılmıyor?”

Başbakan oyunu kullandıktan sonra yaptığı açıklamada doğrudan bizi hedef aldı ve, “Ajitatif yayın yapıyorsunuz. Susun!” dedi.

Peki, susalım...

O halde şu sorulara birileri yanıt versin.

İSTİHBARAT ZAFİYETİ VAR MI?

Dağlıca’daki piyade taburunun emniyet bölüğüne saldıran terörist grubun 200 kişi olduğu ifade ediliyor. Bu grup sınırımızı nasıl geçmiştir? Bu kadar yüksek sayıda bir hareket bölgedeki termal kameralar tarafından nasıl algılanmamıştır? Bölgede istihbaratın her şey olduğu biliniyor “yerel kaynaklardan” o ana kadar bir bilgi alındı mı? Alındıysa bu bilgi hangi nasıl süzgeçlerden geçirildi? “İstihbaratı kıymetlendirmeyi” hangi unsurlar (MİT, JİTEM, Emniyet istihbarat,vs) yaptı?

PUSU MU? BASKIN MI?


Bu çapta zayiat için “pusu” ifadesi kullanılıyor. “Pusu” intikal halindeki birliklere “kapan” veya “ağ” atılmasıyla düzenlenen ani ve planlı saldırıdır. Bu emniyet bölüklerinin taburun etrafındaki mevzilerde “durduğu” ve “baskın” yedikleri doğru mudur?

BASKIN NASIL GERÇEKLEŞTİ? 8 ER NASIL KAÇIRILDI ?


Bu çapta bir baskın için PKK’nın bölgede haftalar süren bir istihbarat ve gözleme faaliyeti içinde olması gerektiği ifade ediliyor. Sabit mevzilerde teröristi “bekleyen” bu timlere 3 ayrı noktadan ağır silahlarla saldırıldığı söyleniyor. Ancak havan, RPG-7, bixi ağır makinelilerle gerçekleştirilen bu saldırıya karşın siperlere “girmeden” bu derece yüksek bir zaiyet verilemeyeceği de bilinen askeri bir gerçek. Evlatlarımızın siperlerin içine kadar girebilen teröristlerce “yakın mesafeden atışla veya el bombası kullanılarak” şehit edildiği iddia ediliyor.

Kaldı ki Genelkurmay karargahı tarafından her nedense ancak dün öğle saatlerinde “resmen” açıklanan 8 askerimizin kaçırılması olayı da bu baskının siperlere kadar girilerek yapıldığını kuvvetle destekliyor. Tüm bu argümanlar doğru mu?

ABD, PKK’YA İSTİHBARAT DESTEĞİ VERDİ Mİ?


PKK’lı grubun saldırısı sırasında ve öncesinde bölgede uçuş yapan kaç ABD helikopteri olduğunu biliyor muyuz? ABD’nin bölgede konuşlu belli unsurlarının hava fotoğrafları ve benzeri datalarla Kandil’e istihbari destek verdiği mümkün veya doğru mudur?


PKK’LILARIN CESETLERİ NEREDE?

Genelkurmay saat 13:00 sularında ilk resmi açıklamasını yaptığında 23 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Bu cesetler nerede? Dağlıca’daki mevzilerin yanında mı yoksa daha derinlerdeki arazilerde mi? Daha sonra bu sayı 34’e çıktı...Basınla bu görüntülerin paylaşılması toplumun mevcut sosyal psikolojik sürecinde zararlı mı olur faydalı mı olur?

TSK FARKLI BİR TAKTİK İZLİYOR MU?

PKK’nın eylem pratiğini, bölgenin coğrafi şartlarını ve muharebenin seyrini çok iyi bilen uzmanlar bu tip baskınlardan sonra PKK’lı grubun baskına son derece yakın sınır ötesi yakın arazilerde “zula mağaralara” sığındığını ve etrafta bir iki gözcü bırakarak uykuya çekildiğini anlatıyorlar. TSK’nın “manevra birlikleri” 20 yıldır değişmeyen bu paterni bozmak için nasıl bir taktik anlayış geliştirmiştir?

PKK’nın Dağlıca baskını sonrası birkaç kilometre güneydeki Avaşin kampına çekileceği biliniyor. Bu kamp ve çevresine birlik atılmış mıdır?

GABAR DOSYASI AÇILDI MI?

Gabar’daki 12 Mehmetçiğin ise bir “pusu”ya kurban gittiği anlaşılıyor. O olayla ilgili olarak TSK bir soruşturma açmış mıdır? Şayet açtıysa burada bir ihmal veya tedbirsizlik var mıdır?

Sayın yetkililer, başta hükümet, bu soruların sorulmasını istemiyor...

O zaman benim bir istirhamım daha var. Bu soruları biz sormayalım ama o zaman bu soruları ima yoluyla sorup TSK’ya son derece çirkin ithamlarda bulunan kalemleri de susturun.

Güneydoğu’da görev yapmamış kerameti kendinden menkul bazı adamların ekranları parselleyip saatlerce harita karşısında ahkam kesmesi ve bilgi kirliliğine yol açması olacak iş değil.

O halde basını azarlamak yerine oturup bir koordinasyon merkezi kurun bunun içinde de uzmanlardan oluşan; doğru, tarafsız ve güvenilir bilgiyi anında bizlere ulaştıracak saygın bir ekip kurun. Medyayı da 24 saat bu yapıya muhatap kılın.

Bu orduyu yıpratmanın kimseye hakkı yok.

TSK bu yakıcı soruları göğüsleyecek ve açıkça yanıtlayacak özgüvene, birikime ve sonsuz kamu desteğine elbette sahiptir.

Ama artık hainliğe varan bu 5. kol faaliyetlerine dur demek yerine bize cepheden saldırıp azarlamanın da vicdanla bağdaşır tarafı yoktur.

“Haksızlığa karşı susan, dilsiz şeytandır...”

Serdar Akinan
Aksam
yalakalar cok oldukca aydinlik tabiki los isikta nazli kiz gibi olur....
Kullanıcı küçük betizi
Gilda
Üye
Üye
 
İletiler: 1078
Kayıt: Pzt Mar 12, 2007 12:58
Konum: kendimden...

Şu dizine dön: Gazete Köşe Yazarları

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 8 konuk

x