DTP ile Yaşamaya Alışmak-Cüneyt ÜLSEVER

DTP ile Yaşamaya Alışmak-Cüneyt ÜLSEVER

İletigönderen Tsigalko » Prş Tem 05, 2007 1:11

DTP ile yaşama alışalım!

"APO’yu asıl sen asmadın!" tartışmaları büyürken, partiler "Ölsek bile DTP ile koalisyon yapmayız" yeminleri ederken, DTP 23 Temmuz’da TBMM’ye girmeye hazırlanıyor.

DTP, istesek de istemesek de Meclis’e girecek. İyi de olacak! Ben de DTP’nin bazı kesimlerinin PKK’nın izdüşümü dışına çıkamamasından, etnik köken dışında hiçbir kavramı tanımamasından, terörün gölgesinde dolaşmasından, herhangi somut bir konuda ürettikleri herhangi bir politika olmamasından çok şikáyetçiyim ama Türkiye "Kürt meselesini" TBMM’de tartışmaya alışırsa bundan da ancak mutluluk duyacağım.

* * *

DTP, Meclis’e mutlaka girecek ama daha ötesi belki de kilit roller de yüklenecek.

Kim şu ihtimallere "Hadi canım sen de!" diyebilir?

1) Kimse tek başına iktidar olamaz (*). Bu durumda:

i) İktidardan uzaklaşmamak için AKP, DTP ile koalisyon yapmak zorunda kalabilir.

ii) CHP+MHP de birlikte hükümet kuramazsa, bu ikili de DTP’ye muhtaç kalabilir.

iii) MHP, "Ben katiyen DTP ile birlikte olmam" derse, bu kez de AKP+CHP+DTP koalisyonu gündeme gelebilir.

* * *

2) AKP tek başına iktidara gelir ama Anayasa Mahkemesi’nin artık içtihat haline gelen ucube kararı çerçevesinde cumhurbaşkanı seçmek için "367 oyu" bulamaz.

Ama DTP oyları ile bu rakamı rahatça aşar.

Bu durumda DTP, AKP’ye "Benim başı türbanlı eşi olan bir cumhurbaşkanına itirazım yok" derse o zaman ne olur?

AKP’nin ağzının suyu akmaz mı? Taban böyle bir teklife hayır denmesini kabullenebilir mi?

DTP; karşılığında "Bari sen de bana Meclis Başkanlığı’nı ver!" derse AKP ne yapar?

Biliyorum, bazılarınız bu satırları okurken "İşte darbe o zaman olur!" diyorsunuz.

* * *

Ancak, hatırlayın:

1 Mart tezkeresinde "kırmızı çizgilerimiz" vardı, sildiler kabullendik.

Askerimizn başına çuval geçirdiler, başlarına çuval geçirilen askerlerin komutanlarını erken emekli ettik, başka bir şey yapmadık.

Talabani’yi biz tanımadık ama o neredeyse tüm ülkelerde ağırlandı.

Barzani’yi aşağıladık, Sosyalist Enternasyonal’de ayakta alkışlandı.

Sınırötesi operasyon yapıyor muyuz, yapmıyor muyuz, bir bileniniz var mı?

Ahmet Türk, Aysel Tuğluk, Hatip Dicle, Selim Sadak, Hasip Kaplan, Seferi Yılmaz, Murat Bozlak, Sırrı Sakık, Mahmut Alınak vb. yarın öbür gün karşımıza sadece milletvekili olarak değil, bakan, Meclis başkanı, başkanvekili vb. olarak çıkarsa sakın şaşırmayın!

* * *

Bu yazıyı neden yazıyorum?

İlk cumhurbaşkanı olduğunda bir vatandaş, rahmetli Turgut Özal’a "Sana alışamadım!" diye telgraf çekmişti.

Durumu Özal’a bir gazeteci hatırlattığında o da;

"Alışırlar! Alışırlar!" diye cevap vermişti.

Zaman Özal’ı haklı çıkardı, vatandaşı haksız!

"Biz Özal’a katiyen alışamayız" diyenlerin bir kısmı, Özal Hakk’ın rahmetine kavuşunca ardından gözyaşı bile döktüler.

Türk milleti nelere alışmadı ki?

(*) DP’nin barajı geçemeyeceğini varsayıyorum.
Kullanıcı küçük betizi
Tsigalko
Üye
Üye

İletiler: 346

İletigönderen Panzehir » Prş Tem 05, 2007 1:57

Cüneyt Ülsever...

Hürriyet gazetesi yazarı...

Yalan yok, AKP "yaltaklı yaltakçısı" dır kendisi...

İmkan verseler askere darbe (!) yapmak isteyen andavallar, antellektüeller esnafındandır kendileri...

Askerden laf yiyince köşesinde hükümetin Kuzey Irak politikasını eleştiren, hükümet öttüğünde Başbakanı aynen şu şekilde kutlayan: "Kendisini hem kutlar, hem de teşekkür ederim!" ( Başbakan'ı kastederek ) yine kendisi...

"Dilerim; TSK, AKP’yi TBMM’den sınırötesi harekát tezkeresi çıkarmak için zorlamaz!" diyen yine kendisi...

"Türkiye sınırötesi harekát yapamaz, yapmamalıdır." diyen kendisi...

MHP veya CHP'nin Pekaka itlerinin siyasi tarafını oluşturan, siyasi olarak propagandasını yapan DTP ile ittifak yapabileceğini yazarak işkembesinden değil, çıkından sallayan antellektüel... Yine kendisi... ( Şahsen böyle bir olacağına ihtimal vermiyorum. Ancak, böyle birşeyin olması, zaten doğal olarak iki partinin de siyasi hayatlarının bitmesi anlamına gelir... )

"DTP, istesek de istemesek de Meclis'e girecek. İyi de olacak!" vb. sözleri ardı ardına sıralayarak, yeni bir kaynak mı yoksa var olan kaynaktan yapılan aktarımların arttığı olgusunu aklıma getiren yine kendisi...

DTP'nin AKP'yi desteklediğini ve kendilerine oy verecek olan hainleri kendi adaylarının olmadığı yerde AKP'ye yönlendirdiğini bildiği ( bildiğini sandığım - ki duymaması imkansız ) halde yazıp, çizmeye çalışan ( Pardon kardeş, seçim yaklaştı, ekmek parası hanii.. ) yine kendisi...

Yetki makamında oturanların kabullendiği haysiyetsizlikleri Türkiye Cumhuriyeti halkına yıkmaya çalışarak psikolojik baskı altına almaya çalışan ve saf ( evet saf ) insanları kandırmak için varını yoğunu, antellektüelliğini, medYALAMA'lığını köşesine döken yine kendisi...

O kadar laf edip, yazısının sonunda kıvırtmaya çalıştığını gördüğüm şahsiyet yine kendisi...

Kimki bu..?

Dediğim gibi, antellektüel esnafından sadece bir bİT...

Cüneyt ÜLSEVER...

Yazı için sağolasın Tsigalko.

Gün gelir devran döner
Adımıza türküler söylenir bu şehirde!..
...
Kullanıcı küçük betizi
Panzehir
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

İletiler: 3483

İletigönderen Hasta » Prş Tem 05, 2007 6:14

Tsigalko, teşekkürler paylaşım için.Müstemleke entellerini tanıyoruz...

Panzehir, çok güzel yorum,başka laf bırakmamışsın...
Kullanıcı küçük betizi
Hasta
Satılmıştır

İletiler: 1

Şu dizine dön: Gazete Köşe Yazarları

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 3 konuk

x