Doğalgazda yüzde 30 tasarruf

Küresel Isınma ve Ekoloji sorunları, tartışmaları

Doğalgazda yüzde 30 tasarruf

İletigönderen sessiz sedasız » Cmt Kas 28, 2009 13:25

Türk mühendisler büyük bir icada imza attı. Bu solüsyon cepleri rahatlatacak.

Isınma sistemlerinde verimlilik sağlamak amacıyla 2 mühendis ve 6 kimyagerle birlikte ortaya çıkardığı enerji tasarruf solüsyonuna Hollanda’dan patent onayı alan İşadamı Ümit Özdoruk, hazırladıkları Enerji Tasarruf Solüsyonu Projesi ile Türkiye’de yılda en az 600 milyon dolar tasarruf yapılabileceğini söyledi.

Özdoruk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kalorifer radyatör suyunun yerine kullanılan ve suyun taşıma kapasitesini artıran solüsyonun, ısınma sistemlerinde yüzde 30’u aşan tasarruf sağladığını belirtti.

"Hydromx" adını verdikleri solüsyonun, ulusal ve uluslararası bilim kuruluşlarında test edilip raporlanan bir ürün olduğunu ifade eden Özdoruk, solüsyonun son bir yıl içinde 10 bine yakın yerleşim yerinde kullanıldığını kaydetti.

Özdoruk, Türkiye’nin geçen yıl yaklaşık 10 milyar dolar ödeyerek 37 milyar metreküp doğal gaz ithal ettiğini, sadece kamu kurum ve kuruluşlarının ısıtma sistemlerinde Hydromx kullanılarak, doğal gazdan en az 2 milyar metreküp tasarruf edilebileceğini ifade etti.

Bunun parasal karşılığının ise yaklaşık yıllık 600 milyon dolar olacağını ifade eden Özdoruk, "Tasarruf edilen 2 milyar metreküp doğal gaz, yıllık 3 milyon ton karbon salınımına eşdeğerdir. Bu da atmosfere salınan karbonu temizleyecek 9 milyon ağaç dikimine eşittir" dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının, aydınlanmada tasarrufu sağlama amacıyla kamu kuruluşlarına tasarruflu ampul dağıttığını, bunun sonucunda yıllık 41 milyon lira tasarruf sağlanacağını açıkladığını anlatan Özdoruk, şöyle konuştu: "Biz de Enerji Tasarruf Solüsyonu Projesi hazırladık. Bu proje, enerji verimliliğini artırmada dünyada adından çok söz ettirecek. Enerji sektöründe yüzde 2-3 tasarruf için milyonlarca dolar AR-GE çalışması yapılıyor. Aralık ayında düzenlenecek Kopenhag iklim değişikliği zirvesinden sonra projemizi ilgili bakanlara sunup, kamunun destek ve teşviklerini belirlemeyi düşünüyoruz.

Hydromx’in yüzde 30’lar mertebesindeki tasarruf potansiyeli, tüm dünyanın dikkatini çekecekti. Umarız devlet, büyük umutlar veren bu projeye gereken ilgiyi gösterir ve somut sonuçlarını gördükten sonra, bunun ülkemiz ve dünyaya yayılmasında destek ve teşviklerini esirgemez." -"TAMAMEN ORGANİK"- Hydromx’in özel bir kimyasal çözelti olduğunu ifade eden Özdoruk, "Tamamen organik yapıdadır ve toksik, kanserojen içeriği yoktur. Evlerdeki kombilerden, kapalı devre tüm ısıtma sistemlerine hiçbir teknik, mekanik değişiklik yapılmadan kullanılır. Uygulaması çok kolaydır. Bir defa koyulduğunda çözelti asgari beş yıl etkisini sürdürür. Dünya patent başvurusunun ilk yurtdışı onayı Hollanda’dan geldi. Birkaç yıl içinde tüm dünyadan incelemeli patent onaylarının gelmesini bekliyoruz" diye konuştu.

Türkiye’nin enerji yönünden büyük ölçüde dışa bağımlı olduğunu, 2008 yılında enerji için 48 milyar dolar ödendiğini belirten Özdoruk, şöyle devam etti: "Hydromx, yaratacağı tasarruf boyutlarıyla, yakın gelecekte düşük karbon ekonomisine geçişte, Türkiye için stratejik önemde bir proje olacak. Bu projenin ulusal onur boyutunda yaratacağı evrensel değer bizi ayrıca heyecanlandırıyor.

Ülkemizden çıkan ve tüm dünyada patent haklarıyla korunan bu proje, karbon salınımını önleme sürecinin en temel çözüm seçeneklerinden biri olabilir. Ayrıca, Hydromx’in ülkemiz için çok ciddi ihracat lisans ve karbon ticareti gelirleri yaratacağına inanıyoruz."


Kaynak
Sen ne kadar bilirsen bil,Senin bildiğin karşındakinin anladığı kadardır.
Kullanıcı küçük betizi
sessiz sedasız
Üye
Üye
 
İletiler: 988
Kayıt: Cum Mar 28, 2008 1:55
Konum: istanbul

Re: Doğalgazda yüzde 30 tasarruf

İletigönderen Güncelolsun » Sal Kas 27, 2018 9:56

Doğalgaz bitince ne gelecek acaba yakıt olarak -_-
Kullanıcı küçük betizi
Güncelolsun
Üye
Üye
 
İletiler: 64
Kayıt: Sal Kas 08, 2016 11:43


Şu dizine dön: Küresel Isınma / Ekoloji

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x