Doktordan devren tanzim manavı! / Murat MURATOĞLU

Doktordan devren tanzim manavı! / Murat MURATOĞLU

İletigönderen Oğuz Kağan » Cmt Mar 02, 2019 12:55

Doktordan devren tanzim manavı!

“Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tanzim satış manavı kuruldu” haberini okuduğumda, herhalde protesto ediyorlar falan dedim! Dalga geçiyorlar, kendilerine dayatılana itiraz ediyorlar sandım, sevindim.

Halt etmişim. Ciddi ciddi “tıp fakültesinin” içerisinde manav açmışlar! Rektör “örnek proje” olarak gösteriyor. Bari sakatat dükkanı açsaydınız. Hiç değilse tıp öğrencilerine böbrek, ciğer, işkembe, kelle morfolojisini anlatırdınız.

* * *

Okulun Rektörü Nükhet Hotar, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde…“ diye başlıyor, “vatandaşlarımızın evlerine uygun fiyatlarla meyve sebze götürmelerini sağlayan girişimlerine destek olacak DEÜ Manav uygulaması…” diye devam ediyor.

Haliyle hemen anlaşıldı rektör koltuğunu nasıl kaptığı… Kendisi AKP'de dört dönem milletvekilliği yaptı. Genel başkan yardımcısıydı. O kadar da olmasın mı?

* * *

İşin ilginci; bir neslin hayalini kurduğu bu üniversitenin bünyesinde ziraat fakültesi yok. Dışarıdan alıyorlar sattıkları sebzeyi, meyveyi…

Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü var. Sahi neden balıkçı tezgahı açmıyorlar? Derya kuzusu bunlar… Hem enstitüsü var hem de içinde fosfor var. Belki zihinlerini açar.

* * *

Harvard, Oxford nasıl kıskanmasın şimdi? Ülkenin gündemi kabzımallık olunca üniversitenin rotasının manavlık olması normal değil mi? Nalbur da açarlarsa Nobel garanti.

Yok efendim Mars'a gemi yolluyorlar. Vay efendim meteora araç indiriyorlar. Ar-Ge'leri yetiyorsa fakülteye manav açsınlar da görelim. Bu müthiş vizyonu hükümet de görür, eminim.

* * *

Manav açılmasaydı ne fark edecekti? Eğitimin siyasallaştığı bilinmeyecek miydi? Kalitesi ortada… Milyarlarca lira ek kaynak ayrılsa ne fayda?

Lakin bu durum mevcut zihniyeti göstermesi açısından önemli… İktidarın üniversitelere biçtiği rol manav açmaya kadar geldi. Mahalle manavı dükkanın köşesine fakülte açsa yeri…

* * *

Acaba manav ile nasıl bir bilimsel çalışma koyacaklar ortaya? Erdoğan'ın “Türkiye'nin nasıl oluyor da dünyanın en büyük 500 üniversite arasında esamesi okunmuyor?” sorusunun cevabı da burada…

Türkiye'nin en iyi üniversitesine yüzde 86 oy alanı rektör olarak atamazsın. Bir KHK çıkartıp, aday bile olmayanı rektör yaparsın! Sonra gelişmiş ülkeler arasında ancak kumda oynarsın.

* * *

Durmak yok, yola devam… Güzel sanatlar fakültesinde çiğ köfte… Mimarlık fakültesinde tuhafiye… Hukuk fakültesinde züccaciye… Bakın, bunların hepsi mühim proje…

Toplam 72 ülkeden 540 bin öğrencinin katıldığı araştırmaya göre… En mutsuz öğrenciler Türkiye'de… Neden sence? Şarküteri açsak yüzleri güler mi? Ya da artık özgürleştirsek mi üniversiteleri?

Murat MURATOĞLU, 2 Mart 2019
sozcumuratoglu@gmail.com
Namık KEMAL:
"Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini,
Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini?"


Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK:
"Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini,
Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini."http://www.guncelmeydan.com/pano/tayyip-erdogan-a-gonderilen-cfr-muhtirasi-kuresel-ihale-t18169.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/abd-disisleri-abdullah-gul-u-biz-yetistirdik-t23656.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/dun-malta-surgunleri-vahdettin-bugun-ergenekon-tayyip-t18151.html

KAÇAMAYACAKSINIZ!
Kullanıcı küçük betizi
Oğuz Kağan
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 12004
Kayıt: Sal Oca 27, 2009 23:04
Konum: Ya İstiklâl, Ya Ölüm!

Re: Doktordan devren tanzim manavı! / Murat MURATOĞLU

İletigönderen Gönül Pınar Atacı » Pzr Mar 10, 2019 11:03

Baştan sona dek istisnasız her cümlesi ve kelimesi MUHTEŞEM ve MÜKEMMEL bir ekonomik ve politik ironi üslubuyla yazılmış HARİKA bir teşhiş ve teşhir. Çok değerli yazarı sevgili Murat MURATOĞLU'nun öpülesi güzel ve usta eline, çok tatlı ve akıcı diline, bilim ve teknik sevdalısı üstün ve özgün kalbine, altın uçlu ve seçkin kalemine en uzun bir ömür boyu sağlık ve esenlik.
Kullanıcı küçük betizi
Gönül Pınar Atacı
Üye
Üye
 
İletiler: 541
Kayıt: Sal Ara 01, 2015 9:02


Şu dizine dön: Gazete Köşe Yazarları

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x