Dokunmayın bayramlarıma...

İletigönderen Bengisu » Pzt Eki 29, 2012 1:20

Ne zaman Atatürk’ün ’ün manevi kızı Ülkü ile eleele merdivenlerden inerken çekilmiş fotoğrafını görsem , babamın elimden tutmuş diğer elimde bayrak sallı sallıya 29.ekim Cumhuriyet bayramına gitiğimiz gelir aklıma..

İlk Büyük Millet Meclisi binasının önünden geçerek ulustan istasyona yürüdüğümüzü, yol boyunca gökyüzüne kadar uzanan binalar, kocaman ağaçlar git git bitmeyen geniş cadde beynime işlenmiş. Sonradan ben büyüdükçe bütün binaların küçüldüğünü yolun kısaldığını fark etmiştim!
Hipodrum da babamın dizinde ayakta bayrağımızı salladığımı, babamın bazen beni yere bırakıp hekesle birlikte askerleri alkışladığını bu gün gibi hatırlıyorum.
Bayramın ne olduğunu tam bilemiyordum ama o kalabalıklar için de çok sevinçli olurdum..
Daha sonraları ne zaman babam gezmeye götürse bayrama gidiyoruz diye sevinir illa bayrağımı da alalım diye tepinirdim, sana balon alırız diye ikna edemediklerini gözyaşlarımın yardımıyla bayrağımla gezmeye gittiğimiz, kopuk kopuk filmler gibi gözümün önünde

Dönüş kalabalığında benim gibi minik çocukların hepsinin elinde bayrakların sallanışını hiç unuturmuyum.. O zamanlar bez bayrak olmadığından kağıt bayraklar yırtılır diye hep yedekli olduğunu sonradan babamdan öğrenedim...

O minik kız büyüyüp okul da al bayrağımızın altın da İstiklal marşını söylemeyi
öğrenince, öğretmenimin bana koroyu idare etme görevini verdiğini eve koşarak müjdelemiştim.
Bugün,
milli bayramlarımızla şenlenen o güzel günlerimizi hatırladıkça cocukça sevincimin
nasıl hüzüne döndüğünü sana dert yanmak için koşarak geldiğim Anıtkabir de ,
o minicik ellerim de taşıdığım al bayrağımızı Cumhuriyet’i
ilan ettiğin ilk Millet meclisi önünde dalgalandıracağım.
Kızların burada, hepimiz buradayız senin etrafında toplandık diyeceğim.
mavi gözlerinle,
buluşan gözlerimden yaşlar inerken seni orada yadedecek sana sesleneceğim.

Bayramlarına dokunmayın o minik kızların.
Babalar anneler çocuklarınızın tutun ellerinden
bayramlara götürün, Atasına olan inancıyla,
sallasın al bayrağımızı, huzurun da saygıyla eğilsin, cumhuriyetin tüm değerlerine ilkelerine sahip çıkacağını “O”na olan borcunu ödemek için ant içsin.

Ey Cumhuriyet’in kızları ,anaları , babaları böyle bir ATAMIZ olduğu için gururlanın, evlatlarınızın da rehberinin Atatürk olduğunu unutmayın, unutturmayın,
minnet borcunuzu bize emanet ettiği bu vatana hizmet ederek ödeyin..

Vatan evlatlarının yüreğin de, beynin de yaşayan önderimiz Atamız, seni kucaklamaya geldik, Cumhuriyet bayramını kutlamaya , Cumhuriyet meşalesini ebediyete kadar taşımaya geldik.. her nefeste yanımızdasın, yanındayız, huzurunda hüzünlü ve mahçup, saygıyla eğiliyoruz.

Bengisu
Kullanıcı küçük betizi
Bengisu
Üye
Üye

İletiler: 6

Şu dizine dön: Sizin Makaleleriniz

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x